Kötü Ağız Kokusuna 10 Doğal Çözüm

Ağız kokusu çoğunlukla çok ciddi bir problem değilmiş gibi algılansa da aslında sosyal hayattan uzaklaşma, depresyon ve içe kapanma gibi  ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. xhayat.com olarak “ağız kokusunun nedenleri nelerdir, ağız kokusu giderme yöntemleri nelerdir” gibi merak ettiğiniz soruları bu yazımızda yanıtladık.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Geceleri uyurken kapalı olan ağız içinde oksijen sirkülasyonu olmadığından ve bu ortamın hem sıcak hem de nemli olmasından dolayı bakterilerin çoğalması kaçınılmaz olmaktadır. İşte bu bakteri ve mikropların kükürt bakımından yoğun metabolik artıklar bırakması özellikle sabahları uyandığınızda fark ettiğiniz ağız kokusunun sebepleri arasındadır. Yanı sıra ağız kokusunun nedenleri genel olarak şunları içerir:

 • Diş çürükleri
 • Diş eti hastalıkları
 • Diş ve diş eti iltihabı
 • Kötü ağız hijyeni
 • Ağız kuruluğu (tükürük antimikrobiyal etkiye sahiptir ve ağız kuruluğu kötü kokan nefese neden olabilir)
 • Yetersiz ve sağlıksız beslenme
 • Diyabet
 • Böbrek yetmezliği
 • Sinüzit
 • Boğaz ağrısı
 • Bazı enfeksiyonlar
 • Ülser gibi bazı mide-bağırsak problemleri
 • Laktoz intoleransı
 • B vitamini eksikliği
 • Bademcik taşı
 • Soğan, sarımsak, alkol ve sigara da ağız kokusu nedenleri arasında bulunur.

Bazı basit kurallara uyarak ağız kokusundan kurtulmak elbette mümkün. Peki ağız kokusu nasıl önlenir, ağız kokusuna ne iyi gelir? İşte bu sorundan kurtulmanız için bazı öneriler:

Ağız kokusu ile savaşmanın 10 yolu

Ağız Kokusuna Çözüm
Ağız Kokusuna Çözüm

1. Ağız kokusundan kurtulmak için ve bu sorunun tekrarlanmasını önlemek için uymanız gereken ilk kural, doğru ve düzenli ağız-diş bakımıdır. Hijyenik bir ağız rahatsız edici kokuların oluşmasını önler. Bunun için, sabahları ilk işiniz dişlerinizi fırçalamak olmalı. Bununla birlikte, her yemekten sonra da dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin ve düzenli olarak diş ipi kullanın. Düzenli ağız hijyeni sağlanmadığında ağzınızdaki bakteriler artar ve plak olarak bilinen ince bir bakteri tabakası dişlerinizde birikir. Bu da hem diş ve diş eti problemleri hem de kötü kokan nefes ile sonuçlanır.

2. Her üç ayda bir mutlaka diş fırçanızı değiştirin. Düzenli ağız-diş muayenesine gidin.

3. Takma diş kullanıyorsanız, geceleri çıkarın ve bakteri birikintisinden, yiyecek ve içecek kalıntılarından kurtulmak için mutlaka temizleyin.

4. Bolca su içmeyi ve ağzınızı sürekli soğuk su ile çalkalamayı unutmayın. Bu, özellikle sabah nefesini tazelemek ve kötü koku oluşumunu önlemek için son derece faydalıdır.

5. Ağız kokusu için bitkisel çözüm arıyorsanız, karanfil, rezene ve anason ağız kokusu giderme konusunda en etkili bitkiler arasındadır. Antiseptik nitelikleri, ağız kokusuna neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Özellikle Antik çağlardan beri, rezene ve anason tohumu nefes tazelemek için sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca, Taze maydanoz, fesleğen, nane veya kişniş çiğneyebilirsiniz. Bu yeşil bitkilerdeki klorofil kötü koku giderici özelliğe sahiptir.

6. Yeşil çay da ağız kokusunu giderici bitkisel ilaç olarak adlandırılabilir ve bu konuda oldukça etkilidir. Bu nedenle bir fincan yeşil çay (naneli yeşilçay daha etkili olur) ideal bir nefes tazeleyici olarak tüketilebilir. Hatta yeşil çayı nefes kokusu spreyi olarak da kullanabilirsiniz.

7. Limon veya portakal kabuğu da kötü nefes kokusu için büyük fayda sağlayacaktır. Limon ve portakalda bulunan sitrik asit tükürük bezlerini uyaracak ve ağız kokusu ile mücadele edecektir. Tabi sadece kabukları değil meyvesi de kötü koku gidermek için etkilidir.

8. Süt, ağız kokusu için iyi bilinen bir tedavi yöntemidir. Araştırmalar, özellikle sarımsak ve soğan yedikten sonra süt içmenin kötü kokan nefesi önemli ölçüde giderdiğini göstermektedir. Ayrıca yoğurt da, laktobasil adı verilen sağlıklı bakteriler içerir. Bu sağlıklı bakteriler, bağırsak gibi vücudunuzun çeşitli bölümlerinde bulunan kötü bakterilerle savaşmaya yardımcı olur ve ağız kokusunu giderme de dahil olmak üzere bir çok fayda sağlar.

9. Ananas ve ananas suyu kötü nefes kokusu için en hızlı ve en etkili yöntemlerden bir diğeridir.

10. Dişlerinizi fırçalamaya fırsat bulamadığınız durumlarda nane şekeri veya naneli sakız kullanmak da ağız kokusunu kamufle etmek kullanabileceğiniz basit yöntemlerdendir. Ayrıca ağız kokusundan kurtulmak için kendi hazırlayacağınız doğal gargaralar da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için “Kötü Kokan Nefes İçin Ev Yapımı 4 Doğal Gargara Tarifi” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Kötü ağız kokusu kişinin yaşam kalitesini düşürür ve kişide özgüven sorununa neden olur. Bu duruma maruz kalmamak ve ağız kokusunu gidermek için öncelikle ağzınızda var olan çürük, iltihap ve diğer diş ve diş eti problemleri konusunda bir diş hekimiyle görüşmeli ve ağız kokusuna neden olan ve olabilecek tüm faktörlerin ortadan kalkmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde uygulayacağınız hiç bir yöntem kalıcı sonuç sağlamayacaktır.

8 Yorum

 1. Gerçekten de pek çok insan ağız kokusu olduğundan habersiz bir şekilde iletişime geçmekte ve karşı tarafı zor durumda bırakmaktadır. Bu konuya dikkat çekmeniz çok güzel olmuş, çok teşekkürler.

  1. Evet, bu durum, kişiden çok iletişim halinde olduğu insanlar için sanırım daha büyük bir sıkıntı..
   İlginiz için biz teşekkür ederiz Fatih Bey. Saygılar 🙂

 2. Ağız kokusu giderme yöntemleri oldukça etkili. Umarım herkes okur da harekete geçer. Tamam sebebi çeşitli hastalıklar da olabiliyor ama bilerek ve isteyerek ağız kokusunu umursamayanlar da çok fazla. Hiç çekilmiyor gerçekten. Önemli bir noktaya değinmişsiniz. Teşekkürler.

  1. Gerçekten ciddi bir problem bu. Herkes gerekli hassasiyeti gösterse keşke. O zaman Dünya daha bir güzel olmaya başlar, değil mi 😉
   İlginiz için teşekkür bizden 🙂

 3. Ağız kokusu ve kötü ağız hijyeni inanılmaz sayıda boşanma davasının kayıtlara geçmiş sebebidir de.
  Yeşil çay demek nefes kokusu spreyi olarak da kullanılabiliyor? Bunu bilmiyordum.
  Diş etleri pütürlü ve açık pembe olmalı bir de , düzenli fırçalama ( 4 dakika) + çok başarılı bir ürün var alkollü koyu yeşil renkli Listerine. Sıfır koku, bembeyaz dişler, tertemiz diş etleri yaratıyor.

  Çok ciddi bir sorun bu gerçekten. Ülkece ağız ve diş sağlığında pek iyi bir sınav vermiyoruz.
  Özsaygı, sosyal yaşam, aile hayatı, iş hayatı hepsini sabote edebilecek bir soruna değindiğiniz için teşekkürler.

  1. Sevgili Aslı, bu katma değer yorumunuz için ben teşekkür ederim. Yorumunuzu kimse es geçmesin diye tavsiyeleri özellikle koyu olarak vurguladım 😉
   Sevgilerimle 🙂

 4. Yazıda da belirtiğiniz gibi ağız kokusunun nedenleri bir hayli fazla. Bazı sebepler ağır seyretse de genelde uygulanacak doğal çözümlerle ağız kokusundan kurtulmak mümkün. İlk madde çok önemli, ağız içi hijyeni ve diş temizliği. Özellikle yazın ağız kokusu daha rahatsız edici olabiliyor. Ağız kokusu için buradaki birçok doğal çözümü uygulamak çok kolay görünüyor, teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu