Kış İçin Cilt Bakımı |Doğru Cilt Bakımı İçin 8 Öneri

Kış aylarında cildimiz özel bakıma muhtaçtır. Bu bakım sadece güzellik için değil aynı zamanda bazı cilt hastalıklarından korunmak için de gereklidir. Kış mevsiminde cildi etkileyen en önemli faktörler kuru hava, klima ile ısıtılmış iç hava, çevre kirliliği, kalın, yünlü, sentetik giysiler vs. Kış mevsiminin olumsuz çevresel koşullardan dolayı, sizi ne gibi risklerin beklediğini ve bu risklerle nasıl mücadele edileceği, sağlıklı ve güzel bir cilt için ne yapılması gerektiğini merak ediyorsanız, kış için cilt bakımı önerilerimize göz atın.

Kış İçin Cilt Bakımı Önerileri

Kış aylarında cilt vücut ısısını kaybetmek istemez. Bu sebeple kan dolaşımını düşürerek ter ve sebase bezlerinin daha yavaş çalışmasını sağlar. Bununla birlikte kan dolaşımı yavaşlar ve cildin ihtiyacı olan antioksidan maddelerinin üretimi azalır. Bu kadarla da kalmaz, cilt kuruyarak yağ kaybetmeye başlar.

1. Uzman Görüşü: Cildinizi tanımıyor ve neye ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız en azından bir kez bir dermatolog veya cilt bakım uzmanına görünün. Bir uzman cildinizin türünü analiz edebilir ve herhangi bir cilt sorununuz varsa ne tür tedavi uygulanacağı konusunda yönlendirebilir. Ayrıca cilt bakımı için hangi ürünleri kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

2. Nemlendirici: Yüz ve vücuda uygun nemlendirici krem ​​seçmelisiniz. Sıcak havalarda cildiniz için uygun nemlendiriciler kullanmış olabilirsiniz ancak hava şartları değiştikçe cildin nem ihtiyacı da değişir. Kışın cildi nemlendirmek için yağ oranı yüksek nemlendiriciler seçilmelidir.

Ancak tüm yağlar yüz bölgesi için uygun değildir. Kullanacağınız nemlendiricinin özellikle mineral açısından zengin olmasına dikkat edin; avokado yağı, hindistancevizi yağı ve badem yağı gibi gözenekleri tıkamayan yağları tercih edebilirsiniz.

3. Güneşten korunun: Soğuk havalarda da mutlaka cildi güneşten korumak gerekir. Özellikle karlı havalarda, yüksek yerlerde güneş ışığının etkisi artar (yansıma nedeniyle). Işığa duyarlı ciltleri güneş ışığından sakınmak için, kış aylarında SPF 15-30 krem, losyon ya da sprey güneş koruyucularından kullanılmalıdır. Dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce kreminizi sürün.

4. Ellerinizi Koruyun: Eller, vücudun diğer bölgelerine nazaran daha ince deriye ve daha az yağ bezine sahiptir. Bu durum özellikle soğuk, kuru havalarda, ellerinizi nemli tutmanın daha zor olduğu anlamına gelir.

Doğru bakım uygulanmadığında kaşınma ve çatlamalar kaçınılmaz olur. Dışarı çıkmanız gerektiğinde ellerinizi mutlaka uygun nemlendiriciyle nemlendirip ince, pamuklu bir eldiven giyin.

5. Kapalı Ortam: Ev ve iş yerlerinizde kullanılan klima ve diğer ısıtma sistemleri, ortamdaki nemi kurutur ve bu hem cildinizi ve hem de genel sağlığınızı olumsuz etkiler. Bulunduğunuz ortamın nemini korumak için hava nemlendirici cihazlardan kullanabilirsiniz.

6. Uzun Süreli Duşlardan Sakının: Sıcak bir duş, banyodaki yoğun ısı cildin içindeki lipitleri parçalayıp nem kaybına neden olabilir. Bu sebeple kış aylarında duş sürenizi mümkün olduğunca kısa tutun. Kışın cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez nemlendirin.

Duş alırken ılık su kullanın, ardından soğuk su ile şok etkisi yaratarak kan dolaşımını arttırın. Kan dolaşımının artması yaz aylarında olduğu gibi yağ ve ter bezlerini harekete geçirerek cildi yumuşatır. Her banyo sonrası cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Kullanacağınız nemlendirici, yaz aylarında kullandıklarınızdan çok daha fazla vitamin ve protein içermelidir.

7. Su: Kış için cilt bakımı yapmak cilde ihtiyacı olan önemli desteği sağlamaktır. Yazın, sıcak ve nem etkisinden dolayı çok fazla su tüketme ihtiyacı olur. Kış aylarında da, vücut kimyasını dengede tutmak için su tüketimine dikkat etmeli ve bol su içilmelidir.

Ayrıca okuyun:

8. Bakım İçin Doğru Zaman

Cildinizde leke, kırışıklık ve sarkma gibi problemler varsa, kış tüm bunları onarmak için en iyi zamandır. Bazı uygulamaların, özellikle güneşin aktif olmadığı kış aylarında yapılması çok daha etkili sonuçlar sağlar.

Örneğin; yüze yapılan lazer uygulamaları, cilt lekelerinden ve ölü deriden arınma uygulamaları gibi… Ayrıca sonbahar ve kış aylarında cilt bakım ürünleri satın alırken, sezon için uygun ürünleri seçmeye özen gösterin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

2 Yorum

  1. Kışın cilt kuruyarak, nemini yitirir. Kış soğukları minimum güneş ışınları kadar tehlikeli olabilir.

    Derimizin hava ile temas eden açık bölgeleri (yüz, eller) kışın kurumakta, kızarmakta, hassaslaşarak çatlayabilmektedir.

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı