Lenf Drenaj Nedir, Faydaları Nelerdir, Kimlere Yapılabilir? 

Lenf drenaj nedir? Sahip olduğu sistem sayesinde vücuttaki şişliğin ve ödemin atılmasını sağlayan bir işlem olan lenf drenaj, kişiyi rahatsız eden ödem ve şişliğin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan, hücre ve dokular için besin taşıma görevini yerine getiren beyaz kan dolaşımı olarak tanımlanabilir.

Vücuttaki zararlı toksinlerin atılması, vücudun farklı bölgelerindeki şişliklerin inmesi ve ödem atmak için son derece etkili bir uygulamadır. Vücudun yenilenmesi olarak da adlandırılabilir.

Lenf Drenaj Faydaları

Kan dolaşımı yavaş olan kişiler için özellikle yaz aylarında yaşadıkları ayaklar, bacaklar ve vücudun genelindeki oluşan şişlik ve ödemin vücuttan atılması, sağlık açısından son derece önemlidir.

Ayrıca metabolizmayı da hızlandırıyor olmasından dolayı, uzun aralıklarla tuvalete gidenler için de bu süreyi kısaltacak bir işlemdir lenf drenaj. Hayatın yoğun temposunda kendine fazla zaman ayıramayanlar içinse, kurtarıcı niteliğinde bir yardımcıdır.

Dolaşım Sistemi Neden Hızlandırılmalı?

Vücudun sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için, kan dolaşımının doğru ve düzenli bir akışa sahip olması gerekir. İşte bu nedenle de vücudun çalışma sisteminin yavaşlamaması için bu konuda etkili olan doğru uygulamalardan faydalanmak gerekir.

Yani bu şu şekilde de örneklendirilebilir; her gün suyu değiştirilen bir havuzda mı, yoksa haftada bir suyu değiştirilen havuzda mı yüzmeyi tercih edersiniz? Cevabı çok basit: Her gün suyu değiştirilen havuzda yüzmek daha sağlıklı, daha güvenilir bir seçim olacaktır.

Vücudun lenf drenaj sistemi ile tanışması; kan dolaşımının daha hızlı olmasına ve vücutta biriken toksinlerin kısa sürede dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece rahatlama hissiyle birlikte, kendinizi daha zinde hissedersiniz. Bu yöntemin ödem atma konusunda ne kadar faydalı olduğunu vücudunuzdaki değişimlerle hissedeceksiniz.

Lenf Drenaj Ne Zaman Yaptırılır?

Birden fazla konuda vücudun ihtiyacına cevap veren lenf drenaj:

 • Hastalık dönemi sonrasında vücuttaki ödemin atılması,
 • Vücutta oluşan portakal görüntüsünü gidermek için uygulanan selülit bakımı işlemlerinde destekleyici işlem olması,
 • Zayıflama ve bölgesel incelme uygulamalarında destekleyici olması,
 • Hamilelik döneminden sonra oluşan varislerin azaltılmasında destek olması
 • Vücutta biriken toksinleri ve ödem atmak için sıkça kullanılan yardımcı yöntemlerin arasında yer alır.

Lenf Drenaj Kimlere Yapılabilir?

Lenf Drenajın genel itibariyle herhangi bir yan etkisi görülmemektedir. Ancak sağlık söz konusu olduğundan dolayı, ödem atmak için bu yöntemi tercih ediyorsanız bir uzman kontrolünden yaptırılmasında fayda var.

 • Yüksek tansiyonu olmayan,
 • Hemeroid ve basur sorunu yaşamayan,
 • Diyabet ve şeker hastalığına sahip olmayan,
 • Kemik erimesi bulunmayan,
 • Hamile olmayan kişilere bu uygulama yapılabilir.

Lenf Drenaj Hangi Bölgelere Yapılır?

Başlıksız bir uyku tulumunu andıran fiziksel yapısı ve çalışma sistemi mantığından dolayı lenf drenaj, göğüs bölgesinden aşağıda kalan tüm vücuda uygulanan bir işlemdir.

Yukarıda belirtilen durumlara dikkat edildiği ve bir uzmana danışıldıktan sonra bölgesel olarak yaptırılmasında sakınca yoktur.

Kaç Seans Yapılmalıdır? Oldukça iyi sonuçlar elde edilmesini sağlayan lenf drenaj sistemi seans sayısı, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu sebeple net bir sayı verilmesi mümkün değil.

Fakat selülit bakımı ve vücudu rahatlatmak amaçlı kullanılmak isteniyorsa; 10-15 seans yapılabilir. Hem kan dolaşımı hızlanmış ve ödem atmak için uygulama yapılmış olacak, hem de selülitlerin görünümünde azalma fark edilerek vücutta sıkılaşma hissedilecek.

Lenf Drenaj Hakkında Merak Edilenler

 • Lenf drenaj acı veya ağrı hissedilmeyen bir uygulamadır. Rahatlıkla yattığınız yerde dergi ve gazete okuyabilirsiniz.
 • Uygulama süresi 25-30 dakikadır. Haftada 2 ya da 3 gün, 1 gün arayla yaptırılabilir.
 • Lenf drenajın kanıtlanmış olan herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat her şeyde olduğu gibi ödem atmak ya da farklı bir sebeple de olsa bu uygulamayı işinde uzman kişilere yaptırmak gerekir.

Yorumlar

 1. Farklı bir teknik. Adını duymuştum ama ne olduğunu araştırmadım hiç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu