Üzerlik Tohumu (Nazar Otu) Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Halk arasında nazar otu olarak bilinen üzerlik tohumu, şaman inancına göre büyü ve nazardan korunmak amacıyla kullanılırdı. Nazar otu nazardan korur mu? Rivayete göre üzerlik otu tohumu olarak adlandırılan nazar otu, yapılan büyüleri bozmada, nazara karşı korumada ve kötü enerjileri uzaklaştırmada bir kalkan görevi görürmüş. Üzerlik tohumu yakıldığı zaman büyü olduğu düşünülen ortamın veya kişinin çevresinde gezdirilir, bu şekilde büyü ve nazarın bozulduğuna inanılırmış.

Elbette bu uygulama bir batıl inançtan ibaret. Ancak, nazar veya büyünün ötesinde, bilimsel olarak üzerlik otunun çeşitli sağlık faydaları olduğu bilinmektedir. Peki üzerlik tohumunun faydaları nelerdir?

Üzerlik Tohumunun (Nazar otunun) Faydaları

Üzerlik Otu-Üzerlik Tohumu-Nazar Otu
Üzerlik Otu-Üzerlik Tohumu-Nazar Otu

Üzerlik otunun tohumları bazı tıbbi özellikleri olan ve çeşitli yollarla sağlığa fayda sağlayan bir çalı bitkisidir.

Sağlık açısından bir çok faydası bulunan nazar otunun tartışmasız en büyük yararı nefes darlığına iyi gelmesidir. Astım hastalarının nefes darlığı ile başa çıkabilmesi için bu bitki tavsiye edilir.

Kalp çarpıntısı olan kişilerin de yine aynı şekilde nazar otu kullanması, çarpıntının hafiflemesini sağlar ve kalp ritmini düzenler.

 Afrodizyak, sterilizatör ve antiseptik gibi farklı tıbbi özelliklere sahiptir.

Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar.

♠ Nazar otunun yatıştırıcı özelliği uyku sorunlarının giderilmesinde oldukça faydalıdır.

♠ Adet düzensizliğinin tedavisinde özellikle tercih edilen bitkilerden biridir.

♠ Saçtaki bitten kurtulmak için üzerlik tohumu tozu ile hardal yağı karıştırılıp saça masaj yapılabilir. Bu, kısa sürede bitlerden kurtulmanızı sağlar.

Üzerlik otu faydalarından bir diğeri, göz nezlesi, göz alerjisi gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliklere sahip olmasıdır. Nazar otu göz nezlesi olma riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırabilir.

 Üzerlik tohumu, zihni canlandırdığı için sıklıkla tüketilen bitkilerdendir. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler için kullanılması önerilen nazar otu hafızayı güçlendiren etkili bileşenlere sahiptir.

 Üzerlik otu güçlü bir idrar sökücüdür.

♠ Üzerlik tohumu kaynatılıp bu suyla gargara yapıldığında larenjite iyi gelir.

Anne sütünü arttırma özelliğinden dolayı emziren kadınların belli bir dozda tüketmesi tavsiye edilir.

♠ Saç dökülmesini önleyici özelliklere sahiptir.

♠ Balgam sökücü etkisinin olması nedeniyle kış aylarında sıklıkla tercih edilir.

Üzerlik Otu Nasıl Kullanılır?

  • Kuru üzerlik tohumunu kaynar suda haşladıktan sonra tüketebilirsiniz.
  • Tohumları kavurup balla karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • İçme suyuna üzerlik tohumu katarak tüketebilirsiniz.
  • Saç ve saç derisi sağlığı için tohumları kaynatıp suyuyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
  • Gargara yapmada kullanabilirsiniz.

Nazar otunun herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak aşırı kullanıldığı takdirde kusma, mide rahatsızlığı, baş dönmesi gibi istenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle makul ölçülerde tüketmekte fayda var. Küçük çocuklar ve hamilelerin nazar otu tüketmeleri tavsiye edilmez. Emzirenlerin ise öncelikle doktorlarına danışmalarını öneririz.

Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden dikkatli kullanılmasında fayda var. Üzerlik tohumunun aşırı tüketimi bazen yorgun ve uykulu hissetmeye neden olabilir. Yüksek dozda tüketilen üzerlik otu toksik olabilir ve aynı zamanda depresan etki yaratabilir. Bu nedenle kullanmadan önce, uygun doz konusunda doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

8 Yorum

  1. Üzerlik otunu ilk kez sizin sayenizde duydum. Aslında bitkilere karşı meraklıyımdır. Ve birçok bitkiyi kullanıp, faydalarını bizzat görmüşümdür. Verdiğiniz bilgilerden hareketle artık bu otu da kullanmaya çalışacağım. Teşekkürler.

  2. Paylaşımlarınız sayesinde duymadığım faydalı şeyler öğreniyorum, teşekkür ederim…Selam ve Dua ile…

  3. Bunu doğuda görmüştüm. Tohumlarını birleştirerek süs eşyası yapıp nazardan koruması için evlere ve araçlara asıyorlar. Tüketilme şeklini ise bilmiyordum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu