Glutensiz Cilt Bakım Ürünleri Kullanmanın Faydaları

Eğer gluten duyarlılığınız varsa, sorunları önlemek için yediklerinize ve içtiklerinize muhtemelen oldukça dikkat ediyorsunuzdur. Peki cilt bakımınız konusunda da aynı dikkati gösteriyor musunuz? Gluten alerjiniz varsa veya hassas bir cilde sahipseniz, glutensiz cilt bakım ürünleri kullanmak, cilt ve genel sağlık problemleri yaşama riskinizi en aza indirebilir.

Gluten içermeyen kişisel bakım ve güzellik ürünlerine olan talep son yıllarda artış göstermeye başladı. Bu nedenle birçok kozmetik üreticisi gluten alerjisinden kaynaklı yaşanan sorunları göz önünde bulundurarak, glutensiz makyaj malzemeleri ve kişisel temizlik ürünleri üretmeye başladı.

Muhtemelen süpermarket raflarında sıklıkla görmeye başladığınız glutensiz yiyeceklere ek olarak glutensiz kozmetik ürünler de dikkatinizi çekmeye başlamıştır.

Neden Glutensiz Cilt Bakım Ürünleri Tercih Edilmeli?

Gluten buğday, arpa ve çavdar taneleri içinde bulunan bir proteindir ve potansiyel bir alerjendir. Gluten cilt yoluyla absorbe edilemeyecek kadar büyük moleküllerden oluşur ve cilt sıkılığını arttırmaya ve hasarlı saç köklerini yeniden yapılandırmaya yardımcı olduğu düşünüldüğünden, kozmetik ve cilt bakım ürünlerine sıklıkla eklenir.

Gluten insanları birkaç farklı şekilde olumsuz yönde etkileyebilir. Bunların en ağırı çölyak hastalığıdır. Gluten tüketimi kontrol altına alınmadığı takdirde, Çölyak Hastalığı gıda sindiriminde sorunlara neden olabilir ve osteoporoz ve kısırlık gibi diğer sorunlara yol açabilir. Gluten intoleransının veya çölyak hastalığının henüz tedavisi yoktur, bu nedenle sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri azaltmanın tek yolu glutensiz bir beslenme ve glutensiz cilt bakımı modeline sahip olmanızdır.

Genel olarak, gluten veya buğday ürünleri, şampuandan yüz kremine kadar bir çok kişisel bakım ürününde  kullanılır.

Glutenin sadece cilde temas etmesi sorun yaratmaz, ancak gluten alerjisi olanlar, örneğin, dudaklarını ısırdığında veya yaladığında glutenli ruju yutması oldukça yaygındır. Aynı şekilde bu el kremleri, şampuanlar ve diğer ürünler için de geçerlidir. Glutensiz cilt bakım ürünleri kullanarak, yanlışlıkla gluten yutma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz.

“Topikal olarak uygulanan cilt bakım ürünlerinin çölyak hastalığı semptomlarını tetiklemesinin mümkün olmayacağı düşünülse de, glüten içeren dudak ürünlerinin yanlışlıkla yutulması risk oluşturabilir. Çölyak hastalığınız, gluten hassasiyetiniz veya gluten alerjiniz varsa, ruj, balsam ve diğer dudak ürünlerini glutensiz seçeneklerle değiştirmeniz gerekebilir.”

Gluteni cilt bakım rutininizden çıkarmak, kullandığınız ürünlerden kaynaklandığını bile fark etmediğiniz cilt problemlerinden kurtulmanızı sağlayabilir. Genel olarak, günlük cilt bakım rutininizde hangi ürün veya bileşenlerden kaçınmanız veya eklemeniz gerektiğinden emin değilseniz bir dermatoloğa danışın. Yanlış ürünlerin kullanılması, glutensiz veya glutenli fark etmeksizin, cildiniz üzerinde istenmeyen etkiler yaratabilir.

Özellikle gluten alerjisi olanlar, glutensiz kişisel bakım rutinine geçmeyi düşünüyorsa, ölçütlere uyup uymadıklarını anlamak için ürün etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirmelidirler. Etikette “gluten” kelimesi geçmese bile buğday, çavdar veya arpa içerdiği belirtiliyorsa, bundan kaçınılması en doğrusu olacaktır.

Ayrıca okuyun: Gliserinin Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

9 Yorum

 1. Riski en aza indiriyorsa bundan sonra böyle kullanacağım.
  Alerji en çok korktuğum şey
  Teşekkürler faydalı yazı için

 2. Bakim ürünlerinin de zarari olabilecegini düsünmemistim. Benim alerjim yok glutene ama hasimoto hastaligima iyi gelmiyor.

 3. Cilt bakım ürünlerinde gluten olduğundan bile haberim yoktu. Açıkçası çoğuna da güvenmiyorum zaten. Neyden üretildikleri ve hangi katkı maddelerini içerdikleri bile belli değil. En iyisi geleneksel yöntemler diye düşünüyorum. Teşekkürler sayenizde bilgi almış oldum bu konuda. Bundan böyle dikkat edeceğim.

 4. Tam emin değilim ama benim de glutene karşı alerjim var galiba. Niye emin değilim, bazen de hiç etkilemiyor çünkü. Neyse gluten yoksa sıkıntı da yok:)

 5. Glutensiz cilt bakım ürünü diye bir kozmetik kategorisi olduğunu yazıızdan öğrendim.
  Gerçekten artık gıdadan kozmetiğe her şeyin etiketini, içindekileri tek tek incelemek gerekiyor.
  Hoş, etiketlerde belirtilmeyen maddeler de vardır çoğunun içinde diye şüphelere de kapılıyoruz.
  Değerli bilgiler için teşekkürler.

 6. gluten kozmetikte de mi varmış? Allahtan nemlendirici dışında hiç bir şey kullanmıyorum.. Cildimize sürdüğümüz her şey kimyasal ve çok tehlikeli..

 7. Cilt bakım ürünlerinde gluten olduğunu hiç düşünmemiştim. Alerjim yok ama bilgim olsun. glutensiz cilt bakım ürünlerini tercih ederim bundan sonra.. Veya gluten alerjisi olanları dikkatli olmaları konusunda uyarırım mutlaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu