Dikkat! Gluten İntoleransının 14 Belirtisi

Gluten intoleransı karmaşık bir konudur. Araştırmalar, glütene verilen tepkiler ve bunların insanların hayatlarını nasıl etkilediği hakkında yeni keşifler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Gluten intoleransı, birçok insanı etkileyen ciddi ve gerçek bir sorundur. Bu yazıda, gluten intoleransı belirtileri ve diğer detayları paylaştık…

Gluten, diğer yiyeceklerin yanı sıra özellikle tahıllarda ve buğdayda yoğun olarak bulunan bir proteindir. Gluten intoleransı genellikle çölyak hastalığı ile karıştırılır, ancak bunlar ayrı durumlardır. Çölyak hastalığı ciddi bir otoimmün hastalıktır ve kişinin sindirim sistemine ciddi zararlar verebilir.

Çölyak hastalığı, çölyak dışı glüten duyarlılığı ve buğday alerjisi dahil olmak üzere glüten intoleransının birkaç nedeni vardır. Gluten intoleransının üç biçimi de çeşitli semptomlara neden olabilir. Gluten intoleransının semptomları, genellikle çölyak hastalığı veya buğday alerjisinden daha az şiddetlidir. Çölyak hastalığı, glüten intoleransının en şiddetli halidir.

Gluten İntoleransı Belirtileri

Buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan glütene karşı olumsuz reaksiyonlarla karakterizedir. Nüfusun yaklaşık %1’ini etkileyen ve sindirim sisteminde hasara yol açabilen otoimmün bir hastalıktır. Bununla birlikte, insanların %0,5-13’ünde, sorunlara neden olabilen daha hafif bir glüten intoleransı türü olan çölyak dışı glüten duyarlılığı olabilir.

İşte glüten intoleransının bazı yaygın belirtileri:

1. Karın Ağrısı ve Şişkinlik

Karın ağrısı ve şişkinlik glüten hassasiyeti olanlarda görülen en yaygın belirtilerdir. Çölyak hastalığı bu sindirim ve gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Gluten intoleransını test etmenin bir yolu, gluteni tamamen kesmek ve karın ağrısı/şişkinlik probleminde bir iyileşme olup olmadığını görmektir. Diyette glütenin elimine edilmesiyle şişkinlik sorunu ortadan kalkarsa, bu, sorunlara glütenin neden olduğunun açık bir işaretidir.

Ayrıca okuyun: Mide Şişkinliği ile Başa Çıkmanın Doğal Yolları

2. İshal ve Kabızlık

Ara sıra ishal ve kabızlık normaldir, ancak düzenli olarak meydana gelirse endişelenmek gerekir. Bu belirtiler glüten intoleransının yaygın belirtilerindendir.

Çölyak hastalığı olan kişilerde, glüten tüketimiyle ince bağırsakta iltihaplanma oluşur. Bu, bağırsak astarına zarar verir ve zayıf besin emilimine yol açarak önemli sindirim rahatsızlığına ve sık ishal veya kabızlığa neden olur. Bununla birlikte, glüten, çölyak hastalığı olmayan bazı kişilerde sindirim semptomlarına da neden olabilir. Ayrıca, çölyak hastalığı olan bireyler, zayıf besin emilimi nedeniyle kötü kokulu dışkıya sahip olabilirler.

İshal ve kabızlık birçok hastalığın ortak belirtisidir, bu nedenle bunu sadece glüten intoleransı belirtileri olarak görmemek gerekir. Emin olmak için bir doktora görünmek ve gerekirse gluten testi yaptırmak önemlidir.

3. Eklem Ağrısı

Gluten intoleransı olan kişilerde ortalamadan daha yüksek eklem ağrısı görülür. Bu ağrılar en çok sırtta, dizlerde, bileklerde, kalçada ve omuzlarda hissedilir.

Bazı çölyak hastalığı vakalarında, sindirim semptomlarından önce eklem ağrısı ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığında ince bağırsağın zarar görmesi yetersiz beslenmeye neden olduğundan eklem ağrıları beslenme yetersizliklerinden kaynaklanabilir. Eklem ağrısı, etkilenen kişilerde glütenin tetiklediği iltihaplanmadan da kaynaklanabilir.

4. Yorgunluk

Daha az yaygın bir sorun şiddetli yorgunluktur. Bu, yataktan kalkamadığınız ve enerji için tüm motivasyonunuzu kaybettiğiniz bir durumdur.

Yorgunlukta kişi genellikle konsantre olmakta güçlük çeker, baş dönmesi yaşar, görevlere başlamakta zorlanır, ara sıra bayılabilir ve sürekli bitkinlik yaşar. Bu birçok sağlık sorununun bir belirtisi olabilirken, çölyak hastalığı da bunların arasındadır.

5. Mide ekşimesi

Mide ekşimesi, mide asidinin yemek borusuna yükselmesi nedeniyle üst göğüste ağrılı ve rahatsız edici bir histir. Bu, birkaç saat sürebilir ve genellikle katı yağ oranı yüksek büyük öğünlerden kaynaklanır. Bununla birlikte, çölyak hastalığının da mide ekşimesine neden olabileceği bilinmemektedir.

Glutene karşı toleransı olmayan kişiler besinleri gerektiği gibi ememezler, bu durum yemek borusundaki dokular da dahil olmak üzere vücut dokularını zayıflatır. Bu durum, yemek borusunu mide asidine karşı daha az toleranslı hale getirir ve sonuçta mide ekşimesine neden olabilir.

6. Cilt Sorunları

Dermatitis herpetiformis, deride şiddetli kaşıntı ve kabarmaya neden olan bir döküntüdür. Bu kronik durumun, glüten intoleransının cilt formu olduğu bilinmektedir. Diğer semptomlarda olduğu gibi, çölyak hastalığı olan herkeste bu cilt bozukluğu görülmeyebilir.

Döküntüler genellikle dizler, dirsekler ve kalçalarda bulunur. Döküntü azaldıkça, cildin pigmentasyonunu kaybetmesine ve ciltte kahverengi izler bırakmasına neden olma ihtimali vardır.

7. Nörolojik Sorunlar

Nörolojik problemler sinirleri, beyni ve omurgayı içerir. Bunlar genellikle tedavisi olmayan ya da çok zor olan ciddi sorunlardır. Uzmanlara göre bazı nörolojik sorunlar glüten intoleransının/çölyak hastalığının belirtileri arasındadır.

Örneğin, çölyak hastalığı bunama ve bilişsel işlevlerde bozulma ile sonuçlanabilir. Ayrıca periferik nöropati olarak da bilinen ekstremitelerde uyuşmaya neden olabilir.

Koordinasyon da çölyak hastalığı ile ilgili bir sorun olabilir. Bu semptomların başka bir nedeni yoksa, altta yatan sorun olabileceğinden gluten hassasiyeti testi yapmak önemlidir.

8. Depresyon

Depresyon, uykusuzluk, günlük aktivitelere ilgi kaybı, kaygı, umutsuzluk ve değersizlik duyguları ve hatta suçluluk duygularını içeren ciddi bir problemdir. Depresyon sağlığınızı ve ruh halinizi birçok yönden etkileyebilir. Tedavi edilmediği takdirde depresyon intihar gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Kontrolden çıkmadan önce hızlı bir şekilde tedavi edilebilmesi için depresyonun nedenini bulmak önemlidir. Bu nedenlerden biri de çölyak hastalığı/Gluten intoleransı olabilir.

Araştırmalar, gluten intoleransından muzdarip insanların yaklaşık %33’ünün depresyonda olduğunu gösteriyor. Daha fazla araştırma, çölyak hastalığı olan kişilerin yaklaşık üçte birinin veya daha fazlasının da depresyondan muzdarip olduğunu ileri sürüyor.

9. Diş Sorunları

Gluten, vücutta diş minesini üreten bir proteine ​​karşı reaksiyona neden olan bir otoimmün tepki üretir. Bu durum, kırık dişler, boşluklar ve diş çürümesi gibi sık diş problemlerine neden olabilir.

10. Hormonal Dengesizlik

Hormonal dengesizliklerden muzdarip kadınlar, ruh hali değişiklikleri, kilo değişiklikleri, düşük libido, kaygı, depresyon, sindirim sorunları, sinirlilik ve yorgunluk gibi çeşitli semptomlara sahip olabilir.

Menopoz ve hamilelik gibi dönemlerde hormonal değişiklikler sık ​​görülür, ancak başka bir neden yoksa çölyak hastalığından kaynaklanabilir.

Hormonal değişiklikler, glüten intoleransının bir sonucu olabilir. Gluten intoleransınız yoksa bile, hormonal problemler için gluteni kesmek faydalı olabilir.

Glütene duyarlılık, böbreklerin üzerinde bulunan ve vücut için stres tamponu görevi gören adrenal bezlere stres uygular. Bu bezler, vücut tarafından kendini onarmak ve günlük streslerle başa çıkmak için kullanılan hormonları oluşturur.

Adrenal bezler tükendiğinde, vücut sistemlerinde arıza yaşanır. Vücuttaki sistemler optimal düzeyde çalışamazlar ve kendilerini onaramaz hale gelirler. Bu durum genellikle ağır kanama, miyom, düzensiz adet kanaması, endometriozis, depresyon, meme hassasiyeti ve kısırlık ile sonuçlanabilen östrojen baskınlığına yol açar.

Glütene duyarlı bir kişi glüten içeren yiyecekleri yemeye devam ederse, böbreküstü bezleri, bağırsakların sürekli iltihaplanması nedeniyle kronik stres altına girer ve kronik adrenal tükenmeye yol açar.

11. Ani Kilo Değişimi

Günlük rutinde herhangi bir değişiklik olmaksızın aniden çok kilo vermek veya almak, glüten intoleransının bir işareti olabilir. Kilo kaybı, genellikle ishale bağlı olarak çölyak hastalığının klasik bir belirtisidir. Belirli bir neden olmadan kilo veriyorsanız, bunun nedeni çölyak hastalığı olabilir.

Ancak çocuklarda gluten intoleransı ve çölyak hastalığı sıklıkla kilo alımına neden olur. Çölyak hastalığına yakalanan çocukların %75’i ya aşırı kilolu ya da obezdir.

12. Ağız Ülserleri

Ağız ülseri veya aft olarak da bilinen aftöz stomatit, ağız içinde veya çevresinde ağrılı açık yaralardır. Bunlar daha önce hem enfeksiyonlar hem de stres ile ilişkilendirilmişti, ancak şimdi ülserler glütene de bağlanabilir. Vücudun bağışıklık tepkisi kendi dokusuna saldırdığı için ağız ülserleri oluşabilir.

Bu durum çeşitli sorunlardan da kaynaklanabilir, ancak aynı zamanda glüten hassasiyetinin de bir belirtisidir.

13. Düşük Bağışıklık Fonksiyonu

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak, soğuk algınlığı ve grip gibi diğer hastalıklar için yüksek riske neden olabilir. Gluten intoleransı yetersiz beslenmeye neden olabilir. Hastalar sağlıklı ve dengeli beslense bile, vücut gıdaların besin maddelerinin çoğunu emmez.

Yiyeceklerdeki besinler ince bağırsağın astarında emilir, ancak glüten intoleransına sahip olanlar glütenli yiyecekler tükettiğinde, vücudun bağırsak villusuna saldıran bir otoimmün reaksiyon oluşur. Sonunda, ince bağırsağı kaplayan küçük, kıl benzeri dokunaçlar düzleşir ve bu da onları besinleri ememez hale getirir.

Tedavi edilmeyen bir gluten hassasiyeti vakası bağırsaklardaki villusları yok ederse, mükemmel bir diyet bile işe yaramaz. Bu durum büyük olasılıkla yetersiz beslenme ile sonuçlanacak ve bu da kilo kaybı, anemi, kısırlık ve osteoporoz riskine yol açacaktır.

Ek olarak, teşhis edilmemiş veya tedavi edilmemiş gluten alerjisi olan çocukların boyları genellikle yetersiz beslenme nedeniyle kısadır. Tedavi edilmemiş gluten alerjisi olan kişilerde görülen bazı yaygın eksiklikler arasında demir, D vitamini, magnezyum, kalsiyum, B12 vitamini, yağ asitleri ve folat bulunur.

14. Baş Ağrısı

Birçok insan arada bir baş ağrısı veya migren yaşar. Migren, Batı nüfusunun %10-12’sinin düzenli olarak yaşadığı yaygın bir durumdur.

Araştırmalar glüten intoleransı olmayan bireylerin migrene diğerlerinden daha yatkın olabileceğini göstermiştir. Belirgin bir neden olmadan düzenli baş ağrılarınız veya migreniniz varsa, glütene duyarlı olabilirsiniz.

Gluten İntoleransı Tedavisi

Gluten intoleransını test etmek ve tedavi etmek için kesin bir yöntem bulunmamakla birlikte, doktorunuz kan testi ve bağırsak duvarının biyopsisini alabilir.

Ayrıca, semptomların düzelip düzelmediğini görmek için en az 21 gün boyunca glüteni kesmenizi önerir. Bu, diyette tam bir glüten eksikliği gerektirir, bu nedenle tüketilen her gıdadaki tüm etiketleri ve tüm malzemeleri kontrol etmek önemlidir.

Buğday dışındaki bazı gizli glüten kaynakları çavdar, arpa, bulgur, yulaf, soya sosu, mayonez ve diğer birçok gıdadır. Hassasiyet olup olmadığını görmek için glütensiz bir diyete başlamadan önce araştırma yapmak önemlidir.

Bazı kozmetik ürünler bile glüten içerir, bu yüzden bu dikkat edilmesi gereken başka bir detaydır. (bkz- Glutensiz Cilt Bakım Ürünleri Kullanmanın Faydaları)

Çoğu insan için glütensiz bir diyet sağlık açısından hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bunun nedeni, glüten içeren tam tahılların vücuda lif, vitamin ve mineral sağlamasıdır. Alternatif olarak, glütensiz gıdalar, beslenme düzeylerini düşüren rafine edilmiş tahıllarla yapılır. Sağlıklı olan glütensiz bir diyet seçebilirsiniz, ancak ne yaptığınızı bilmeniz yani bu konuda bilinçli hareket etmeniz gerekir. Bunun için de bir uzman eşliğinde en doğru diyet biçimini takip etmek önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular


Glüten nedir?

Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi gıdalarda bulunan bir proteindir. Gluten herkes için zararlı değildir, bu nedenle genel halk için glutensiz diyetler önerilmez. Bununla birlikte, çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olanlar glüten tüketiminden kaçınmalıdır.


Gluten İntoleransım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Doktorunuz, glüten intoleransınız olup olmadığını görmek için glütensiz bir diyet denemenizi tavsiye edebilir.  Çölyak hastalığı ve buğday alerjileri gibi diğer durumların da benzer semptomlara neden olabileceğini unutmayın. Diyetinizden glüteni çıkarmak semptomlarınızı hafifletiyorsa, bu genellikle glüten intoleransını gösterir. Doktorunuz gerekirse buğday alerjisi veya çölyak hastalığı testi yapabilir.


Aşırı Gaz Gluten İntoleransının Bir Belirtisi mi?

Aşırı gaz, glüten intoleransının bir işareti olabilir. Şişkinlik gibi diğer sindirim sorunları da ortaya çıkabilir. Fazla gazın diğer sağlık sorunlarıyla da ilişkili olduğunu unutmayın, bu nedenle uygun bakım için doktorunuzu görmeniz önemlidir. 


Gluten Yedikten Ne Kadar Sonra Belirtiler Başlar?

Gluten duyarlılığınız varsa, yemek yedikten kısa bir süre sonra semptomlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bazı insanlar için semptomlar yemekten birkaç saat sonra başlar.  
Diğerleri için semptomlar, içinde glüten bulunan yiyecekleri yedikten bir gün sonra başlayabilir.


Gluten intoleransının ilk belirtileri nelerdir?

Gluten intoleransı çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Bu durumun ilk ortaya çıkan belirtileri kişiden kişiye değişir. Genellikle gaz, şişkinlik, karın ağrısı veya diğer sindirim problemleriniz olabilir. Oluşabilecek diğer belirtiler arasında kabızlık, ishal, baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk ve eklem ağrısı sayılabilir. 


Vücudunu Glutenden Temizlemek Ne Kadar Sürer?

Bu kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar diyetlerinde glüteni ortadan kaldırdıktan sadece birkaç gün sonra daha iyi hissetmeye başlar. Diğerleri için, glüten intoleransı belirtileri birkaç hafta veya daha uzun süre kaybolmaz.


Gluten intoleransı tamamen iyileşir mi?

Gluten intoleransı, çölyak hastalığına kıyasla tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak bu durum kronik veya kalıcı olmayabilir. Diyetinizde değişiklik yapmak bu durumu yönetmenize yardımcı olabilir. Gıda etiketlerini ve ilaç etiketlerini okuyarak gluteni diyetinizden çıkartabilirsiniz. Gıdaları yemekten veya glüten içeren ilaçlar almaktan kaçının. 


Glutensiz Diyet Nedir?

Gluten, buğday ve arpa gibi belirli gıda türlerinin yanı sıra diğer gıda ürünlerinde de kullanılır. 
Bazı ilaçlarda da vardır. Glutensiz bir yaşama geçmeniz gerektiğinde, etiketleri dikkatlice okumalı ve içinde gluten bulunan gıdalardan kaçınmalısınız. Kinoa ve diğer kepekli tahıllar, turunçgiller, havuç gibi sebzeler ve bazı proteinler dahil olmak üzere birçok gıda glütensizdir. 


Gluten Intoleransı Sonradan Oluşur mu?

Genetik faktörlere bağlı olarak aniden gluten intoleransı gelişebilir. Bazı kişilerde gluten hassasiyeti belirtileri yaşamın erken dönemlerinde görülürken, bazılarında yaşlanana kadar glüten intoleransı belirtileri görülmez. Aniden semptomları yaşamaya başlarsanız, test ve tedavi için doktorunuzu görmelisiniz. 


Kimler glütensiz beslenmelidir?

Çölyak hastalığı, gluten hassasiyeti teşhisi konan kişiler glutensiz bir diyet izlemelidir. Gluten intoleransı (çölyaksız gluten duyarlılığı) olanlar daha az şiddetli semptomlar yaşarlar. Doğru bir teşhis ve beslenme planı için sağlık uzmanınızla görüşün.


Çölyak hastalığı, glüten intoleransı ve buğday alerjisi arasındaki farklar nelerdir?

Çölyak hastalığı, bağırsak duvarının glüten tüketimi nedeniyle hasar gördüğü otoimmün bir hastalıktır. Çölyak hastaları için az miktarda glüten tüketmek bile bağırsaklarda hasara ve mide bulantısı, ishal, gaz, şişkinlik, karın ağrısı ve/veya yorgunluk gibi sindirim semptomlarına neden olabilir. Her 10 çölyak hastasından biri, dermatitis herpetiformis adı verilen kaşıntılı bir döküntü yaşar.

Gluten intoleransı olan kişilerde vücut gluteni sindiremez. Gluten intoleransında ishal, karın ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi sindirim semptomları yaygındır. Bazen gluten intoleransı buğday alerjisi ile karıştırılır.

Öte yandan buğday alerjisi yaşamı tehdit edebilir. Alerjik bireyler söz konusu olduğunda, buğday tüketmek, buğday tüketildiğinde bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilir. Vücut, maddeyi yabancı bir istilacı olarak tanır ve onunla agresif bir şekilde savaşmaya başlar. Buğday alerjisinden muzdarip olanlar, kurdeşen, kaşıntı, ciltte, dudaklarda ve boğazda şişme ve/veya nefes almada zorluk yaşayabilir. Diğer semptomlar mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısını içerebilir. Buğday alerjisi olanların buğday içeren gıdalardan uzak durması önemlidir.


Bir ürününün glutensiz olup olmadığını nasıl anlarım?

İşte glüten içerebilecek bazı ürünler: Kozmetik (ruj, dudak kremi vb.), besin takviyeleri, Bazı ilaçlar, Oyun hamuru, Kişisel bakım ürünleri (diş macunu, gargara), Baharatlar, Makarna, Ekmek ve hamur işleri, Soslar (soya sosu vb.), Şeker, İşlenmiş et ürünler, hazır çorbalar, abur cuburlar (gofret, kraker, bisküvi vb.), Bira, ve daha birçok ürün gluten içerebilir.

Gıda ve ürün etiketlerini dikkatlice okuyun ve hangi gıdaların glüten içerdiğini öğrenmek için araştırma yapın. Hatta üretici ile bile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Kaynak
https://acaai.org/allergies/types/food-allergies/types-food-allergy/wheat-gluten-allergyhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22850429https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/celiac-diseasehttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4596973/https://www.coeliac.org.uk/coeliac-disease/about-coeliac-disease-and-dermatitis-herpetiformis/gluten-sensitivity/

Yorumlar

  1. Belirtilere bakınca glutene karşı hassasiyetim olabileceğini düşünüyorum. Neredeyse tüm belirtiler bende var. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu