Omega-3 Yağ Asitlerinin Faydaları ve Omega-3 Eksikliğinin Tehlikeleri

Omega-3 yağ asitlerinin faydaları

Omega-3 yağ asitleri vücudunuz ve beyniniz için harikalar yaratır. Beslenme rutininizde Omega-3 açısından zengin gıdaların bulunması uzmanlar tarafından önemle tavsiye ediliyor. Peki omega-3 yağ asitlerinin faydaları nelerdir, omega 3 hangi hastalıklara iyi gelir?

Omega-3 yağ asitlerinin önemli sağlık faydaları şunlardır;

1- Kardiyovasküler sağlığa yardımcı olur

Omega 3 içeren gıdaların, damarlardaki kan basıncını düşürdüğü ve plak birikimini önlediği bilinmektedir. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri kötü kolestrolü (LDL) düşürerek kalp hastalıları riskini azaltır.

2- Omega-3 yağ asitleri kan şekerini dengeler

İnsülin direnci yaygın bir metabolik sendromdur ve omega-3 bunu kontrol altında tutar. Bu durum şeker hastalığı riskini azaltır.

3- Kanser riskini azaltır

Araştırmalar, omega-3 takviyeleri alanların kolon kanseri riskinin % 55 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, Omega 3’ün özellikle erkeklerde prostat kanseri riskinde azalma sağladığı ve kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı görülmüştür. (Bu konuda henüz fikir birliği sağlanamadığından araştırmalar devam etmektedir.)

4- Otoimmün (bağışıklık sistemi) hastalıklarla mücadele eder

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı sonucu sağlıklı hücrelere saldırması ile oluşan hastalıklardır.

Omega 3 yağ asitleri yönünden zengin gıdalar diyabet tip-1, ülseratif kolit, sedef, crohn hastalığı, multipl skleroz gibi otoimmün hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

5- Erken yaşta beyin sağlığını geliştirir

DHA , anne karnındaki bebeğin görsel ve nörolojik gelişimi için son derece önemlidir. Bu sebeple doktorlar hamile kadınların omega 3 takviyeleri ve omega 3 yönünden zengin gıdalarla beslenmelerini önemle tavsiye eder.

Hamilelik süresince yeterli miktarda omega 3 alımının çocuğa faydalarından bazıları şunlardır;

 • Yüksek konsantrasyon
 • Daha iyi fiziksel ve zihinsel gelişim
 • Daha iyi iletişim ve sosyal beceriler
 • Algı düzeyinde artış ve hızlı öğrenme kabiliyeti
 • DEHB, otizm ve serebral falsi riskinin daha düşük olması.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda DEHB için farklı tedavi yöntemleri değerlendirildi. En umut verici tedavilerden birinin omega 3 takviyeleri ve özellikle balık yağı olduğu tespit edilmiştir.

[Oku: Balık Yağı Tüketmenin Kanıtlanmış Mucizevi Faydaları ]

6- Adet sancılarını hafifletir

Çoğu kadın menstrüel ağrı ve kramplardan yakınır. Bazılarının hafif sancıları olurken, bazıları da ancak ağrı kesicilerle dindirilebilecek sancılar yaşar.

Araştırmalar, omega-3 içeren gıdalarla beslenen ya da düzenli olarak omega-3 takviyeleri kullanan kadınların adet sancılarının çok daha hafif olduğunu göstermiştir.

7- Zihinsel problemlerle mücadele eder

Psikiyatrik problemleri olan insanların genellikle omega 3 yağ seviyeleri düşüktür. Depresyon , en yaygın zihinsel bozukluklardan biridir.

Çalışmalar, omega-3 takviyelerinin ruh halindeki dalgalanmaları azalttığını, depresyon ve anksiyete,gibi zihinsel problemleri önlediğini ve tedavi ettiğini göstermiştir.

Ayrıca, şizofreni ve bipolar bozukluk gibi zihinsel problemleri olanların da ruh hallerinde düzelme olduğu ve nüksetme sıklığının azaldığı gözlenmiştir.

Omega-3 yağ asitlerinin 3 ana türü vardır; ALA – EPA – DHA . Özellikle EPA’nın, depresyonla mücadelede en etkili omega 3 yağ asidi olduğu düşünülüyor.

8- Omega-3 yağ asitlerinin faydaları-Uyku kalitesini arttırır

Ortalama 8 saatlik kesintisiz bir uyku, sağlıklı bir zihin ve vücut için oldukça önemlidir. Uyku problemleri yaşıyorsanız bir uzman kontrolünde omega-3 takviyeleri alabilirsiniz.

Çocuklar ve yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar, optimum miktarda alınan omega 3 yağ asitlerinin uyku süresini ve kalitesini arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

9- Omega 3 göz sağlığını geliştirir

Omega-3 yağ türlerinden olan DHA, retinanın önemli bir yapısal bileşenidir. Düşük DHA seviyeleri görme problemlerine yol açabilir.

Omega 3 gıdaları ve takviyelerini düzenli olarak almak, kalıcı göz hasarları riskini azaltmaya yardımcı olur ve göz sağlığınızı korur.

10- Omega-3 yağ asitleri cilt sağlığını destekler

Omega 3 cildinizi güneş hasarlarından korur, sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Omega 3 yağ asitlerinden EPA, pek çok bakımdan cilt için faydalıdır;

 • Erken yaşlanmayı önler.
 • Cildi nemlendirir, yağ üretimini kontrol eder.
 • Akne ve sivilce oluşumunu önler.

11- İnflamasyon (iltihap) ile mücadele eder

Enfeksiyonlarla mücadele ve vücut hasarlarını onarmak için inflamasyon oldukça önemli bir reaksiyondur.

Ancak bazen enfeksiyon ve yaralanma olmaksızın uzun süre devam edebilir. Bu duruma kronik inflamasyon denir. Uzun süren inflamasyon, kalp hastalıkları ve kanser gibi bir dizi kronik hastalığa yol açabilir.

Omega-3 inflamatuar eikozanoidler ve sitokinler gibi iltihaba bağlı moleküllerin üretimini azaltır.

[Oku: İltihap Giderici Besinler -Vücudunuzdaki Ağrılar için En Faydalı 7 Besin]

12- Omega-3 yağ asitleri Alzheimer riskini azaltır

Beyin fonksiyonlarının zayıflaması yaşlılığın kaçınılmaz sonuçlarından biridir. Birçok araştırmacı, yüksek oranda omega 3 alımının, yaşa bağlı zihinsel düşüşü ve Alzheimer riskini azalttığını düşünmektedir.

13- Omega-3 faydaları – Kemik sağlığını geliştirir

Osteoporoz ve artrit, iskelet sistemini etkileyen iki yaygın hastalıktır. Omega 3 ağırlıklı beslenme ve omega 3 takviyeleri, kemikteki kalsiyum oranını arttırarak güçlenmesini sağlar ve bu durum osteoporoz riskini azaltır.

Bununla birlikte omega-3 takviyeleri alanların eklem ağrılarının azaldığı ve kavrama kuvvetlerinde de artış olduğu bildirilmiştir.

Omega-3 Eksikliğinin Tehlikeleri Nelerdir?

Omega 3 eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bunlar;

 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Yüksek kalp krizi ve kalp hastalıkları riski
 • Yüksek kolestrol
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Alerjiler
 • Beyin gelişiminde sorunlar
 • Depresyon, anksiyete, alzheimer
 • Bilişsel düşüş
 • Diyabet

Optimal sağlık için Omega 3 inanılmaz derecede önemlidir. Haftada 2-3 kez yağlı balık ve omega-3 içeren diğer besinlerden tüketmek, omega-3 eksikliğini gidermenin en iyi yoludur.

Ancak, pek fazla balık tüketemiyorsanız, omega-3 takviyelerinden de faydalanabilirsiniz. Sizin için uygun olan takviye için doktorunuza danışın.

Oku : Omega-3 Yağ Asitleri İçeren Gıdalar

Kaynaklar:

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3712371/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4216999/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976923/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22910528
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24557349
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12509593/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21961774
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21784145
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25084680

2 Yorum

 1. OMEGA 3 vücut ve beyin sağlığı için çok faydalı. Kullanmak lazım. Ayrıca halk arasında yanlış bilinen kilo aldırır gibi bir durumu da geçenlerde öğrendiğim kadarıyla doğru değilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu