Huzursuz Bağırsak Sendromu: Belirtileri, Nedenleri ve Doğal Çözümler

Huzursuz bağırsak sendromu çoğu zaman oldukça zorlayıcı bir sindirim problemidir. Ancak bağırsak sağlığınızı destekleyebilecek bazı şifalı bitkiler ve doğal çözümlerle semptomları hafifletmek mümkün.

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Bu problem kalın bağırsağı etkileyen yaygın bir sindirim problemidir. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), hassas bağırsak sendromu ya da spastik kolon olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, kolayca ‘tahriş olabilen’ hassas bağırsaklara sahip olduğunuzu gösterir.

Huzursuz bağırsak sendromu, erkeklere oranla kadınlarda ve genellikle 15-30 yaş aralığında olanlarda daha sık görülür. Ancak en çok ergenlik çağının sonlarında veya yetişkinliğin başlarındaki bireylerde rastlanır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri, semptomların şiddeti ve süresi kişiden kişiye değişir. Her zaman ısrarcı yapıda değildir ve zamanla tekrar tekrar hafifleyip kötüleşebilir.

En yaygın irritabl bağırsak sendromu belirtileri şunları içerir:

 • Karın ağrısı ve karın krampları
 • Şişkinlik ve gaz problemi
 • İshal, kabızlık, mide bulantısı
 • Gıda intoleransı, İştah kaybı
 • Mide ekşimesi ve hazımsızlık
 • Baş ağrısı, Yorgunluk
 • Sık sık idrara çıkma
 • Uyumakta zorluk
 • Kaygı, Depresyon
 • Yutma güçlüğü

IBS semptomları genellikle gündüz ve nadiren geceleri ortaya çıkar. Gece semptomları sıklıkla yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Gece boyunca ortaya çıkan semptomlar, huzursuz bağırsak sendromu ile birlikte var olabilen kolorektal kanser veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi ciddi bir altta yatan hastalığın işareti olabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedenleri ve Türleri

Hassas bağırsak sendromunun nedeni tam olarak bilinmese de bunun hem psikolojik hem de fiziksel faktörlere dayandığı düşünülüyor. IBS’li kişilerin stres gibi dış uyaranlara karşı bağırsak hassasiyetinin arttığına dair kanıtlar var.

Bununla birlikte, diğer nedenler arasında genetik, bağışıklık sistemi aktivasyonu , bağırsak geçirgenliğindeki değişiklikler ve beyin-bağırsak eksenindeki komplikasyonlar bulunabileceği düşünülüyor.

Herkes aynı IBS semptomlarını yaşamaz. IBS’nin üç alt türü vardır:

 • IBS-D ( ishalin baskın olduğu tür )
 • IBS-C ( kabızlığın baskın olduğu tür )
 • IBS-M (ishal ve kabızlık)

Huzursuz bağırsak sendromu teşhisi için tek bir yöntem yoktur ve hastanın durumuna bağlı olarak kan testleri, gastroskopi, ultrason, CT kolonografi (CTC), kolonoskopi gibi yöntemler uygulanabilir.

Huzursak Bağırsak Sendromu Yönetimi İçin İpuçları

IBS, sindirim sistemini etkileyen kronik bir durumdur ve fiziksel/duygusal olarak yorucu olabilir. Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi henüz yok (ya da kesin bir tedavi yok), ancak semptomları yönetmeyi öğrenmek ağrı ve rahatsızlıklarınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki stratejiler sindirim sisteminizi destekleyerek IBS semptomlarınıza yardımcı olabilir.

 • Sağlıklı bir diyete geçin
 • Bolca su için, kafein ve alkolü sınırlayın
 • Sigaradan uzak durun
 • Farkındalık alıştırması yapın
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Güçlü baharatlardan kaçının
 • Sadece acıktığınızda yiyin
 • Kırmızı et yerine kümes hayvanları ve balık tüketin
 • Probiyotik ve prebiyotik takviyeler alın
 • Stresten ve stresli ortamlardan kaçının
 • Derin nefes egzersizleri yapın (Doğru nefes alma teknikleri)

Huzursuz Bağırsak Sendromu İçin Yoga– Yoganın, duyularınızla temas halinde olmanıza ve olumlu hisler geliştirmenize yardımcı olup hassas bağırsak sendromu semptomlarını hafiflettiği biliniyor. 

Ruh sağlığı terapileri de IBS hastaları için faydalı olabilir. Bunlar, semptomları çözmek için düşünce ve davranış kalıplarını değiştirmenize yardımcı olmaya odaklanan bilişsel davranışçı terapinin yanı sıra hipnoterapi ve gevşeme eğitimini içerir.

ilgili- Sağlıklı Bağırsak Florası İçin En Etkili Doğal Çözümler

Huzursuz Bağırsak Sendromu Bitkisel Tedavi

Bazı şifalı bitkiler karın ağrısı ve şişkinlik gibi IBS semptomlarını hafifletebilir:

>> Huzursuz Bağırsak Sedromu İçin Nane Yağı- İncelenen tüm bitkisel ilaçlar arasında nane yağı, klinik deneylerle en umut verici sonuçlara sahip görünüyor. Nane yağının doğal bir anti-spazmodik olduğu düşünülüyor ve faydalı görünüyor — özellikle çok ağrısı olanlar için. Çalışmalar, bitkinin antispazmodik ilaçlardan daha etkili olduğunu gösteriyor (bknz)

İlgili- Nane Yağının Faydaları, Kullanımı ve Evde Nane Yağı Yapımı

>> Zencefil- Gazı ve şişkinliği azaltabilen bir bitkidir. Aktif bileşeni olan gingerol, ağrıyı azaltabilen ve bağırsak fonksiyonunu eski haline getirebilen antibakteriyel, antiemetik ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, zencefilin hassas bağırsak semptomlarını iyileştirdiğine dair güncel bir bilimsel açıklama yoktur.

>> Aloe vera- Genellikle meyve suyu olarak satılan aloe veranın ishal ve kabızlık semptomlarını tedavi ettiği düşünülmektedir. Aloe veranın antienflamatuvar özellikleri bağırsaktaki iltihabı azaltıyor ve bu bitkinin tamamlayıcı bir tedavi olduğu düşünülüyor.

>> Papatya- Bazı araştırmalara göre, bağırsakta ağrıya neden olan spazmları azalttığı düşünülüyor.

Ayrıca okuyun- Sağlıklı Bağırsak Florası İçin En Etkili Doğal Çözümler

Ne zaman doktora görünmeli

Huzursuz bağırsak sendromu için bitkisel tedaviler ve doğal çözümler etkili ve uzun vadeli bir rahatlama sağlayabilirken, profesyonel bir görüş bağırsak sağlığınızı daha iyi korumanıza ve daha ciddi hastalıklar için erken teşhise yardımcı olur.

Aşağıda listelenen semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal bir sağlık uzmanına görünün:

 • Çarpıntısı, Soluk ten, Nefes darlığı
 • Anüsten kanama veya kanlı dışkı
 • Hızlı kilo kaybı
 • Sürekli ateş

Sıkça Sorulan Sorular

 1. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) nedir? Karında kramp, ağrı, şişkinlik, gaz ve değişen bağırsak hareketleri gibi bir grup semptomu ifade eden kronik bir gastrointestinal bozukluktur. Huzursuz bağırsak sendromu, Hassas bağırsak sendromu, Spastik kolon, Mukus kolit, Sinir kolon ve Fonksiyonel bağırsak hastalığı olarak da adlandırılır.
 2. Huzursuz bağırsak sendromu neden olur? IBS’yeneden olan faktörlerden bazıları yiyecekler, stres, değişmiş sindirim bakterileri, ilaçlar ve kafein olabilir. IBS’niz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz faydalı olur.
 3. Huzursuz bağırsak sendromu (IBS) kimlerde görülür? Kadınlara IBS teşhisi konma olasılığı erkeklere göre iki kat daha fazladır ve hastalık 45 yaşın altındaki kişilerde daha yaygındır.
 4. Huzursuz bağırsak sendromuna ne iyi gelir? Sağlıklı bir diyet huzursuz bağırsak sendromu için kilit noktadır.  Semptomları nelerin tetiklediğini öğrenirseniz, IBS’nizi daha iyi yönetebilmelisiniz.
 5. IBS hastaları hangi yiyeceklerden kaçınmalıdır? Bazı yiyecekler IBS semptomları için tetikleyici görevi görebilir. Doktorlar genellikle IBS’li kişilerin hangi yiyecekleri yediklerini ve hangi yiyeceklerin tetikleyici rol oynayabileceğini belirlemek için semptomların ne zaman ortaya çıktığını takip etmeleri için bir yiyecek günlüğü tutmalarını tavsiye eder.
 6. Huzursuz bağırsak sendromu “ciddi bir hastalık” mı? Bazı insanlar için IBS, yönetilebilir ve günlük aktivitelere müdahale etmeyen semptomlara neden olur. Diğerleri için ise yaşam kalitelerini ciddi şekilde düşürebilir. Birçoğu için tedaviler minimum düzeyde etkilidir.
 7. Laktoz intoleransı IBS’ye neden olur mu? Laktoz (süt şekeri) intoleransı, IBS’ye benzer semptomlara neden olabilir. Laktoz intoleransı ve IBS bir kişide aynı anda ortaya çıkabilir, ancak bunlar farklı şekilde tedavi edilen ayrı durumlardır.
 8. Huzursuz bağırsak sendromu tedavi edilmezse ne olur? Bu durumun herhangi bir hastalığı tetikleyeceğine ve daha da kötüleşeceğine dair bir kanıt yok. Fakat semptomları azaltmak için gerekli önlemler alınmadığında yaşam kalitesini olumsuz etkilemeye devam edecektir
 9. IBS kansere dönüşür mü? Hayır. İrritabl bağırsak sendromunun kanser ya da başka bir hastalığa dönüştüğüne dair hiçbir bilimsel delil bulunmamakta.
 10. IBS kaç gün sürer? IBS semptomları kişiden kişiye değişir ve günlerce, haftalarca ve aylarca devam edebilir.
 11. Huzursuz bağırsak sendromunu ne tetikler? Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, ani değişimler, yoğun stres, enfeksiyonlar, kötü beslenme ve diğer çevresel faktörlerin huzursuz bağırsak sendromunu tetiklediği düşünülüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu