Bademcik Taşı Nedir, Nasıl Temizlenir, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bademcik taşı, bademcik keselerinde biriken ve genellikle kötü kokuya neden olan sarımsı veya beyaz partiküllerdir. Bunlar ölü hücreler, mukus, bakteri ve gıda parçacıklarından oluşur.

Tıp dilinde tonsillolith olarak adlandırılan bademcik taşı, başlarda ciddi bir sorun olmamakla birlikte kötü nefes ve yutkunurken batma hissi gibi belirtiler gösterebilir.

Daha büyük bademcik taşları boğaz ağrısına, kulak ağrısına, bademciklerin şişmesine, baş ağrısına ve ağızda metalik bir tada neden olabilir.

Bademcik Taşı Tedavisi

Bademcik taşının tedavisi kolaydır ve genellikle tedavi için küretaj yöntemi, lazer tedavi ve bazı durumlarda da bademcik ameliyatı ile kesin çözüm olan tedaviler uygulanır.

Ancak, bu yöntemlerin dışında evde uygulayacağınız günlük ağız bakımı (gargara, diş ipi kullanmak ve dişleri düzenli fırçalamak gibi yöntemlerle birlikte diğer doğal tedaviler) ile de bademcik taşlarını temizleyebilir ve tekrar oluşmalarını engelleyebilirsiniz.

İşte, bademcik taşı temizlemenin kolay ve doğal yolları.

1. Tuzlu su ile gargara: Tuzlu su ile düzenli olarak gargara yapmak bakterileri ve bademcik taşlarını temizler. Özellikle yemeklerden sonra, mevcut bademcik taşlarını temizlemek ve tekrar oluşmalarını engellemek için günde birkaç kez tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz.

2. Elma sirkesi: Elma sirkesinin asidik içeriği hem bakterileri yok eder hem de bademcik taşlarının çözünmesine yardımcı olur. Ilık su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile gargara yapabilir ya da her gün seyreltilmiş elma sirkesi içerek bu taşların parçalanmasını ve temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

3. Sarımsak: Bademcik taşı oluşumuna neden olan bakterileri ağızdan uzak tutmanın bir diğer yolu da çiğ sarımsak tüketmektir.

Bu kokulu bitki elbette ağız kokusuyla savaşma konusunda mantıklı gelmeyebilir, ancak sarımsakta bulunan allicin güçlü bir antimikrobiyaldir ve bu özelliği sayesinde antibiyotiğe dirençli bakteri ve virüsleri nötralize etmede oldukça etkilidir. Ağız kokusunu en aza indirmek için maydanoz, nane veya elmayla birlikte tüketebilirsiniz.

4. Probiyotikler: Sindirim sistemindeki sağlıklı bakteri dengesini sağlamaya yardımcı olan probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirerek zararlı bakterilerin oluşumunu engeller, buna bademcik taşına neden olan bakteriler de dahil. Günlük beslenmenize yoğurt, kefir, turşu ve diğer probiyotik gıdaları ekleyerek bademcik taşlarının oluşma riskini azaltabilirsiniz.

5. Su: Gün içerisinde bol bol su içmek bademcik taşları da dahil olmak üzere bir çok sağlık problemini çözebilir. Susuz kaldığımızda tükürük üretimi yavaşlar. Tükürüğün işlevlerinden biri mikroorganizma dengesi sağlamaktır. Kuru ağız bakterilerin hızla çoğalmasına ve böylelikle bademcik taşına çok daha yatkın hale gelmenize neden olur.

6. Hindistan cevizi yağı: Her gün ağız içine hindistan cevizi yağı sürerek bakım yapmak ağız içini zararlı bakterilere karşı korur. Kokuya neden olan bakterileri yok etmede en az ağız gargarası kadar etkili olan hindistan cevizi yağı ile ağzınız temiz ve taze kokar, aynı zamanda bademcik taşlarının yerinden çıkması da kolaylaşır.

7. Pamuklu çubuk: Bademcik kıvrımlarına yerleşmiş olan bademcik taşı fark ettiğinizde ilk reaksiyonunuz taşı parmağınızla kazımaya çalışmak olabilir. Bu durum bir seçenek olsa da enfeksiyon riskini arttırabilir.

Buna rağmen yine de taşı çıkarmak isterseniz, taş küçük ve ulaşılması kolay bir yerdeyse, taşın etrafındaki deriye pamuk çubuğu yardımıyla hafifçe bastırın (çubuğu taşın üzerine bastırmadığınızdan emin olun).

Bademcik taşını yerinden çıkarmayı başarırsanız, tükürün ve dezenfekte etmek için tuzlu suyla gargara yapın. Taş çok büyükse bu işi doktora bırakmanız daha doğru olacaktır.

8. Bademcik taşı temizleme seti: Sürekli yinelenen bademcik taşı sorununuz varsa, bir bademcik taşı temizleme seti bulundurmanız faydalı olabilir. Bademcik taşı temizleme seti ihtiyacınız olan tüm araçları içerir.

Bademcik taşı özellikle kötü nefese sebep olduğundan sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilecek bir problemdir. Bu problemi en aza indirmek için günlük ağız bakımınıza özen gösterin ve ağız sağlığınız için düzenli doktor kontrollerini ihmal etmeyin.

4 Yorum

  1. Bademcik genellikle çocukluk döneminin kabusu. BU faydalı bilgileri not edeceğim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu