Üzerlik Otu (Nazar Otu) Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Halk arasında nazar otu olarak bilinen üzerlik otu, şaman inancına göre büyü ve nazardan korunmak amacıyla kullanılırdı. Nazar Otu Nazardan Koruyor mu? Rivayete göre üzerlik tohumu olarak adlandırılan nazar otu yapılan büyüleri bozmakta, nazara karşı korumakta ve kötü enerjileri uzaklaştırmada bir kalkan görevi görürmüş.

Üzerlik tohumu yakıldığı zaman büyü olduğu düşünülen ortamın veya kişinin çevresinde gezdirilir, bu şekilde büyü ve nazarın bozulduğuna inanılırmış.

Elbette bu uygulama bir batıl inançtan ibaret. Ancak, nazar veya büyünün ötesinde, bilimsel olarak üzerlik otunun çeşitli sağlık faydaları olduğu bilinmektedir. Peki üzerlik otu faydaları nelerdir?

Üzerlik Otunun Faydaları (Nazar otunun faydaları)

Üzerlik Otu-Üzerlik Tohumu-Nazar Otu
Üzerlik Otu-Üzerlik Tohumu-Nazar Otu

Üzerlik otunun tohumları bazı tıbbi özellikleri olan ve çeşitli yollarla sağlığa oldukça faydalı olan bir çalı bitkisidir.

 Sağlık açısından bir çok faydası bulunan nazar otunun tartışmasız en büyük yararı nefes darlığına iyi gelmesidir. Astım hastalarının nefes darlığı ile başa çıkabilmesi için tavsiye edilen nazar otu tüketildiği zaman nefes darlığının iyileşmesine yardımcı olur.

Kalp çarpıntısı olan kişilerin de yine aynı şekilde nazar otu kullanması, çarpıntının hafiflemesini sağlar ve kalp ritmini düzenler.

 Afrodizyak, sterilizatör ve antiseptik gibi farklı tıbbi özelliklere sahiptir.

Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar.

♠ Nazar otunun yatıştırıcı özelliği uyku sorunlarının giderilmesinde oldukça faydalıdır.

♠ Adet düzensizliğinin tedavisinde özellikle tercih edilen bitkilerden biridir.

♠ Saçtaki bitten kurtulmak için üzerlik tohumu tozu ile hardal yağı karıştırılıp saça masaj yapılabilir. Bu, kısa sürede bitlerden kurtulmanızı sağlar.

 Üzerlik otu faydalarından bir diğeri, göz nezlesi, göz alerjisi gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliklere sahip olmasıdır. Nazar otu göz nezlesi olma riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

 Üzerlik tohumu, zihni canlandırdığı için sıklıkla tercih edilen bitkilerdendir. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler için kullanılması önerilen nazar otu hafızayı güçlendiren etkili bileşenlere sahiptir.

 Üzerlik otu güçlü bir idrar sökücüdür.

♠ Üzerlik tohumu kaynatılıp bu suyla gargara yapıldığında larenjite iyi gelir.

Anne sütünü arttırma özelliğinden dolayı emziren kadınların belli bir dozda tüketmesi tavsiye edilir.

♠ Saç dökülmesini önleyici özelliklere sahiptir.

♠ Balgam sökücü etkisinin olması nedeniyle kış aylarında sıklıkla tercih edilir.

Üzerlik Otu Nasıl Kullanılır?

  • Kuru üzerlik tohumunu kaynar suda haşladıktan sonra tüketebilirsiniz.
  • Tohumları kavurup balla karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • İçme suyuna üzerlik tohumu katarak tüketebilirsiniz.
  • Saç ve saç derisi sağlığı için tohumları kaynatıp suyuyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
  • Gargara yapmada kullanabilirsiniz.

Nazar otunun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak aşırı kullanıldığı takdirde kusma, mide rahatsızlığı, baş dönmesi gibi istenmedik sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle makul ölçülerde tüketmekte fayda var. Küçük çocuklar ve hamilelerin nazar otu tüketmeleri tavsiye edilmez. Emzirenlerin ise doktorlarına danışıp gerekli tavsiyeyi almaları gerekir.

Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden dikkatli kullanılmasında fayda var. Üzerlik tohumunun aşırı tüketimi bazen yorgun ve uykulu hissetmeye neden olabilir.

Yüksek dozda tüketilen üzerlik otu toksik olabilir ve aynı zamanda depresan etki yaratabilir. Bu nedenle kullanmadan önce, uygun doz konusunda doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

8 Yorum

  1. Üzerlik otunu ilk kez sizin sayenizde duydum. Aslında bitkilere karşı meraklıyımdır. Ve birçok bitkiyi kullanıp, faydalarını bizzat görmüşümdür. Verdiğiniz bilgilerden hareketle artık bu otu da kullanmaya çalışacağım. Teşekkürler.

  2. Bunu doğuda görmüştüm. Tohumlarını birleştirerek süs eşyası yapıp nazardan koruması için evlere ve araçlara asıyorlar. Tüketilme şeklini ise bilmiyordum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu