Hünnap Nedir? Hünnap Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Hünnap, vitamin ve minerallerle dolu doğa mucizesi bir meyvedir.; öyle ki, hünnap, yüzyıllardır geleneksel tıpta, uykusuzluk , anksiyete, gastrointestinal problemler ve çeşitli ağrıların tedavisi için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Hünnap bitkisi, uyku ve rahatlamayı teşvik etmek, stres ve anksiyeteyi azaltmak, sindirim sağlığını artırmak, kalbi ve beyni korumak ve kansere karşı koruma sağlamak için güçlü doğal terapötik değerlere sahiptir. Hadi, bu olağanüstü meyve nedir ve hünnap meyvesi faydaları nelerdir, daha yakından göz atalım.

Hünnap nedir?

Bazı bölgelerde boyu birkaç metreyi bulabilen hünnap ağacı, genellikle iğde ile karıştırılan yenilebilir küçük meyvelere sahiptir. Sonbaharda iyice olgunlaşmış olan bu meyve, halk arasında çiğde, ünnap veya innabi olarak bilinir. Lif bakımından zengin olan hünnap meyvesi , A, C, B vitaminleri, demir, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller ve sağlıklı yağ asitleri ile doludur.

Harika bir kokuya sahip olan hünnap çiçeğinden elde edilen uçucu bir yağ, parfüm gibi kozmetik ürünlerde kullanılır. Meyveleri ise hem taze hem de kurutulmuş olarak yenebildiği gibi,  kurutulmuş olanlardan hünnap çayı da yapılabilir.

Hünnap, geleneksel Çin tıbbında, sakinleştirici ve sindirime yardımcı olmak gibi çeşitli tedavilerde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Hünnap bitkisinin zengin besin bileşenlerine sahip meyve ve tohumları, hem kendi başına hem de diğer doğal, terapötik bileşenler ile birlikte, takviye formunda kullanılabilir.

Hünnap Meyvesi Faydaları

Hünnap meyvesi faydaları
Hünnap meyvesi faydaları

Bilimsel araştırmalara göre, hünnap genel sağlık açısından pek çok faydalara sahiptir. Peki hünnapın faydaları nelerdir hünnap meyvesi ve tohumu nelere iyi gelir?

Antioksidan Deposudur

Hünnap C, B ve A vitaminleri de dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar içerir. Antioksidanlar hücre hasarını onarmaya yardımcı olur ve vücuttaki zararlı oksidatif stres ve inflamasyonu azaltır. Hünnapın antioksidan gücü, karaciğer ve kardiyovasküler sistemi korumak da dahil olmak üzere birçok fayda sağlar.

Anti-enflamatuar etkisi vardır

Bilim adamları, hünnap içeriğinde saponinler olarak bilinen birçok önemli fitokimyasal bulunduğunu keşfetmişlerdir.

Bu doğal bitkide bulunan kimyasallar güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve bilimsel araştırmalar bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduklarını göstermektedir.

Hünnapın inflamasyon azaltma yeteneği, aynı zamanda ağrı giderici etkilerinin de kaynağıdır. Ayrıca,  bağışıklık sistemini güçlendirmede de oldukça etkilidir.

Uyumaya yardımcı olur

Özellikle uykusuzluk, stres ve kaygı bozukluğu gibi problemleri olanlar için etkilidir. Hünnap meyvesi faydaları denince, sinirleri yatıştırarak daha rahat uykuya dalmaya ve iyi bir uykuya yardımcı olması ilk olarak akla gelen faydalardandır.

Fareler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, hünnabın farelerin uyku süresini uzattığını göstermiştir. Öte yandan anksiyete veya kaygıyı da hafifletme özellikleri vardır.

Kan şekerini düşürür

Bu meyvenin tüketimi kan şekerini düşürebilir, bu da diyabet ve diğer metabolik bozukluklara karşı koruma sağlar.

Sağlıklı sindirim için

Hünnap meyvesinin faydalarından bir diğeri, şişkinlik, mide ağrısı ve kabızlık gibi sindirim sorunlarını gidermesidir ve binlerce yıl bu sorunlar için kullanılmıştır.

Araştırmalar, hünnabın gastrik asidi azaltabildiğini, kabızlığı giderdiğini, mide ülserinden koruduğunu ve tedavi sürecine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kardiyovasküler sağlığı korur

Hünnapın antioksidan ve anti-inflamatuar yetenekleri kalp ve kardiyovasküler sisteme büyük yarar sağlar.

Hünnap meyvesi içerisinde bulunan saponinler, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca hünnap sağlıklı kan akışını bozan maddelerin arterlerde birikmesini önler ve bu da kalp sağlığının korunmasını sağlar.

Kanserden korur

Saponinler, flavonoidler, antioksidanlar, polisakkaritler ve triterpenoidler dahil olmak üzere hünnapta bulunan biyoaktif bileşiklerin bir çoğu, meme kanseri başta olmak üzere bazı kanser hücreleri türlerinin büyümesini yavaşlatıp yok etmeye yardımcı olur.

Bilim insanları hünnapın bu özelliğinin tek başına bir kanser tedavisi olarak kullanılıp kullanılmayacağı üzerinde çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Pulmoner hipertansiyon İçin

Meyvenin tohumundan elde edilen yağ pulmoner hipertansiyon (akciğer hipertansiyonu) tedavisinde etkilidir. Ancak hamile kadınlar kesinlikle bu bitkiden uzak durmalıdır.

Cilt sağlığı için

Antioksidan özelliğinden dolayı, hünnap meyvesi cilt sağlığını korumaya ve cildin daha canlı olmasına katkı sağlar.

Hünnap meyvesinin faydaları elbette bu kadar değil, ayrıca enerji verir, yorgunluk ve bitkinliği giderir, kas ve kemik sağlığını destekler ve kilo vermek için de oldukça etkilidir.

Hünnapın yan etkileri ve zararları var mı?

Bu meyve genellikle sağlıklı yetişkinler tarafından iyi tolere edilir ve rahatlıkla kullanılabilir. Ancak aşağıda belirtilen kişiler hünnap meyvesi ya da yağı tüketmeye başlamadan önce bir doktora danışmalıdır.

• Hamile ve emziren kadınlar.

• Diyabet hastaları

• Lateks alerjisi olanlar kullanmamalı.

•Aşırı tüketildiğinde ishal yapabileceği unutulmamalı.

7 Yorum

  1. Sayenizde bugün de birşey öğrendim. Hünnap meyvesi ve Hünnap meyvesi faydaları hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler

  2. Hünnap ilginç bir meyve. Ben çok severim ama her yerde bulunmuyor. Bu kadar faydasının olduğunu da bilmiyordum açıkçası. Hemen bulup almalıyım. 🙂

  3. Çok faydalı bir meyve olduğu anlaşılıyor. Zannedersem Akdeniz Bölgesinde yetişiyor. Bir komşumuz getirmişti ilk o zaman tanıma fırsatımız olmuştu. Bu güzel bilgilendirmeler için çok teşekkürler :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu