Karbonatın Faydaları: Sodyum Bikarbonat ve Limon Mucizesi!

Sodyum bikarbonat ve limon tek başına bile sayısız faydalara sahip doğal besinlerdir. Eski dönemlerden beri limon da karbonat da, türlü nedenlerle insan doğasına fayda sağlayan besinler içinde yer almıştır. Karışımları ise vücut işlevlerini düzenleme ve bazı durumlarda onarma işlevine sahiptir. Daha önce limonun faydalarına dair yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda daha çok vücudu alkali hale getirmeye yardımcı olan karbonatın faydaları ve karbonat limon karışımının sağlığa etkileri konusuna değineceğiz.

Sağlığımıza dikkat etmenin ilk kuralı; doğal da olsa alacağımız her türlü gıdaya temkinli yaklaşmaktır. Beklenmedik reaksiyonlar görülebilme ihtimaline karşın hamile veya emziren kadınlar, ilaç kullananlar ya da herhangi bir rahatsızlığı olanların karbonat ve limon karışımını doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda var.

Karbonatın Faydaları Nelerdir? Vücudun Alkali Olması Sağlığı Nasıl Etkiler?

1. Böbrek sağlığına olumlu etkisi vardır

Böbrek ve idrar yolu problemleri, böbrek taşı ve benzeri sorunlar yaşayanlar her öğün sonrasında bu karışımdan içerek faydasını kısa sürede görebilirler. Bir bardak suya bir yemek kaşığı sodyum bikarbonat ve bir kaç damla limon suyu karıştırarak içildiğinde vücudun pH oranı ve kanın keratin seviyesi dengelenir.

Böbrekler iyi çalışmadığında vücutta asit birikir ve bu alkali karışım, asidi etkisiz hale getirir. Nefrologlar da hastalarına düzenli olarak bu karışımdan kullanmalarını önerirler.

2. Sindirim Problemlerini Giderir

Eski zamanlardan bu yana, sindirim problemleri için sodyum bikarbonat ve limon karışımının son derece etkili olduğu bilinir.

Bir bardak su, biraz bikarbonat ve birkaç damla limonla etkili doğal bir karışım ortaya çıkar. Böylelikle mide ve sindirim yollarında şişkinliğe sebep olan asitle mücadele kolaylaşır. Ayrıca mide gazı ve reflü için de rahatlatıcı etkisinin olduğu bilinir. Bu tür rahatsızlıklarınız varsa bu doğal karışımı mutlaka deneyin.

3. Sağlıklı bir karaciğere sahip olmanızı sağlar

Sodyum karbonat ve limon kullanımı karaciğerin etkin bir şekilde arındırma yapabilmesi için katalizör görevi görür. Karaciğer, bilindiği gibi vücudun detoks laboratuvarıdır. Her gün aç karnına bir bardak su ile bir yemek kaşığı sodyum bikarbonat ve bir kaç damla limon vücuda  C vitamini sağlar aynı zamanda antioksidan görevi görür. Karaciğer sağlığını korumak için düzenli olarak bu karışımı kullanmak şart.

4. Doğal yoldan kilo vermeyi sağlar

Her gün aç karna bir bardak suya bir yemek kaşığı karbonat ve limon suyu katılarak içilen bu karışım, sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. Bu yolla toksinlerden ve iltihaba yol açan zararlı maddelerden arınan vücut rahatlar. Ayrıca bağırsak sorunları ve vücuttaki ödemin atılmasında da oldukça etkilidir. Kilo verirken  vücuttaki pH ve alkalin oranlarını arttırmak hızlı yağ yakımını dolayısıyla da kısa sürede fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.

( Kilo probleminiz varsa Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Doğal Öneriler yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.)

5. Cildin erken yaşlanmasını önler

Karışım, vücudun ph seviyesini arttırarak cildimize ciddi manada olumlu etki  sunar. ph seviyesinin yüksek olması, cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Sağlığınızı muhafaza etmek için, mümkünse her gün, bikarbonat ve limon karışımını tüketmeye özen göstermek gerekli.

Sodyum bikarbonat ve limon karışımının hatta ikisinin ayrı ayrı kullanımlarının dahi sayısız faydaları varken, en ufak problemimizde dahi kimyasal ilaçlara yönelmemiz ne kadar doğru? Şahsi fikrim her zaman (tabi çok ciddi sorunlar olmadığı sürece) doğal ‘ilaçlar’ ilk tercihimiz olmalı.

6. İdrar yolu enfeksiyonları için sodyum bikarbonat ve limon

Kadınların daha sık karşılaştığı idrar yolu enfeksiyonu, mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Doktorun verdiği ilaca ek olarak karbonat-limon karışımı uygulanabilir. Bunun için bir bardak suyun içinde bir yemek kaşığı karbonat eritip yarım limonun suyu sıkılır. Elde  edilen karışım günde 1 kere tüketilebilir.

7. Bağırsakları Temizler

Bağırsakların temiz olması, vücudun genel işleyişi için son derece önemlidir. Karbonat asit düşürücü özelliğe sahip olan bir maddedir. Bu özelliği ile bağırsakların toksinlerden arınmasını ve temizlenmesini sağlar. Bu etkiyi almak için karbonat ve su karışımı içilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu