Kabızlığa Neden Olan 7 Gıda

Kabızlığı önlemek için tüketilmesi gereken besinler olduğu gibi tüketilememesi ve bu süreçte uzak kalınması gereken besinlere de dikkat etmek gerekir. Öte yandan kabızlık sorunuyla baş etmeye çalışan pek çok kişide bu sorun beslenme konusunda yaptıkları hatalar yüzünden ortaya çıkmaktadır. İşte kabızlığa neden olan gıdalar.

1. İşlenmiş Gıdalar

Doğal yapısı değişecek şekilde bir işleme tabi tutulması ile elde edilen işlenmiş gıdaların Lif içeriği düşüktür. Bu yüzden kabızlık riski oluşturur. Bu nedenle kabızlık yapan yiyecekler sınıfında olan işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

2. Kırmızı Et 

Kırmızı et çoğu kişide kabızlığa neden olduğu bilinen gıdalar arasındadır. Özellikle de lifli sebze, meyveleri ve bakliyatları az tüketip kırmızı et tüketimi fazla olanlarda kabızlık riski yüksektir. Yağ oranı yüksek olan kırmızı etin sindirimi zordur ve demir bakımından zengin olması da kabızlığı tetikleyebilir. Kabızlıktan muzdaripseniz kırmızı et tüketiminizi sınırlayabilirsiniz.

3. Süt ve Süt Ürünleri

Kabızlığa neden olan gıdalar denince muhtemelen bir çoğunuzun aklına süt ürünleri gelir. Evet, süt ve süt ürünleri çok fazla tüketildiğinde kabızlığa yol açabilir. Yetişkinler bireylerde peynir, kabızlık yapan süt ürünlerinin başında gelir.

4. Kafein

Kafeinin bağırsakları harekete geçirdiği doğrudur! Ancak aynı zamanda vücudun su kaybetmesine de sebep olur. Dolayısıyla vücut susuz kaldığında kabızlık kaçınılmaz olur.

5. Kavun ve Muz

Genellikle meyveler vitamin, mineral ve lif açısından zengindir. Ancak bu durum her meyve için geçerli değildir. Özellikle henüz yeterince olgunlaşmamış kavun ve muz kabız yaban meyveler arasındadır.

6. Beyaz Ekmek

İşlenmiş ve lif oranı da yok denecek kadar düşük olan beyaz ekmek sadece kabızlık sorunu yaşayanların değil diğer insanların da tüketmemesi gereken yiyeceklerden biridir.

7. Fast Food Gıdalar

Fast food beslenme tarzı mide-bağırsak fonksiyonlarını zayıflatır. Bu gıdaları aşırı tüketmek kabızlık riskini yüksek oranda arttırır. Çünkü bu gıdaların sağlıksız yağ oranı yüksek, lif oranı düşüktür. Bu da sindirimi sisteminin çalışmasını yavaşlatır ve kabızlığa yol açar.

Kabızlık, yaşam kalitesini düşüren ve kişiye rahatsızlık veren ciddi bir problemdir. Kabızlığın bir çok sebebi vardır. Bu sebepleri ortadan kaldırmak ve kabızlıktan kurtulmak için “Kabızlık Nasıl Geçer – Kabızlığı Ne Giderir? Doğal Tedavilerbaşlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Listedeki besinlere çok dikkat edilir ise sorun aşılır.
    Güzel bilgileri bizlere ulaştıran editöre teşekkürler

    1. Aslında abartıya kaçmadan tüketilirse sorun olmaz ama aşırı tüketim bağırsak dengesini bozabilir. Ziyaret için teşekkür bizden😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu