Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Doğal ve Etkili Çözümler

Bir çoğumuz zaman zaman mide asitliği veya mide ekşimesi sorunu yaşarız. Bu durum baharatlı yiyecekler veya diğer bazı gıdalara karşı hassasiyetimiz olduğundan kaynaklanabilir. Ancak bunların dışında farklı bir sağlık problemi de mide ekşimesine neden olabilir.

Böyle durumlarda mide ekşimesine ne iyi gelir sorusu için çeşitli araştırmalar yapar, farklı yöntemler deneriz. Bu yazıda mide ekşimesini hafifleten en etkili doğal yöntemlerin bir listesini sizler için hazırladık.

Mide Ekşimesi Nasıl Geçer?

İşte mide ekşimesine iyi gelen doğal ilaçlar:

1. Mide Ekşimesine Elma Sirkesi: Elma sirkesi belki kafanızı karıştırmış olabilir, ancak gerçekte oldukça faydalı bir bileşendir. Saf sirke yüksek oranda asitlidir ve mide ekşimesini kesinlikle kötüleştirir. Elma sirkesi ise mide asidini bastıran bir alkali su olarak çalışır. Yani mide pH’ını dengeler. Günde 1-2 çay kaşığı elma sirkesi tüketerek mide ekşimesi probleminden kurtulabilirsiniz.

2. Aloe Vera: Aloe Vera’nın genel olarak sindirimi geliştirdiği ve mide ekşimesine iyi geldiği bilinir. Aloe Vera ile hazırlayacağınız bir bardak su, gastrik asidi nötralize ederek mide yanmasına sebep olan ekşimeyi giderir. Aloe Vera suyu ayrıca, gastrik ülserin iyileşmesine de yardımcı olur.

3. Karbonat: Karbonat kimyasal olarak sodyum bikarbonattır ve düzenli tüketim için en güvenli ve en etkili alkali maddelerden biridir.

Karbonat midenin ürettiği hidroklorik asidi nötralize eder ve mide ekşimesi problemine neredeyse tamamen son verir. Kullanım için, yarım çay kaşığı karbonatı bir bardak suya karıştırıp içmeniz yeterlidir. Kronik mide ekşimesinden muzdaripseniz, gün içinde belirtileri yaşama olasılığını azaltmak için sabah ilk iş bu karışımı tüketin.

4. Limon Suyu: Limon suyu da elma sirkesi ile aynı şekilde hareket ederek mide pH’ını düzenler. Her sabah limon suyu tüketenlerden genellikle mide ekşimesi gibi şikayetler duymazsınız çünkü limon asit-alkali dengesi kurmada oldukça etkilidir.

Taze limon kesinlikle en iyi seçenektir, çünkü şişelenmiş çeşitler, doğal antasit (asidi etkisiz hale getiren madde) potansiyelini olumsuz yönde etkileyen koruyucu maddeler içerir.

5. Papatya Çayı: Bazı insanlar, tükettikleri yiyeceklerden değil, strese dayalı kronik mide ekşimesi yaşarlar. Stres mide asidi sekresyonunu arttırarak mide asiditesinin semptomlarını tetikleyebilir.

Doğal bir yatıştırıcı olan papatya çayı, bu asidin hücreler tarafından aşırı salgılanmasını azaltır. Papatya çayı oldukça etkili bir doğal stres ilacıdır. Papatya çayı reflü, mide ekşimesi gibi problemleri gidererek çok daha rahat bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olur.

6. Rezene Çayı: Rezene çayının mide üzerinde çok rahatlatıcı bir etkisi vardır, bu yüzden mide ekşimesinin tedavisi için yaygın olarak kullanılır. Rezene çayın mide ekşimesinin nedeni olan mide asidi üretimini bastırmaya yardımcı olur.

7. Zencefil Çayı: Zencefil çayı, mide ekşimesi ve diğer mide rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Zencefil, aşırı asit nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletebilecek antispazmodik bir etkiye sahiptir.

Zencefil ayrıca, gastrit semptomlarını hafifletmeye ve asidi yemek borusundan uzak tutmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuardır.

8. Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin kalsiyum içeriğinden dolayı mide ekşimesi probleminiz hafifler. Süt, yoğurt ve ayran en iyi seçenekler olsa da, bazı insanlarda laktoz intoleransı olduğundan sorunun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu yüzden süt ürünlerini dikkatli tüketin ve vücudunuzun verdiği tepkiyi izleyin. Mide yanmanız hafiflerse, tüketmeye devam edebilirsiniz.

Hafif  ve orta dereceli mide ekşimesi, yukarıda belirtilen doğal yöntemlerle güvenli bir şekilde atlatılabilir, ancak her gün tekrarlayan şiddetli ağrı ve mide ekşimesi yaşarsanız ve bu doğal ilaçlar yeterince rahatlamanızı sağlamazsa, altta yatan farklı bir sorun olma ihtimaline karşı mutlaka doktorunuzla görüşün.

3 Yorum

  1. Mide ekşimesine çözümler arasında sirkeyi görmek ilginç geldi gerçekten. Elma sirkesi benim kullandığım bir şeydir. Hatta bahçede elma ağacı var. O elmalardan bizzat kendimiz yapıyoruz sirkeyi. Genellikle içerim sirke her derde devadır. Ama mide ekşimesine iyi geldiğini bilmiyordum. Kesinlikle deneyeceğim. Teşekkürler. 🙂

    1. Ben genellik ılık suya karıştırıp tüketiyorum elma sirkesini ve kesinlikle mide ekşimesi, yanması ve hazımsızlığa çok iyi geliyor. Hassas bir mideniz varsa siz de suyla seyreltip içebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu