Vücut Tipine Göre Doğru Sütyen Seçimi Nasıl Yapılır?

Konuk yazarımız doğru sütyen seçiminin püf noktalarını paylaştı...

Erken yaşlarda yaşanabilecek duruş bozuklukları, sırt ağrıları, göğüs sarkmaları gibi sorunlarla karşılaşmak istemeyiz. Vücut tipi ve beden ölçüsüne uygun  seçilmeyen sütyenler aynı zamanda gelişim aşamasında olanların göğüslerinde  anormal şekillenmelere yani ciddi şekil bozukluklarına sebep olur. Bunun içindir ki, vücut tipine göre doğru sütyen seçimi oldukça önemlidir.

Peki, hangi sütyeni kullanmalıyım? Vücut tipime uygun sütyen modeli nedir? Doğru sütyen ölçüsü seçimi nasıl yapılır? İşte detaylar…

Vücut Tipine Göre Sütyen Seçimi/Sütyen Ölçüleri

Doğru sütyen seçimi vücut tipi ve ölçülerini tam olarak bilmekten geçer.

Sütyen Ölçüleri
Sütyen Ölçüleri

Sütyen ölçüsü nasıl alınır? Uygun sütyen için beden ve kup ölçüleri alınmalıdır. Bunun için, ölçüme başlamadan önce en rahat sütyeninizi giyin (desteksiz ve sıkı olmayan.) Ardından ilk olarak beden ölçünüzü almak için, mezurayı sırttan başlayıp göğüs altını çevreleyecek şekilde ölçün.

Yukarıdaki ölçüm tablosunu kullanarak göğüs altı ölçünüzün hangi bedene denk geldiğine bakabilirsiniz. Örneğin, göğüs altı ölçüsü 69 ise sütyen bedeni 70’e denk gelir.

Cup ölçüsü almak için de yine aynı şekilde göğüs çevresi ölçümü için mezurayı kullanın. Bu kez de sırttan başlayıp göğüs ucuna denk getirerek mezurayı çevreleyin. Sıkmadan ölçü alın. Tabloya bakarak aldığınız ölçüye denk gelen cup ölçüsünü bulun.

Örneğin, göğüs çevresi 85 ise, cup bedeni B’dir. Sütyen ölçünüz zamanla değişebileceğinden, belli aralıklarla tekrar ölçü almanızı öneririz. Ayrıca ölçüleriniz konusunda emin değilseniz, sütyen satın alırken ölçünüzü alması için bir satış görevlisinden yardım alabilirsiniz.

Sütyen seçimi yaparken aynı zamanda vücut tipinizi de bilmeniz ve buna uygun tercih yapmanız gerekir. Peki, hangi vücut tipine hangi sütyen modelleri uygundur?

Elma Vücut Tipi

Elma Tipi Vücut İçin Doğru Sütyen Seçimi

Bu vücut tipinin en zor vücut tipi olduğunu söylemek pek de abartı olmayacaktır.

Özellikle bel ve karın kısmı vücudun alt kısmına oranla oldukça iri bir görünümdedir. Ağırlık merkezi üst vücuttur, bu sebeple üst kısım fazlasıyla odak durumdadır.

Doğru sütyen seçimi ile küçük illüzyonlar yaratılabilir elbette. Nasıl mı?

Şöyle ki, elma vücut tipine sahip ve küçük göğüslüyseniz bel kısmının daha ince olduğu algısını yaratacak dolgulu sütyenler; büyük göğüslere sahipseniz mutlaka toparlayıcı sütyenler tercih edin. Uzak durmanız gereken sütyen modelleriyse straplez ve üçgen kesim sütyenlerdir.

Armut Vücut Tipi

Armut Tipi Vücut

Armut vücut tipine sahip kadınların vücutları alt kısma doğru genişler. Bu yüzden odak tamamiyle kalça ve basen kısmıdır. Bu durumu dengelemek için  yapılabilecek en doğru hamle bol destekli sütyen kullanmak olacaktır.

Ayrıca armut vücut tipinde ve özellikle dar omuzlara sahipseniz, sütyen tercihiniz koni şekilli askılı sütyenler olmalıdır.

Dikdörtgen Vücut Tipi

Dikdörtgen vücut tipine en uygun tercih dolgulu sütyenlerdir zira sivri hatlara sahip bu tür vücutlar mümkün olduğunca dolgulu ve göğüslerini katiyen küçük göstermeyen sütyenlere yönelerek daha  zarif ve yumuşak hatlı bir görünüme kavuşabilirler.

Kum Saati Vücut Tipi

Kum saati vücut tipi

Bu tip vücuda sahip kadınlar sütyen konusunda genellikle pek sıkıntı yaşamazlar. Çünkü vücutları oldukça orantılı ve son derece hoş bir yapıdadır.  Kendileri için pek çok sütyen modeli vardır ve ölçülerine uygun her modeli özgürce seçebilirler.

Dar Omuzlu Vücut Tipi

Dar omuzluların seçimi her zaman üçgen askılı sütyenler ve olmazsa olmaz sporcu sütyenlerinden yana olmalı. Diğer modeller doğal görüntüden uzaklaştırabilir, hoş bir görüntü ortaya çıkmaz ve elbette  sağlık konusunda sıkıntı yaşamaları kaçınılmaz olur.

Geniş Omuzlu Vücut Tipi

Doğru Sütyen Seçimi-Sporcu Sütyen modeli

Bu vücut tipi için en ideal sütyen seçimi balkonet modeller ve yarım cup sütyen modelleridir. Sportif, hoş bir vücut yapısına sahip olmalarına karşın biraz kilo almaları erkeksi görüntüye yol açabilir.

Bu görüntüden kaçınmak için dış giysileri kadar iç giysilerine  de gerekli hassasiyetti göstermeleri gerekir.

Vücut tipimizi ve ölçülerimizi bilmemiz yapacağımız tercihlerde en doğru kararları vermemiz için rehber görevi görecektir. Bununla birlikte vücut sağlığı ve rahatı için de seçimler belirleyici rol oynar. Bu nedenle sütyen alışverişinde dikkat edilecek durumları her zaman göz önünde bulundurmakta fayda var…

2 Yorum

  1. Bu konuya hiç dikkat etmedigimi farkettim. Daha bilinçli tercihler yapmak lazım.

  2. Rahatlık ilk dikkat ettiğim şey ama vücut tipine göre seçim yapmak düşüncesi de iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu