Kan Dolaşım Bozukluğu İçin Bitkisel-Doğal Çözüm Önerileri

Dolaşım problemleri kan akışının yavaşlamasına ve kandaki oksijen miktarının azalmasına neden olabilir.

Dolaşım bozukluğu belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar ve arterlerde plak oluşumu, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları gibi semptomlar gösterir.  İlaç tedavilerinin yanı sıra kan akışını düzenleyen bitkiler ve diğer doğal yöntemler de kullanılabilir.

Kullanılan bitkiler ilaçlar ile etkileşime girebileceği için kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar da bitkisel tedaviler konusunda dikkatli davranmalıdır.

Bu yazımızda dolaşım bozukluğu için bitkisel çözüm önerilerini derledik.

Dolaşım Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri

Dolaşım bozukluğunun en önemli nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Gün içerisinde yeterince su tüketmemek
 • Yeterince lif içeren besin tüketmemek ve kötü beslenme alışkanlıkları
 • Yüksek kolesterol
 • Sigara alışkanlığı
 • Fazla tuz tüketimi
 • Aşırı dar kıyafetler giymek
 • Stres
 • Egzersizden yoksun hareketsiz yaşam biçimi

Dolaşım bozukluğu belirtileri ise genel olarak şunları içerir:

 • Gece krampları
 • Yaz-kış el ve ayakların soğuk olması
 • Vücutta uyuşukluk ve karıncalanma hissi
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kalp atışlarında düzensizlik
 • Yüz kaslarında zayıflama ve konuşma güçlüğü
 • Saçların dökülmesi
 • Ciltte kuruluk ve renk değişimi
 • Özellikle bacaklarda dolaşım bozukluğu sonucunda selülit, ödem ve varis gibi problemler görülür.

Dolaşım Bozukluğu Tedavisi ve Kan Akışını Düzenleyen Bitkiler

Düzenli olarak spor yapmak ve sağlıklı beslenmek dolaşım bozukluğunu gidermeye yardımcı olacaktır. Özelikle balık ve balık yağı kandaki kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürüp kan dolaşımının daha sağlıklı olmasına katkı sağlar.

Ayrıca gerekli tıbbi tedavilerle birlikte aşağıdaki bitkilerden de faydalanarak dolaşım bozukluğu probleminden kurtulabilirsiniz.

1. Zencefil çayı

Dolaşım Bozukluğuna Zencefil

Zencefil çayı, kan damarlarını rahatlatırken kan dolaşımını artırır, kasların gevşemesini sağlar.

Yapılan araştırmalara göre zencefilin kan damarlarını rahatlatıcı etkisi olduğu, aynı zamanda kan akışını teşvik edici ve hatta potansiyel olarak ağrı giderici özelliklere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Bilim insanları, zencefilin kolesterol düzeylerini dengelemede ve kalp hastalığı riskini azaltmada etkili bir takviye olduğunu söylemektedir.

Zencefil, normal çay gibi demlenerek tüketilebileceği gibi yemeklere de katılarak tüketilebilir.

[Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir? Her Gün Zencefil Çayı Tüketmeniz İçin 8 Neden]

2. Sarımsak çayı

Sarımsak kan akışını artıran nitrik okside sahiptir. Sarımsak günlük olarak 600 mg tabletler şeklinde alınabilir. 1 hafta düzenli kullanım ile kan akışının hızlanması ve damarların rahatlamasını sağlayacaktır.

Ancak sarımsak çayı ya da sarımsak takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Özellikle küçük çocuklarda, emziren ve hamile kadınlarda sarımsak takviyesi kullanımı önerilmemektedir.

3. Alıç Çayı

Dlaşım sistemi Bozukluğu İçin Alıç Çayı

2011 yılında yayımlanan bir makaleye göre alıç bitkisi, dolaşım sorunları ve düşük kan basıncını artırmada son derece etkili bir bitkidir.

Ayrıca geleneksel olarak kalp hastalıkları tedavisinde de kullanılan alıç çayı genel vücut sağlığı açısında da oldukça faydalıdır.

Farklı bir bilimsel makaleye göre kalp hastalığı tedavisinde kullanılan alıç bitkisi, kullanıldıktan 24 saat içinde kan pıhtısı oluşumunu engelliyor ve kan seyreltici etki gösteriyor.

Özellikle bacaklarda dolaşım bozukluğu sorunu olanlar için bitkisel tedavi olarak olarak desteklenebilir.

 [Alıç Nedir? Alıç ve Alıç sirkesinin Faydaları Nelerdir?]

4. Gingko Biloba Çayı

Ginkgo biloba, beyne giden kan akışını hızlandırmaya yönelik bitkisel bir çözümdür. 2011 yılındaki bir çalışmada, sağlıklı yaşlı erkek gönüllülere 1 ay boyunca günde 2 kez 60 mg ginkgo biloba özü verilmiştir.

Çalışmanın öncesinde ve sonrasında deneklere MRI beyin taraması çekilmiştir. Ay sonunda, beyin taramaları karşılaştırıldığında, beyne giden kan akışında önemli bir artış olduğu görülmüştür. (kynk)


Ginkgo biloba, monoamin oksidaz inhibitörleri, warfarin, nifedipin, alprazolam ve haloperidol gibi çeşitli ilaçlar ile negatif etkileşime girebilir. Bu nedenle bu tür bileşenlerin bulunduğu ilaçlar ile birlikte tüketilmemelidir.


Kan Pıhtısı Eritmek İçin Bitkisel Çözümler

Kan pıhtılaşması kardiyovasküler bir bozukluktur. Kan pıhtıları pelvik veya bacak damarlarında oluştuğunda pulmoner arterler vasıtasıyla akciğerlere ulaşabilir. Diğer bölgelerde oluşan kan pıhtıları ise beyne gidebilir.

Kan akışını engelleyen bir pıhtı kalbe bile ulaşabilir. Bu tip durumlarda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Kan pıhtılaşmasını önlemek için alınabilecek ilaçlara ek olarak doğal bitkisel çözümler de deneyebilirsiniz.

— Sarımsak veya sarımsak çayı kanın pıhtılaşmasını önleyen kan seyreltici besinlerdendir. Günde 2 ila 4 diş sarımsak tüketilmesi kanın seyreltilmesine yardımcı olabilir.

— Kedi pençesi otu da kan pıhtılaşmasını önleyen bitkiler arasındadır. Ayrıca felç ve kalp krizi gibi kan pıhtılaşmasının neden olduğu sağlık sorunlarıyla etkili bir şekilde savaşır. Bu bitkiyi çay şeklinde demleyerek tüketebilirsiniz.

— Zencefil plak oluşumundan kaynaklanan damar tıkanıklarına iyi gelmekle birlikte kanın pıhtılaşmaması için de kullanılmaktadır. Her gün zencefil tüketen kişilerde kalp hastalığı riski önemli ölçüde azalır.

Kan dolaşımındaki bozukluk çok ciddi hastalıklara neden olabilen hayati bir sorundur. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kullanılan şifalı bitkiler, damarların rahatlamasını sağlar, dolaşım bozukluğunda bacak ağrısı gibi belirtilerin etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Dolaşım bozukluğu için doğal çözümler alternatif olarak kullanılabilir, ancak böylesine ciddi problemler söz konusu olduğunda mutlaka öncelikle doktorunuzla görüşmeli ve uygulanacak tedaviye ek olarak, doktor onayıyla bitkisel tedaviler denemelisiniz.

Ayrıca okuyun: Kan Akışını ve Kan Dolaşımını Düzenlemeye Yardımcı 10 Gıda

4 Yorum

 1. Editörümüzün anlattığı gibi herşey doğallıktan geçiyor
  Doğal yiyip içsek bir sorunumuz olmayacak
  Dolaşım sorununa harika çözüm önerileri için teşekkürler editör

 2. Dolaşım sorunları gerçekten çok ciddi sonuçlara yol açıyor. Dediğiniz gibi hareketsiz kalmamak lazım. Zencefili sürekli kullanırım. Dolaşımı düzenlediğini bilmiyordum. Teşekkürler.

 3. Dolaşım ve sindirim bozuklukları her hastalığında temelinde sanki. Belirtilere bakaraktan doğal önerileri değerlendireceğim. Sarımsak çayı dikkatimi çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu