Doğru Sütyen Seçimi

Doğru Sütyen Seçimi için Önce Vücudunuzu Tanıyın!

Biz kadınlar, günlük kıyafet seçimimizin yanı sıra iç çamaşırı seçimimize, özellikle de sütyen seçimimize yeterince özen göstermek zorundayız. Neden zorundayız? Çünkü her şeyden önce sağlığımız söz konusu ve erken yaşlarda yaşanabilecek duruş bozuklukları, sırt ağrıları, göğüs sarkmaları gibi sorunlarla karşılaşmak istemeyiz. Bunun içindir ki, vücut tipine uygun sütyen seçimi oldukça önemlidir.

Vücut tipi ve beden ölçüsüne uygun  seçilmeyen sütyenler aynı zamanda gelişim aşamasında olanların göğüslerinde  anormal şekillenmelere daha doğrusu ciddi şekil bozukluklarına sebep olur. Doğru sütyen seçimi sadece ve sadece vücut tipimizi ve ölçülerimizi tam olarak bilmekten geçer.

Peki, hangi sütyeni kullanmalıyım? Vücut tipime uygun sütyen modeli nedir? Doğru sütyen seçimi nasıl yapılır? gibi sorularınız varsa buyrun, sizler için derledik…

Doğru Sütyen Seçimi İçin Bilmeniz Gerekenler

Elma Vücut Tipi

Elma Vücut Tipi ve Doğru Sütyen Seçimi
Elma Vücut Tipi ve Doğru Sütyen Seçimi

Bu vücut tipinin en zor vücut tipi olduğunu söylemek pek de abartı olmayacaktır.  Özellikle bel ve mide kısmı vücudun alt kısmına oranla oldukça iri bir görünümdedir. Ağırlık merkezi üst vücuttur, bu sebeple fazlasıyla odak durumdadır.

Doğru sütyen seçimi ile küçük illüzyonlar yaratılabilir elbette. Nasıl mı? Şöyle ki: elma vücut tipine sahip ve küçük göğüslüyseniz bel kısmının daha ince olduğu algısını yaratacak dolgulu sütyenler; büyük göğüslere sahipseniz mutlaka toparlayıcı sütyenler tercih edin.

Uzak durmanız gereken sütyen modelleriyse straplez ve üçgen kesim sütyenlerdir.

Armut Vücut Tipi

Armut Vücut Tipi ve Doğru Sütyen Seçimi
Armut Vücut Tipi ve Doğru Sütyen Seçimi

Armut vücut tipine sahip kadınların vücutları alt kısma doğru genişler. Bu yüzden odak tamamiyle kalça ve basen kısmıdır. Bu durumu dengelemek için  yapılabilecek en doğru hamle bol destekli sütyen kullanmak olacaktır.

Ayrıca armut vücut tipinde ve özellikle dar omuzlara sahipseniz, sütyen tercihiniz koni şekilli askılı sütyenler olmalıdır.

Dikdörtgen Vücut Tipi

Dikdörtgen vücut tipine en uygun tercih dolgulu sütyenlerdir zira sivri hatlara sahip bu tür vücutlar mümkün olduğunca dolgulu ve göğüslerini katiyen küçük göstermeyen sütyenlere yönelerek daha  zarif ve yumuşak hatlı bir görünüme kavuşabilirler.

Kum Saati Vücut Tipi

Bu tip vücuda sahip kadınlar sütyen konusunda pek sıkıntı yaşamazlar zira vücutları oldukça orantılı ve son derece hoş bir yapıdadır. Kendileri için pek çok sütyen modeli vardır ve ölçülerine uygun her modeli özgürce seçebilirler.

Dar Omuzlu Vücut Tipi

Dar omuzluların seçimi her zaman üçgen askılı sütyenler ve olmazsa olmaz sporcu sütyenlerinden yana olmalı. Diğer modeller doğal görüntüden uzaklaştırabilir, hoş bir görüntü ortaya çıkmaz ve elbette  sağlık konusunda sıkıntı yaşamaları kaçınılmaz olur.

Geniş Omuzlu Vücut Tipi

Doğru Sütyen Seçimi-Sporcu Sütyen modeli
Doğru Sütyen Seçimi-Sporcu Sütyen modeli

Bu vücut tipi için en ideal sütyen seçimi balkonet modeller ve yarım kap sütyen modelleridir. Sportif, hoş bir vücut yapısına sahip olmalarına karşın biraz kilo almaları erkeksi görüntüye sebep olur.

Bu görüntüyü ekarte etmek için dış giysileri kadar iç giysilerine  de gerekli hassasiyetti göstermeleri icap eder.

Vücut tipimizi ve ölçülerimizi bilmemiz yapacağımız tercihlerde en doğru kararları vermemiz için rehber görevi görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı