Çörek Otu Yağının Faydaları-Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı ve tohumları 2000 yılı aşkın bir süredir geniş bir hastalık yelpazesinde doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Öyle ki, islami literatürde, düzenli olarak çörek otu tüketimi, ölüm hariç! her derde deva olarak adlandırılır ve hatta “Kutsal Tohum” olarak kabul edilir. Bu yazıda çörek otu yağının faydaları nelerdir, nelere iyi gelir ve nasıl kullanılır sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu, genel olarak kara kimyon ve kara tohum olarak bilinen, Güney Asya’ya özgü çiçekli bir bitkidir. Bu bitki, küçük siyah tohumları olan meyvelere sahiptir. Bu siyah tohumlar doğrudan tüketilebileceği gibi yağı çıkarılarak da tüketilir.

Çörek otu yağı anti-enflamatuar, antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser özelliklere sahiptir ve çörek otu yağının faydaları hakkında binlerce bilimsel makale yayınlanmıştır.

İşte bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya çıkan çörek otu yağının faydaları:

1. Kan basıncını düşürür: Çörek otu yağının yaklaşık 2 ay boyunca düzenli tüketimi yüksek kan basıncını düşürür.

2. Kolesterolü düşürür: Çörek otu yağı kolesterol seviyesini korumaya ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olan sağlıklı yağ asitleri içerir.

3. Romatoid artrit semptomlarını azaltır: Çörek otu yağının oral olarak alınması, romatoid artrit semptomlarının azalmasına yardımcı olabilir.

4. Astıma iyi gelir: Çörek otu yağının anti-enflamatuar etkileri astım semptomlarını hafifletebilir. Aynı zamanda bronşit gibi diğer solunum yolları hastalıklarına karşı da koruyucudur.

5. Mide sorunlarını hafifletir: Çörek otu yağının faydaları arasında mide sorunlarıyla etkili mücadelesi de bulunmaktadır. Mide ağrıları için çörek otu tohumunu doğrudan tüketebilir veya yağını oral olarak kullanabilirsiniz. Bu yağ ağrılar dahil gaz, şişkinlik ve ülser semptomlarını hafifletme özeliğine sahiptir.

6. Kanseri önler: Çörek otu yağının anti-kanser özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Özellikle topikal olarak uygulandığında cilt kanseri ile savaşmaya yardımcı olur.

7. Cilt problemleri için: Dermatoloji Cerrahisi Dergisi’ne göre , çörek otu yağı ile hazırlanan bir losyonun 2 ay boyunca cilde uygulanması sivilce oluşumunu önemli ölçüde azaltmıştır. Ayrıca sedef hastalığı gibi cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olduğu görülmüştür. Yanı sıra, kuru cildi yumuşatmak, yaraların hızlı iyileşmesini sağlamak ve hücrelerin yenilenmesini sağlamak da çörek otu yağının faydaları arasındadır.

8. Sağlıklı saçlar için çörek otu yağı: Saçların canlılığını ve parlaklığını arttırmak için çörek otu tohumu yağı kullanılabilir.

9. Kısırlık Tedavisi için: Çörek otu yağı, erkek kısırlığında geleneksel tedavi olarak kullanılan doğal ilaçlardandır ve bu konuda etkili olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur.

Uyarılar

Çörek otu yağının faydaları çok çeşitli olsa da, herhangi bir sağlık sorununuz varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız, öncelikle doktorunuzla görüşmelisiniz. Hamile ve emziren kadınların da çörek otu tohumu ve yağının kendileri için uygun olup olmadığı konusunda doktorlarıyla görüşmelerini tavsiye ederiz.

Cilt için çörek otu yağını kullanacaksanız, kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümünde alerji testi yapmalısınız. Çünkü bu yağ bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Ayrıca yağı gözlerden, burun deliklerinden ve vücudun diğer hassas bölümlerinden uzak tutmaya özen gösterin. Çörek otu yağının yutulması da bazen kabızlık ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

En güvenli ve en faydalı çörek otu yağı için her zaman % 100 saf olanını seçin. Yüksek kaliteli çörek otu yağını yemeklerde ve içeceklerde de kullanabilirsiniz. Çörek otu tohumlarını salatalara, peynirlere, yoğurda serperek tüketebilir, yağını şampuanınıza ve ev yapımı cilt bakım ürünlerinize ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşmayı Unutma!
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

12 Yorum

  1. çörek otunu bende çok kullanırım yağını özellikle soğuk sıkım ve kalitelisini bulursak eğer gerçekten peygamber efendimizin dediği gibi her derde deva özellikte aç karnına sabahları tüketildiğinde mideye iyi geliyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor bende

  2. Her sabah bir kaşık içmeye çalışıyorum. Kolesterol konusunda gerçek faydalı deneyip gördüm…Bilgilendirme için teşekkür ederim…Selam ve Dua ile…

  3. Çörek otunun çok fazla faydası var.Hatta Peygamber Efendimiz tarafından da sahabeye önerilmiştir diye biliyorum.

  4. Çörek otunun ve çörek otu yağının oldukça fazla faydası var. Ancak belittiğiniz gibi özellikle hamille bayanlar mutlaka doktorlarına danışarak kullansınlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı