Bağışıklık Sistemini Sağlıklı Tutmanın 7 Yolu

Vücudu hastalıklara karşı korumak bağışıklık sisteminin görevidir. Bu karmaşık sistem, cildinizdeki, kanınızdaki, kemik iliğinizdeki, dokularınızdaki ve organlarınızdaki hücrelerden oluşur; bunlar gerektiği gibi çalışırken vücudunuzu zararlı patojenlere (bakteri ve virüsler gibi) karşı korur ve bulaşıcı olmayan ajanların neden olduğu hasarı sınırlar.

Vücudu en iyi şekilde korumak için, bağışıklık sisteminizin her bileşeninin tam olarak plana göre çalışması gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yolu, sağlıklı yaşam tarzına sahip olmaktır. İşte bunu nasıl yapacağınıza dair bazı öneriler.

1.  Sağlıklı Beslenin

Özellikle meyveler, sebzeler, otlar ve baharatlar gibi bitki bazlı gıdalar- bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için oldukça önemlidir. Pek çok bitki bazlı gıda, enfeksiyonla savaşmamıza yardımcı olan antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Örneğin araştırmalar, karanfil, kekik, kekik, tarçın ve kimyon gibi baharatların, yiyecekleri bozan bakterilerin, zararlı mantarların ve antibiyotiğe dirençli mikroorganizmaların gelişmesini önleyen antiviral ve antimikrobiyal özellikler içerdiğini göstermektedir (bknz)

Ayrıca, yediğiniz gıdalardan aldığınız çinko , folat, demir, selenyum, bakır ve A, C, E, B6 ve B12 vitaminleri , bağışıklık sisteminizin görevini yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Her biri bağışıklık fonksiyonunu desteklemede benzersiz bir rol oynar.

İyi bağışıklık sağlığını destekleyen bir beslenme modeli söz konusu olduğunda, daha fazla bitki ve bitki bazlı gıdaları diyetinize dahil etmeye odaklanın.

Ayrıca okuyun- Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Diğer Doğal Yollar

2. Stresi Kontrol Altında Tutun

Uzun süreli stres, steroid hormonu kortizolün kronik olarak yüksek seviyelere çıkmasına yol açar. Vücut, kısa süreli stres nöbetleri sırasında kortizol gibi hormonlara güvenir; kortizol, bağışıklık sisteminin stresli olay sona ermeden önce tepki vermesini engelleyen yararlı bir etkiye sahiptir.

Ancak kortizol seviyeleri sürekli yüksek olduğunda, bağışıklık sisteminin harekete geçmesini ve vücudu virüs ve bakteri tehditlerine karşı korumak için görevini yapmasını engeller.

İşte bu konuda neler yapabileceğinize dair bir kılavuz Stresle Başa Çıkma Yolları- Stres Yönetimi İçin 10 Tavsiye

3. Kaliteli Uyku

Uyku esnasında vücut kendini yeniler. Dolayısıyla, sağlıklı bir bağışıklık sitemi için kaliteli yeterli uyku kritik öneme sahiptir.

Daha spesifik olarak, uyku anı, vücudunuzun sitokinler (iltihapla savaşabilen veya iltihaplanmayı destekleyen bir protein türü), T hücreleri (bağışıklık tepkisini düzenleyen bir tür beyaz kan hücresi) ve interlökin 12 gibi önemli bağışıklık hücrelerini ürettiği ve dağıttığı bir zamandır.

Yeterince uyuyamadığınızda, bağışıklık sistemi vücudunuzu zararlı istilacılara karşı korumada güçlük çeker ve bu da daha sık hastalanmanıza yol açar.

Uyku yoksunluğu kortizol seviyelerini de yükseltir ve bu durumun elbette bağışıklık fonksiyonu için hiç iyi olmaz.

4.  Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli  egzersiz yapmak, kronik hastalıkların (obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi) yanı sıra viral ve bakteriyel enfeksiyonlar geliştirme riskinizi azaltır.

Egzersiz aynı zamanda endorfin salınımını da artırır (ağrıyı azaltan ve zevk duygusu yaratan bir grup hormon). Bu durum stresi yönetmeye yardımcı olur. Egzersiz yapmak bağışıklık sistemini sağlıklı tutmanın en etkili yollarından biridir.

Mümkünse egzersizlerinizi açık havada yapmaya çalışın. Doğada zaman geçirmek ruh halinizi düzenler, kan basıncını düşürür, iltihabı azaltır ve bağışıklık sistemi sağlığını daha fazla destekler. Ayrıca, açık havada egzersiz yaparken bağışıklık sağlığında önemli rol oynayan D vitamini seviyeniz de artar. Güneşin en iyi D vitamini kaynağı olduğunu biliyoruz.

5. Alkolü Sınırlayın

Yüksek miktarda alkol almak, bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması da dahil olmak üzere bir dizi sağlık problemine neden olabilir.

 2015 yılında yayınlanan bir incelemeye  göre, yüksek düzeyde alkol tüketimi vücudun enfeksiyonla savaşma yeteneğini zayıflatabilir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Sonuç olarak, aynı incelemeye göre, yüksek miktarda alkol tüketen kişilerde zatürre, akut solunum sendromu, karaciğer hastalığı ve bazı kanser riskleri daha yüksektir.

6. Sigaradan Uzak Durun

Alkol gibi sigara içmek de bağışıklık sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle sigara dumanı tarafından salınan kimyasallar – karbon monoksit, nikotin , nitrojen oksitler ve kadmiyum – sitokinler, T hücreleri ve B hücreleri gibi bağışıklık hücrelerinin büyümesine ve işlevine müdahale edebilir.

Aynı zamanda, sigara içmek viral ve bakteriyel enfeksiyonları (özellikle akciğerlerdeki zatürre, grip ve  tüberküloz gibi ), ameliyat sonrası enfeksiyonları ve romatoid artriti (bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı bir otoimmün hastalık)  kötüleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu