Köpeklere Asla Verilmemesi Gereken 6 Gıda

Eğer bir evcil köpek sahibiyseniz, köpeklere verilmemesi gereken gıdalar hangileridir bilmeniz gerekir, zira insanlar için sağlıklı olan gıdalar çoğu zaman köpeklerde aynı etkiye sahip olmayabilir.

Şüphesiz evcil köpeğiniz de ailenizin bir parçasıdır, ancak bu yediğiniz tüm yiyecekleri onlarla paylaşabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü bazı yiyecekler köpekler için oldukça tehlikelidir ve insanlarla köpeklerin beslenme ihtiyaçları birbirinden farklıdır.

Bu yazıda köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler,  nelerdir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Köpeklere Verilmemesi Gereken Gıdalar

Köpeklere verilmemesi gereken gıdalar nelerdir? Hangi yiyecekler köpekler için zararlıdır?
Köpeklere verilmemesi gereken gıdalar nelerdir?

1. Çikolata:

Köpeklerin asla çikolata yememesi gerektiği, özellikle evcil hayvan sahipleri tarafından bilinen bir gerçektir. Çikolata, özellikle de bitter çikolata, köpekler için en zehirli yiyecek olarak bilinir. Çünkü çikolata içeriğinde köpeklerin metabolize edemediği teobromin ve kafein gibi uyarıcı maddeler vardır.

Evcil köpekler çikolata yediklerinde 6-12 saat içerisinde kusma, dehidraston, karın ağrısı, ishal ve huzursuzluk gibi semptomlar belirir. Zamanında tedavi edilmediği takdirde köpeğin çikolata yemesi yaşamı tehdit eden iç kanama, nöbetler ve merkezi sinir sistemi disfonksiyonuna neden olabilir.

Teobromin ve kafein için herhangi bir panzehir olmadığından, tedavi için köpeğin midesinin yıkanması gerekebilir. Çikolatanın yanı sıra köpeğinize kafein içeren diğer gıdaları da vermemeye dikkat edin (çay, kahve vs.)

2. Soğan:

Köpeğinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilecek toksik maddeler içeren soğan, köpeğiniz tarafından tüketildiğinde özellikle anemi ile sonuçlanabilmektedir. Köpeklerde anemi, halsizlik, iştah kaybı ve bayılma gibi çeşitli semptomlarla kendini gösterir.

Ağır vakalarda, anemi olan köpekler için kan aktarımı gerekebilir. Köpeklere verilmemesi gereken gıdalar içerinde olan soğanın yanı sıra sarımsak ve pırasa gibi gıdalar da hem köpekler hem de kediler için oldukça zararlıdır.

3. Üzüm:

İnsanlar için son derece faydalı olan taze ve kuru üzüm, maalesef köpekler için hiç de faydalı bir besin değildir. Üzüm, köpekler için zararlı toksik maddeler içerir. Bu maddeler köpeklerde böbrek yetmezliği ve en nihayetinde ölümle sonuçlanabilir.

Belirtiler üzüm yedikten yaklaşık 24 saat sonra kendini göstermeye başlar. İlk semptomlar kusma, ishal, halsizlik, karın ağrısı ve iştahsızlık şeklinde olur. Bu tarz belirtiler fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden bir veterinere gitmeniz gerekir.

Evcil Hayvanınızın Bir Veterinere İhtiyacı Olduğunu Gösteren 7 İşaret

4. Avokado:

Evet, bu meyve insanlar için oldukça lezzetli ve besleyicidir, ancak köpeğinize kesinlikle vermemeniz ve tamamen uzak tutmanız gerekir. Bunun sebebi, köpekler için çok zehirli olduğu bilinen persin adı verilen bir toksin içermesidir.

Avokado köpeklerin akciğerlerinde sıvı birikmesine yol açabilir ve bu da solunumun zorlaşmasıyla oksijen yoksunluğuna, hatta ölüme dahi neden olabilir.

5. Elma çekirdeği:

Vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olan elma, köpekler için gayet güvenli ve sağlıklıdır. Ayrıca köpeğinizin sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayacak lifler de içerir.

Ancak elma çekirdeği köpekler için sağlıklı değildir ve köpeğinize elma verirken çekirdeklerini tamamen çıkardığınızdan emin olmalısınız. Çünkü elma çekirdekleri fazla tüketildiğinde zararlı olabilecek zehirli bir kimyasal olan siyanür içerir. (Uyarı: Elma yoğun miktarda kalsiyum ve fosfor içeriğinden dolayı böbrek hastalığı olan köpekler için önerilmez.)

6. Limon:

Limon ve limon kabuğu psoralen denen bir madde içerir ve bu da köpeklerde ishal ve kusma gibi semptomlara yol açabilir. Yüksek oranda psoralen tüketen köpeklerde, kas problemleri, yürüme zorluğu, karaciğer yetmezliği ve hatta ölüm gibi ciddi semptomlar görülebilir.

Bazı besinler köpeğiniz için faydalıdır, ancak köpeklere verilmemesi gereken gıdalar konusunda da çok hassas davranmanız gerektiğini unutmayın.

Köpeğiniz için yeni bir gıdaya başlayacağınız zaman, ilk olarak bunu mümkün olduğunca kontrollü ve düşük oranlarda verin ve köpeğinizin durumunu izleyin. Bu şekilde alerjik reaksiyonlar gösterebileceği besinleri erkenden fark edebilir ve buna göre bir beslenme listesi hazırlayabilirsiniz.

Köpeğinizi besleme konusunda tereddütleriniz varsa bir veterinerden muayene sonrasında, köpeğiniz için tavsiyeler alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu