Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir? Zencefil Çayı Tüketmeniz İçin 8 Neden

Zencefil çayı, binlerce yıldır sindirim sorunları, iltihaplanma ve artrit gibi çeşitli rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Asya kökenli olan zencefil, güçlü iyileştirici etkisinden dolayı kısa zamanda Batı kültürlerinde de yaygın olarak kullanılan popüler bir bitki haline gelmiştir. Zencefil çayının faydaları ile ilgili bir çok araştırma yapılmış ve her defasında onu daha çok değerli kılan farklı yararları ortaya çıkmıştır.

Bu faydaların neler olduğuna geçmeden önce, zencefilin neden özellikle çay olarak tüketilmesi gerektiğine değinelim.

Neden Zencefil Çayı?

Zencefilden optimum düzeyde faydalanmanın en kolay ve sağlıklı yollarından biri çay halinde tüketmektir. Zencefil kökünün sıcak suda demlenmesi, içerisindeki tüm vitamin ve mineralleri muhafaza ederek tüketmenizi sağlar. Marketlerde, çeşitli firmalara ait, kullanımı kolay poşet zencefil çayı bulmanız mümkün, ancak taze zencefil her zaman daha sağlıklı ve güvenlidir. Eğer taze zencefil bulmakta zorlanıyor ve poşet çay almayı düşünüyorsanız, içerik etiketlerini kontrol edin ve katkı maddesi içermeyen 0 organik olanları tercih edin.

Zencefil Çayının Faydaları

1. Mide Bulantısını Giderir

Zencefil çayının faydaları denince ilk olarak herkesin aklına bulantı gibi mide rahatsızlıklarını kısa sürede hafifletmesi gelir. Hatta deniz tutması sorunu yaşayanlar üzerinde reçeteli bir ilaç kadar faydalı olduğu görülmüştür. Ayrıca, hamile kadınların sıklıkla yaşadığı mide bulantısını da hafifletme özelliğine sahiptir.

Ancak, bu alternatif yöntemi kullanırken dikkatli olmalısınız, zira fazla tüketildiğinde düşük riskini arttırabileceği düşünülüyor. Bu nedenle, hamilelerin zencefil çayı tüketmeden önce, doktorlarıyla görüşüp uygun doz hakkında görüş almaları faydalı olacaktır.

Ek olarak, kemoterapiden kaynaklı mide bulantılarını gidermede de kullanılan zencefil çayının, yapılan bazı çalışmalar sonucunda, sağlıklı hücreleri korurken kanser hücrelerini yok ettiği ve bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.

Tavsiye: Bulantıyı daha hızlı gidermesi için zencefil çayına nane yaprakları ve limon suyu ekleyebilirsiniz..

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zencefil çayı, bağışıklık sistemini hastalıklara karşı koruyan güçlü antioksidanlarla doludur. Bu sayede, soğuk algınlığı ve alerjilerin semptomlarını hafifletirken, bu rahatsızlıkların şiddetini ve iyileşme süresini azaltır. Dahası, zencefil çayının buharı solunduğunda tıkanıklığa sebep olan mukus temizlenir ve sinüsler açılır.

3. Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sisteminin sağlıksız çalışması fiziksel rahatsızlıklarla birlikte ruhsal sağlığı da olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Zencefil çayının faydaları arasında, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayarak hazımsızlık, ülser ve kabızlık gibi problemleri ortadan kaldırması da bulunur.

4. Beynin İşlevlerini Arttırır

Özellikle yaşlı bireylerde görülen beyin fonksiyonlarının zayıflaması problemi genellikle inflamasyon (iltihap) sonucu ortaya çıkar.

Zencefil çayının en önemli faydaları arasında kronik iltihaplanmayı azaltma özelliği bulunur ve hafızayı taze tutarak bilişsel işlevleri arttırmada son derece etkilidir.

Beyni korumak ve beyin hasarlarını önlemek, özellikle Alzheimer ve Parkinson riski taşıyanlar için çok önemlidir. Bu riskleri en aza indirmek için, uzmanlar düzenli olarak zencefil çayı tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

5. Ağrıları Hafifletir

Zencefilde bulunan gingerol adlı bileşen kas, eklem ve kemik ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Kronik ağrılarınız varsa, günde 1-2 bardak zencefil çayı içerek bu sorununuzun hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

6. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kilo vermeye çalışmak stresli ve uzun bir süreç olabilir. Bu nedenle diyet sürecinde bir miktar ekstra desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Zencefil çayı, iştahı baskılama özelliğine sahiptir ve gün boyu sağlıksız içecekler yerine tüketebileceğiniz en iyi yardımcıdır. Zencefil vücudunuzda yağ depolanmasını önleyerek kilo almanızı engeller ve yağ yakma özelliğiyle de zayıflamanıza yardımcı olur.

7. Kan Şekerini Dengeler

İşlenmiş gıdalar, sağlıksız yaşam tarzı ve yeterince aktif olmamak, son yıllarda tip 2 diyabet riskini arttırmış, hatta çok küçük çocuklarda bile diyabet hastalığı görülme sıklığı artmıştır. Düzenli olarak zencefil çayı tüketmek kan şekerinin ani artışı veya düşüşünü önleyerek bu hastalığın risklerini en aza indirir.

8. Kan Dolaşımını Arttırır

Sağlıksız bir kan dolaşımı özellikle kalp krizi riskini arttıran ciddi bir problemdir. Zencefil, kanın aşırı pıhtılaşmasını engelleyen ve kan akışını düzenleyen doğal bir kan inceltici görevi görür. Bu özelliğiyle kardiyovasküler sağlığı iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını geliştirir, hücrelerin onarımına yardımcı olur ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

9. Stresi Azaltır

Zencefil çayının faydalarından bir diğeri de sakinleştirici etkisidir. Bu lezzetli ve sağlıklı içeceği bu kadar popüler hale getiren de aslında bu terapötik özelliğidir.

Stresli bir günün ardından içeceğiniz sıcak bir zencefil çayı, vücudunuzu içten dışa bir rahatlama sürecine sokar ve stresinizin hafiflemesine katkıda bulunur.

Zencefil Çayının Yan Etkileri-Zararları

  • Herhangi bir kan inceltici ilaç kullanıyorsanız zencefil çayı tüketmek zararlı olabilir. Bu konuda doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.
  • Safra kesesi problemleriniz varsa zencefil bu sorunları şiddetlendirebilir.
  • Zencefil kullandıktan sonra cildinizde kızarıklık gibi bir sorun oluşursa, bu, zencefil alerjiniz olduğu anlamına gelebilir.
  • Zencefil Çayı’nın sık tüketilmesi mide bulantısı ve ishale neden olabilir.
  • Şeker hastalarının aşırı miktarda zencefil çayı tüketmesi, kan şekerlerinin oldukça hızlı bir şekilde düşmesine ve bunun sonucunda hipoglisemi oluşmasına sebep olabilir.
  • Optimal fayda için, günde 2 fincandan fazla zencefil çayı tüketmemeniz önerilir.

Zencefil Çayı Yapılışı

Malzemeler: Bir parça taze zencefil kökü, 1 bardak su, limon, bal (isteğe bağlı)

Zencefil kökünü soyun ve ince dilimler halinde doğrayın. Suyla birlikte ocağa alıp yüksek ısıda 10 dakika boyunca kaynatın. Ocağı kapattıktan sonra 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından süzüp bir kaç damla limon ve tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu