Yeterli Uykunun Önemi ve Uyku Kalitesini Arttırma Yolları

Vücudumuz yalnızca bir biyolojik saati değil, metabolik düzenden psikolojik işleyişe kadar yaşama dair aklınıza gelebilecek her şeyi düzenleyen çok çeşitli saatleri içerir. Kısaca, insan vücudunun işleyişi biyolojik saat olarak adlandırılan doğal titreşimle-ritmle yönetilir. Bu ritmin bozulması birçok olumsuzluğu da beraberinde getirir; özellikle uyku problemlerini !

Yetersiz Uykunun Yol Açabileceği Sağlık Problemleri

Kalitesiz uyku (yetersiz, düzensiz, kesintili vs.) uzun vadede bir dizi sağlık problemine yol açmaktadır. Yanı sıra çeşitli kazaların ve hataların da yaşanmasının en önemli sebeplerinden biridir.

Yetersiz uykunun sebep olabileceği genel sorunlar şunlardır;

 • Öğrenme ve hafıza becerilerinde düşüş
 • Yaratıcılık kabiliyetinin azalması
 • Sorumlulukları yerine getirememe
 • İş yeri ve okulda verimli olamama
 • Tepkilerde zayıflama
 • Depresyon
 • Alzheimer gibi nörolojik problemlerde artış
 • Obezite, kanser, diyabet, ülser, hiper tansiyon ve kalp hastalıkları risklerinin artması
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Erken yaşlanma
 • Duyusal algılamanın zayıflaması

Televizyon karşısında çok fazla vakit geçirmek, bilgisayar veya diğer aşırı radyasyon yayan cihazları uzun süre kullanmak da yukarıda saydıklarımıza benzer etkiler yaratabilir.

Biyolojik Saatlerin De-senkronizasyonu Birçok Kronik Hastalığın Ana Faktörüdür

Vücuttaki her organın hatta her hücrenin kendi biyolojik saati vardır. Beyindeki ana saatin bedensel işlevleri 24 saati kapsayan ışık ve karanlık döngüsü ile eşleşir.  Genlerimiz bile döngüsel dalgalar halinde kontrollü bir şekilde açılıp kapanır. Tüm hücreler, farklı ritim ve titreşimlere sahip olmasına karşın beyindeki ana saatle senkronize çalışırlar. Bu saatlerin senkronizasyonu bozulduğunda ise sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar.

Metabolizma geceleri pek iyi çalışmaz, dinlenme sürecindedir. Bu sebeple vücut aktivitesinin zayıf olduğu geç saatlerde alınan kaloriler, verimli bir şekilde metabolize olamaz. Geç saatlerde yemek yiyenler, erken saatlerde yemek yiyenlere kıyasla yüzde 25 oranında, kilo almaya daha meyillidir. Ayrıca vardiyalı çalışanların obezite riski diğerlerine oranla çok daha yüksektir.

Işık Kirliliği, Kaliteli Uyku İçin Büyük Bir Sorun

Ne yazık ki, düzenli uyku her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Özellikle büyük şehirlerde bu neredeyse imkansız bir hal almaya başladı zira gece saatlerinde bile yoğun ışığa ve elektromanyetik cihazların tehlikeli etkilerine maruz kalıyoruz. Gece ışık kaynakları, sirkadiyen saatinizi ve melatonin seviyenizi kesintiye uğratır. Sirkadiyen ve melatonin derin uykudan ve ertesi gün hissedeceğiniz dinlenmişlik duygusundan sorumludur. Melatonin, özellikle gece karanlığında salgılanan ve sağlıklı uyku için gerekli etkiyi sağlayan bir hormondur.

Ancak şöyle de bir gerçek var ki, melatonin yalnızca uyku-uyanma arasındaki döngüyü düzenlemez; aynı zamanda son derece güçlü bir antioksidan etkiye sahip olup kansere karşı savunma geliştirir. Tam tersi biçimde beyin yeterli melatonin salgılayamadığında kanser riski artmaktadır.

LED’ler ve flüoresan lambalar, izole mavi ışık sebebiyle oldukça zararlıdır. Özellikle LED ışık kaynakları (led lambalar, led ekranlar vs.) körlüğe sebep olabildiği gibi sarı nokta hastalığı olarak da adlandırılan yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini de arttırmaktadır.

Güneş battıktan sonra, aydınlatma olarak kullanacağınız ışık ne kadar düşük parlaklıkta olursa o kadar iyi olur; mumun yaydığı ışık gibi.

Uyuduğunuz esnada herhangi bir ışık kaynağına maruz kalmamak çok önemli; uykudayken maruz kalacağınız en hafif loş ışık dahi, ertesi gün bitkin uyanmanıza, stresli olmanıza ve bilişsel güçlük ( bellek zayıflığı, algılamada zorluk, muhakeme sıkıntısı, karar verebilme ve problem çözmede zorluk gibi  zihinsel süreçlerin sekteye uğraması) yaşamanıza sebep olur. Bu sebeple kaliteli uyku için uyuyacağınız ortamı tamamen ışıktan arındırdığınıza emin olun ve olası bir ışık sızmasına karşı göz bandı kullanmaya özen gösterin.

EMF (Electromagnetic Field-Elektromanyetik Alan) Tehlikesi

uyku kalitesi ve genel sağlık üzerinde ciddi etkilere sahip olan bir diğer faktör ise EMF’ye maruz kalmaktır. Bu, maruz kalma durumu her koşulda zararlı olmasıyla birlikte özellikle gece çok daha ciddi sonuçlar yaratabilir.

EMF maruziyeti, özellikle melatonin üretimini azaltarak tüm vücut direncine zarar verebilir. Elektro-manyetik alandan kaçınmak için gece yatağa girmeden önce, yatak odanızda bulunan tüm elektronik cihazların aktif-pasif çalışmasını durdurmalısınız. En iyi verimi alabilmek için mümkünse enerji akışını şartelden kesmek çok daha doğru bir önlem olacaktır.

Uyku Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Gece karanlığında ve elektromanyetik alandan arındırılmış bir ortamda kesintisiz, ortalama 8 saat uyumanız, uykusuzluğa bağlı hastalık ve diğer riskleri büyük ölçüde azaltmanıza yardımcı olur.

 • Yatak odanızı huzurla dinlenebileceğiniz bir ortama çevirin

Yatak odası uyku ve dinlenme için en özel ve en huzurlu mekandır. Buradaki huzuru bozmayacak olan iki önemli unsur, okuma ve sizin için değerli olan partnerinizdir. Bunların dışında olan bilgisayar, televizyon, telefon gibi şeyler uyku kalitenizi düşürür.

Ayrıca dış gürültüler ya da hoş olmayan herhangi bir ses de uykunuzu kesintiye uğratabilir. Bu sebeple uykuya geçmeden önce hafif, rahatlatıcı bir müzik açabilirsiniz. Fakat bu aşamada kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik yatak odanızdaki elektriği kesmek olacaktır.

 • Yatıştırıcı Rutinleriniz Olsun

Yatmadan önce uygulanan rahatlatıcı rutinler, çok daha kolay uykuya dalmayı sağlar. Mesela kitap okumak, hafif egzersizler ya da sıcak bir duş gibi alışkanlıklar edinmeniz kolayca uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 • Uyku Saati Belirleyin

Her gece aynı saatte uyumayı ve aynı saatte uyanmayı alışkanlık haline getirerek sirkadiyen saatinizi kontrol altında tutun. Bu rutine hafta sonları dahil her gün uyarsanız vücudunuz yeni düzene adapte olacak ve kesintisiz uyumanıza yardımcı olacaktır.

 • Gündüz Bol Miktarda Güneş Banyosu Yapın

Sabah ve öğlenleri kendinizi güneş ışınlarına teslim edin. Dışarıda yapacağınız tempolu bir yürüyüş, fiziksel aktivitenizdeki artıştan dolayı, gece rahat uyumanıza katkı sağlar. Ayrıca bol miktarda D vitamini depolamış olursunuz.

 • Işıkları Karartın-Elektronik Cihazları Kapatın

Akşam 21:00-22:00 saatleri arası beynin melatonin salgılama zamanıdır. Bu sebeple melatonin salgılama işlemini bastıran ışık ve elektronik cihazları kapatın. Işığa ihtiyaç duyarsanız sarı, kırmızı ya da turuncu ışık saçan, düşük voltajlı bir ampul kullanın.

Fakat kullanabileceğiniz en iyi ve zararsız ışık kaynağı olan ve doğal tuz lambası olarak da adlandırılan Himalaya Tuzu Lambası en doğru seçim olacaktır. Zira herhangi bir zararı olmamasıyla birlikte aksine sağlık açısından pek çok faydaya sahip olan Himalaya Tuzu lambası hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz makalemize buradan göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Günlük Egzersizlerle Rahatlayın

Günlük yapacağınız egzersizler kalp hastalıkları ve metabolik bozulma risklerini azaltır. Ayrıca düzenli olarak yapılan egzersizler daha rahat ve kaliteli uyku sağlar.

Yalnız egzersizlerinizi yatmadan en az 3 saat önce bitirmiş olun. Yoksa yorgun bir şekilde yatağa girersiniz ve bu durum stresi arttıracağından uykusuzluğa yol açabilir.

 • Oda Isısını Dengeleyin

Uyumak için en ideal ortam ısısı 16 ile 19 derece arasındadır. Bundan saha sıcak ya da daha soğuk bir ortam huzursuz bir uykuya neden olabilir.

 • Yatak Ve Yastık Seçiminize Dikkat Edin

Yatak ve yastıklarınızın rahat ve destekleyici olması daha dinlendirici bir uyku uyumanızı sağlar. Kullandığınız yatağın vücudunuza uygun, ortopedik yapıda olmasına dikkat edin. Ortopedik yataklar kaliteli uykunun yanı sıra, omurga sağlığı açısından da son derece önemlidir.

 • Yatmadan Önce Zihin Boşaltıcı Meditasyon Deneyin

Gün içerisinde yaşadığınız yorgunluk ve stresten arınmak için zihninizi boşaltın; işinizi, ertesi günün programını ya da zihninizi meşgul eden her ne varsa tamamen arınmaya odaklanın ve gevşeyin. Kesintisiz uykuya dalabilmek için bunu yaparak kendinize bir şans verin…

Ayrıca okuyun: İyi Bir Gece Uykusu İçin Neler Yapılabilir?

Bu yazı 27.05.2018 tarihinde yazılmış ve 10.07.2019 tarihinde güncellenmiştir.

24 Yorum

 1. Kaliteli uyku sağlıklı bir vücudun da göstergesi sanırım. Uyku düzensizliği bana diyabet ve hafıza zayıflığı olarak geri döndü maalesef. Uyku kalitesini arttırmak için önerilerinizi deneyeceğim. Emeklerinize sağlık.

  1. Uyku probleminiz hala devam ediyorsa mutlaka bir doktorla görüşmelisiniz. İlerleyen yaşlarda çok daha ciddi hastalıklara neden olabilir bu. Önlem almakta fayda var her zaman… Esenlikler dilerim.

 2. Yetersiz uykunun neden olduğu neredeyse tüm genel sorunları yaşıyorum. O verilen saatlerde cihazlardan uzak duramamakla birlikte günün hiç bir saati uzaklaşamıyorum. Dertlerimi de anlatmış oldum 🙂 sonrası şuram ağrıyor buram ağrıyor (:

  1. Bu sorun sanırım çağımızın sorunu, hepimizde aynı dert. En son ne zaman erken uyuduğumu hatırlamıyorum bile 😊 Ama siz yine de vücudunuzu, ihtiyaç duyduğu kaliteli uykudan mahrum etmeyin.

 3. Yazılarınız mutlu ve sağlıklı yaşama rehberi gibi. Çok teşekkürler.

 4. Bazı hayat şartlar kaliteli uykuya engel olabiliyor ama genel olarak bakıldığında biyolojik saatimizi belli bir standarta ayarlamayı bilmeliyiz. Herkes kendini tanıyor, buna bakarak yazıda belirttiğiniz uyku kalitesini arttıran maddeleri hayatımıza geçirmemiz lazım. Vücut ve özellikle de beyin sağlığımız için…Bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

 5. Kaliteli uyku için çok yararlı tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Melatonin hakkında bilgiler edindiğim ilk zamanlardan itibaren geceleri karanlıkta uyurum. Üstelik dışarıdan gelen ışıklara karşı uyku bandı kullanmayı alışkanlık haline getirdim. Bu sayede çok daha rahat uyuyabiliyorum. İnsan vücudu doğal haliyle aslında kendisini yenileyebilecek güce sahip ama maalesef insan dışarıdan müdahale ederek bu doğal dengeyi bozuyor. Özellikle çocukların odalarında korkuyorlar gerekçesiyle ışık açık bırakılır geceleri. Bu çok yanlış aslında. Çocuğa korkulacak bir şey olmadığını anlatıp, daha çocuk yaştan metabolizmasının bozulmasına engel olmak en doğrusu. Ama maalesef aileler de habersiz bu bilgilerden. Çok yararlı bir konu ele almışsınız. Teşekkürler.

  1. Bu konu gerçekten dikkat edilmesi gereken oldukça hassas bir konu, bilinçli olmak şart. Değerli katkılarınız için ben teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

  1. Yaa hiç sormayın 😄 Böyle bir yazı yazdığım halde ben de bu konuya pek dikkat ettiğimi söyleyemem 😄 Sıkıntısını ilerleyen yaşlarda çekeceğiz muhtemelen 😱

 6. Uykusuzluk hayatı birçok anlamda olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle iş stresi uykusuzluk başta olmak üzere çeşitli sorunları meydana getirebiliyor. uykusuzluk dönemlerinde tavsiyelerinizi uygulayanlar mutlaka faydasını görecektir. bilgilendirme için teşekkürler.

 7. Yetersiz uyku almak gerçekten inanılmaz zararlı ve ruh hâlini olumsuz etkileyen bir şey. Yeterli uykunun öneminden ve uyku hakkında birçok şeyden bahsettiğiniz için teşekkürler.

  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biridir yeterli uyku. Dengesiz uyku dediğiniz gibi ruh halini olumsuz etkilediği gibi birçok sağlık problemine de yol açar. Dikkat!

 8. Magnificent items from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you’re just too great. I actually like what you’ve obtained here, really like what you are saying and the best way wherein you say it. You’re making it entertaining and you continue to care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is really a great website.|

 9. Çok değerli bilgiler. Özellikle benim gibi uyku sorunu yaşayanlar için faydalı.

 10. Kaliteli uykuya öylesine hasretim ki, denemediğim şey kalmadı. Buradaki bazı önerilerinizi de not ettim. Tekrar tekrar denemeliyim.

 11. Uyku kalitesi sağlığı direkt etkileyen faktörlerden. Uzun zamandır uyku problemi olan biri olarak bunu söylüyorum. Ne yapıp edip düzene sokmak lazım.

 12. Uyku kalitesini artırmak için çok iyi ayrıntılardan bahsetmişsiniz. Tebrikler.

 13. Bilgi dolu bir yazı. Yeterli uykunun önemi bu kadar anlaşılır aktarılabilirdi. Tebrikler, teşekkürler.

 14. Good day! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 15. I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for posts, thanks to web.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu