Evcil Köpek Sahibi Olmanın Şaşırtıcı 6 Faydası

Eğitimli Evcil Köpekler Sağlık Sorunlarını Önceden Teşhis Edebilir!

1. Köpekler Kanseri Tespit Edebilir mi?

Köpeklerin kanseri koklayarak tespit etmesi ile ilgili bilimsel raporlar yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip. 1989’da incelenen bir vaka raporunda, cilt kanseri olan bir hastanın köpeği, henüz hastalık semptomları belirmemişken, sürekli olarak hastanın bacağını kokladığı ve lezyonu ısırmaya çalıştığı belirtiliyor. Bu bölge kontrol edildiğinde ise malign melanom (kötü huylu bir kanser çeşidi) tespit ediliyor.

Elbette köpekler sadece cilt kanserlerini belirlemede iyi değil; akciğer, yumurtalık, mesane, prostat ve kolon kanseri gibi birçok kanser çeşidini de tespit edebilirler.

Hatta, özel olarak eğitilmiş sekiz yaşında bir Labrador, insanların nefes ve  makatlarından alınan 37 örnekten 33’ünde kolorektal (kalın bağırsak) kanserini doğrudan tespit etmiştir. Bununla birlikte bu eğitimli labrador, iltihaplardan ve diğer vücut sıvılarından da kanser hastalarını teşhis edebildi.

2. Evcil Köpekler Aktif Bir Hayat Sürmenizi Sağlar 

Köpekler Sizi Zinde Tutar
Köpekler Sizi Zinde Tutar

Bu durum, köpekleriyle sıkça yürüyen veya egzersiz yapan sahipler için pek de sürpriz sayılmaz. Sonuçta, köpeklerin diğer ev hayvanlarına göre daha fazla yürüyüş ya da oyun istemesi daha olasıdır. Evcil köpeği olan çocuklar, köpeği olmayan çocuklara kıyasla fiziksel aktivitelere daha çok vakit ayırır. Ve tabii bu etki köpek sahibi olan yetişkinleri de kapsar.

Araştırmalara göre, köpek sahibi olanlar haftada en az 300 dakika yürüyüş ve diğer fiziksel aktivitelerde bulunurken, köpek sahibi olmayanlarda bu süre 168 dakika kadardır. Köpekler düzenli yürüyüş yapma ihtiyacı hissettiğinden sahipleri bu ihtiyaçlarını karşılamak için köpekleriyle düzenli yürüyüşler yaparlar. Bu nedenle köpek sahibi olmak yürüyüş ve diğer fiziksel egzersizleri yapmaya teşvik ederek sizi aktif ve zinde tutar.

3. Kan Şekeriniz Düştüğünde Bunu Size Söyleyebilir!

Köpeğiniz Hastalığınız Konusunda Sizi Uyarır
Köpeğiniz Hastalığınız Konusunda Sizi Uyarır

Bazı eğitimli köpekler düşük kan şekeri seviyelerini algılayabilir. Diyabetik insanlarla yaşayan köpeklerin çoğunda, sahiplerinin kan şekeri düştüğünde davranış değişiklikleri olduğu görülmüştür.

Hatta düşen glikoz seviyesini hissetmekle kalmayıp bir de sahiplerini yemek yemeye zorladıkları dahi bazı bilimsel makalelerde belirtilmektedir.

Köpeklerin bunu nasıl yaptıkları hala gizemini korumakla beraber genellikle açıklamalar, kaslarda oluşan titreşimler ve sahiplerinin kokularında oluşan değişimden kaynaklı olduğu yönünde. Bu tür köpekler eğitilerek daha geniş alanlarda da fayda sağlayabilirler.

İlginizi çekebilir: Köpeklerin Sağlık Sorunlarını Önceden Fark Edebileceğini Biliyor muydunuz?

4. Egzama riskini azaltabilirler!

Köpekler ve Çocuklar
Köpekler ve Çocuklar

Çoğu ebeveyn, alerji veya egzama reaksiyonlarını tetikleyebileceğinden endişe ederek, çocuklarını köpeklerden uzak tutmak ister. Ancak araştırmalar, köpeklerle yakın bir bağ kuran çocuklarda egzama gelişiminin belirgin oranda düşük olduğunu gösteriyor.

636 çocuğun gözlemlendiği bir araştırmaya göre, evcil bir köpekle yaşayan çocuklarda egzama oranının çok daha düşük olduğu, hatta köpek alerjenlerine duyarlı olan çocuklarda bile köpekle yakınlaşmanın egzama riskini arttırmadığı saptanmıştır.

Ancak, yine de çocuğunuz için bir köpek alma konusunda aceleci davranmayıp, bu alanda daha fazla araştırma yapmanız gerektiğini unutmayın. Zira daha önce yapılan araştırmalar, köpeklerin bazı çocuklarda astım riskini arttırabileceğini göstermiştir.

5. Nöbet geçirdiğinizde size yardımcı olabilirler!

Evcil köpeğiniz hastalık nöbetlerini önceden fark edebilir !
Evcil köpeğiniz hastalık nöbetlerini önceden fark edebilir !

Nöbet köpekleri yetiştiren birçok organizasyon var ve çoğu durumda bu köpekler, nöbet sırasında farklılaşan davranışları veya vücut dilini tanımaya yönelik eğitilirler. Hatta, bazı köpeklerin sahiplerini gelecek olan tehlike ve saldırılara karşı önceden uyarabileceği; hastalık nöbetlerinden önce nöbet engelleyici ilaçlarını alması, güvenli bir yere ulaşması ve yardım çağrılarında bulunabilecek kadar algılarının geliştirilebileceğine inanılıyor.

6. Terapi Köpekleri- Evcil Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

Evcil hayvan terapisi
Evcil hayvan terapisi

ilginizi çekebilir: Köpekler Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Detay

Terapi köpekleri, hastalar arasında etkileşim, kişiler arası temas ve sosyalleşmeyi teşvik edebilir. Köpekler “sosyal katalizör” olarak hareket eder; insanlar arasında daha fazla etkileşim yaratır ve özellikle de bedensel engelli yaşlı hastaların yalnızlık duygularını hafifletirler.

Köpek sahipleri ayrıca stresli olaylarla mücadele konusunda daha güçlüler ve köpekler kaygı ile ilişkili psikolojik hastalıkların daha rahat üstesinden gelinmesine yardımcı olurlar.

Evcil hayvanınız var mı? Hayvanınızla ilgili deneyimlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu