Kış İçin Cilt Bakımı | Etkili Öneriler ve Kuruyan Ciltler İçin Doğal Maskeler

Kış aylarında cildimiz özel bakıma muhtaçtır. Bu bakım sadece güzellik için değil aynı zamanda bazı cilt hastalıklarından korunmak için de gereklidir. Kış mevsiminde cildi etkileyen en önemli faktörler kuru hava, klima ile ısıtılmış iç hava, çevre kirliliği, kalın, yünlü, sentetik giysiler vs. Kış mevsiminin olumsuz çevresel koşullardan dolayı, sizi ne gibi risklerin beklediğini ve bu risklerle nasıl mücadele edileceği, sağlıklı ve güzel bir cilt için ne yapılması gerektiğini merak ediyorsanız, kış için cilt bakımı önerilerimize göz atın.

Kış İçin Cilt Bakımı Önerileri

Kış aylarında cilt vücut ısısını kaybetmek istemez. Bu sebeple kan dolaşımını düşürerek ter ve sebase bezlerinin daha yavaş çalışmasını sağlar. Bununla birlikte kan dolaşımı yavaşlar ve cildin ihtiyacı olan antioksidan maddelerinin üretimi azalır. Bu kadarla da kalmaz, cilt kuruyarak yağ kaybetmeye başlar.

♦ Uzman Görüşü

Cildinizi tanımıyor ve neye ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız en azından bir kez bir dermatolog veya cilt bakım uzmanına görünün. Bir uzman cildinizin türünü analiz edebilir ve herhangi bir cilt sorununuz varsa ne tür tedavi uygulanacağı konusunda yönlendirebilir. Ayrıca cilt bakımı için hangi ürünleri kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilir.i

Nemlendirici ve güneş koruyucu

Yüz ve vücuda uygun nemlendirici krem ​​seçmelisiniz. Sıcak havalarda cildiniz için uygun nemlendiriciler kullanmış olabilirsiniz ancak hava şartları değiştikçe cildin nem ihtiyacı da değişir. Kışın cildi nemlendirmek için yağ oranı yüksek nemlendiriciler seçilmelidir. Ancak tüm yağlar yüz bölgesi için uygun değildir. Kullanacağınız nemlendiricinin özellikle mineral açısından zengin olmasına dikkat edin; avokado yağı, hindistancevizi yağı ve badem yağı gibi gözenekleri tıkamayan yağları tercih edebilirsiniz. Özellikle eller, vücudun diğer bölgelerine nazaran daha ince deriye ve daha az yağ bezine sahiptir. Bu durum soğuk, kuru havalarda ellerinizi nemli tutmanın daha zor olduğu anlamına gelir. Doğru bakım uygulanmadığında kaşınma ve çatlamalar kaçınılmaz olur. Dışarı çıkmanız gerektiğinde ellerinizi mutlaka uygun nemlendiriciyle nemlendirip ince, pamuklu bir eldiven giyin.

Ev ve iş yerlerinizde kullanılan klima ve diğer ısıtma sistemleri, ortamdaki nemi kurutur ve bu hem cildinizi ve hem de genel sağlığınızı olumsuz etkiler. Bulunduğunuz ortamın nemini korumak için hava nemlendirici cihazlardan kullanabilirsiniz.

Bilindiği gibi, soğuk havalarda da mutlaka cildi güneşten korumak gerekir. Özellikle karlı havalarda, yüksek yerlerde güneş ışığının etkisi artar (yansıma nedeniyle). Işığa duyarlı ciltleri güneş ışığından sakınmak için, kış aylarında SPF 15-30 krem, losyon ya da sprey güneş koruyucularından kullanılmalıdır. Dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce kreminizi sürmeyi unutmayın.

♦ Uzun Süreli Duşlardan Sakının

Sıcak bir duş, banyodaki yoğun ısı cildin içindeki lipitleri parçalayıp nem kaybına neden olabilir. Bu sebeple kış aylarında duş sürenizi mümkün olduğunca kısa tutun. Kışın cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez nemlendirin.

Duş alırken ılık su kullanın, ardından soğuk su ile şok etkisi yaratarak kan dolaşımını arttırın. Kan dolaşımının artması yaz aylarında olduğu gibi yağ ve ter bezlerini harekete geçirerek cildi yumuşatır. Her banyo sonrası cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Kullanacağınız nemlendirici, yaz aylarında kullandıklarınızdan çok daha fazla vitamin ve protein içermelidir.

♦ Bol su için

Kış için cilt bakımı yapmak cilde ihtiyacı olan önemli desteği sağlamaktır. Yazın, sıcak ve nem etkisinden dolayı çok fazla su tüketme ihtiyacı olur. Kış aylarında da, vücut kimyasını dengede tutmak için su tüketimine dikkat etmeli ve bol su içilmelidir.

♦ Bakım İçin Doğru Zaman

Cildinizde leke, kırışıklık ve sarkma gibi problemler varsa, kış tüm bunları onarmak için en iyi zamandır. Bazı uygulamaların, özellikle güneşin aktif olmadığı kış aylarında yapılması çok daha etkili sonuçlar sağlar.

Örneğin; yüze yapılan lazer uygulamaları, cilt lekelerinden ve ölü deriden arınma uygulamaları gibi… Ayrıca sonbahar ve kış aylarında cilt bakım ürünleri satın alırken, sezon için uygun ürünleri seçmeye özen gösterin.

Kışın Kuruyan Cilt İçin Maske Tarifleri

Kuru ciltler yağlı ciltlere nazaran daha çabuk kırışma ve yıpranma eğilimindedir ve bu kırışıklıklar için derhal önlem alınmadığında kısa sürede derinleşir ve çoğu zaman onarılamayacak duruma gelir. Kuru cilt tipine sahip olanlar kırışıklık, döküntü ve güneş ışınlarına karşı ciltlerini korumak için düzenli olarak önleyici bakım uygulamaları yapmalıdır.

İşte, cilt problemine göre farklı malzemelerle hazırlanan maskeler:

Kışın kuruyan ciltler için kırışıklık önleyici yulaf maskesi

Yulaf maskesi ilk uygulamadan itibaren gözeneklerin temizlenmesini ve cildin pürüzsüzleşmesini sağlar.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 çay kaşığı zeytin yağı.
 • 1 yemek kaşığı yulaf kepeği,
 • 2 tatlı kaşığı bal

Uygulanışı: Maske için gerekli olan tüm malzemeler derin bir kaba alınır ve iyice karıştırılır. Karışım yüz ve boyun kısmının tamamına sürülür. 15 dakika ciltte bekletilen maske, ılık su ile tamamen temizlenir. Ardından ekstra nem kazandırmak için doğal içerikli bir nemlendirici uygulanabilir.

Kuruyan ciltler için muz maskesi

Kuru ciltlerde görülen cilt lekelerinin azalmasında ve cildin nemlenmesinde etkili olan muz maskesini haftada 2 kez uygulayın.

Malzemeler:

 • Yarım muz,
 • 2 çay kaşığı yoğurt,
 • 2 çay kaşığı portakal suyu.

Uygulanışı: Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra muz bir çatal yardımı ile ezilir. Yoğurt ve portakal suyunun da eklenmesinin ardından iyice karıştırılıp homojen bir kıvam elde edilir. Ardından cilde uygulanır.

Ayrıca okuyun:

3 Yorum

 1. Kışın cilt kuruyarak, nemini yitirir. Kış soğukları minimum güneş ışınları kadar tehlikeli olabilir.

  Derimizin hava ile temas eden açık bölgeleri (yüz, eller) kışın kurumakta, kızarmakta, hassaslaşarak çatlayabilmektedir.

 2. Kışın cildim çok kuruyor, sürekli nemlendirmezsem pütür pütür dökülüyor derim. Tavsiyeleriniz ve maskeler çok iyi. Bunları deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu