Konsantrasyonu Arttırmak İçin 6 Doğal Çözüm

Beyin sisi olarak da bilinen zayıf konsantrasyon zaman zaman hepimizi etkiler. Ancak konsantrasyonu arttırmaya yardımcı doğal çözümler sayesinde bunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu yazıda konsantrasyonu artırmaya yardımcı bazı basit ama etkili çözümlerden bahsedeceğiz…

Konsantrasyon Eksikliğinin Nedenleri

Zayıf konsantrasyonun farklı nedenleri vardır. Konsantrasyonu geliştirme yöntemlerine geçmeden önce bunun nedenlerini listeleyelim.

İşte en yaygın nedenler:

 • Stres
 • Uyku eksikliği
 • Hormonal değişim
 • Kötü beslenme
 • Tıbbi durumlar

Konsantrasyon Nasıl Arttırılır?

Sağlıklı Beslenin

Beyin fonksiyonlarının sağlıklı işleyişi için doğru ve sağlıklı beslenme son derece önemlidir.

Örneğin, beynin çalışması için sabit bir glikoz kaynağına ihtiyaç vardır ve araştırmalar, kahvaltıyı atlayan kişilerin işte veya okulda performans düşüşü yaşadıklarını göstermiştir. Yüksek lifli diyet, beyin fonksiyonlarında yaşa bağlı daha az bozulma ile ilişkilendirilmiştir.

Tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin besinler tüketmek, beyni yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca omega 3 ve 6 yağ asitlerinin de buna iyi geldiği görülmüştür.

Antioksidan bakımından zengin yiyecekler, serbest radikal hasarını azaltmaya ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca okuyun- Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Besinler ve Faydaları

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Konsantrasyon İçin Kaliteli Uyku

Yeterince uyumak son derece önemlidir. Çoğu zaman, uyku eksikliği konsantrasyon problemlerine neden olur. Neyse ki, bunu telafi etmek mümkün. Uykunuzu dengeleyerek ve iyi bir gece uykusu alarak daha iyi konsantre olabilir, zihinsel performansınızı artırabilirsiniz.

Bitkisel Kaynaklardan Faydalanın

Konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilecek bazı bitkiler vardır. En etkili olanları şunlardır:

 • Ginkgo biloba- Yaşa bağlı zihinsel gerilemenin erken aşamalarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca, bilişsel performansı stabilize edebilir ve geliştirebilir.
 • Huperzia serrata (bir tür yosun)- Bilişsel işlevi ve hafızayı geliştirir. Konsantrasyonu arttıran en iyi bitkilerden biridir.
 • Bacopa monnieri (Bacopa bitkisi)- Hafızayı, konsantrasyonu ve bilişsel gücü en üst seviyede geliştirmeye yardımcı olur.
 • Isırgan otu– Kan şekerini dengeler ve ayrıca dolaşım sisteminin korunmasına yardımcı olarak beyin fonksiyonlarını korur. (Isırgan Otu Faydaları ve Şifalı Tarifler)
 • Vinpocetine- Kan dolaşımını ve oksijen akışını artırır. Ayrıca beyni oksijen eksikliğinden ve dejenerasyondan korur.
 • Skullcap- Zihinsel doğal dengeyi geliştirmeye yardımcı olur.
 • Gotu kola– Sağlıklı bir beyin ve sinir sistemini desteklemek için kullanılır. Aynı zamanda zihinsel netliği, hafızayı, beyin fonksiyonunu ve ruh halini dengelemede etkilidir.
 • Yulaf ekstresi– Sinirleri rahatlatır, hafıza ve konsantrasyon problemlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 • Rooibos– Kan şekeri seviyelerini ve dolaşım sistemini korur. Ayrıca, ruh hali dalgalanmalarını dengeler. (Rooibos Çayının Faydaları ve Merak Edilen Detaylar)

Spor Yapın

Konsantrasyonu Arttırmak İçin Spor Yapmak

Herhangi bir fiziksel aktivite konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir. Haftada üç kez yarım saatlik bir yürüyüşün konsantrasyonu, öğrenme ve soyut akıl yürütme becerilerini geliştirebileceği bazı çalışmalarda görülmüştür.

Egzersiz, beyne ekstra oksijen alınmasına yardımcı olur ve bu da zihinsel yeteneği artırır. Ek olarak, yeni beyin hücrelerinin gelişimini de teşvik edebilir. 

Egzersizin etkileri, beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu bir bölümü olan hipokampus üzerinde özellikle etkisi olduğu görülüyor. Burası aynı zamanda stres hormonu kortizolden kolayca etkilenen kısımdır. Egzersiz yapmak, stresi azaltan kortizolün etkisini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Meditasyon Yapın

Meditasyon yapmanın farklı yolları ve nedenleri vardır, ancak ortak amaç zihni sakinleştirmektir. Meditasyon, stresle mücadelede, kendini anlamada ve genel sağlığı iyileştirmede önemlidir. 

Meditasyon, zihnin negatif düşüncelerden arınmasına yardımcı olur ve bu da konsantrasyonu yükseltmek için oldukça önemlidir. Meditasyonun en iyi yanı, herhangi bir zamanda herhangi bir yerde gerçekleştirilebilmesidir. Sadece gözlerinizi kapatın ve sessizliğe dalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu