Saç Dökülmesine Doğal Çözüm Önerileri ve Bakım Kürleri

Saçlar, yıllar içerisinde dökülüp eski hacmini kaybedebilir. Bununla birlikte kötü beslenme, genetik miras, hormonal dengesizlik, hamilelik, bazı ilaçlar, demir eksikliği, stres, maruz kalınan kötü hava koşulları ve uygulanan kimyasal maddeler gibi pek çok nedenle saçlar dökülebilir. Saç dökülmesi bölgesel olabileceği gibi kafa derisinin tamamında da gerçekleşebilir. Saç bakımının düzenli ve uygun şekilde yapılmasının yanı sıra dengeli beslenmek ve stresten uzak durmak saç dökülmesine kesin çözüm olmamakla birlikte dökülmeleri azaltan önemli faktörlerdendir.

Saç Bakımı, Yıkama ve Tarama Şekilleri

İçeriğinde biotin bulunan şampuan ve saç kremleri saç köklerini beslerken, saçın nem oranını da dengeleyebilir. Amonyum lauril sülfat içeren şampuanlar ise saç derisinin kurumasına yol açabilir. Aşırı yağlı ya da kuru saçlarda saç dökülmeleri sıklıkla rastlanan bir problemdir.

Bu nedenle seçilecek şampuan ve saç kremi, saçınızın sağlığı için son derece önemli ve özellikle dikkat etmeniz gereken ürünlerdir. Bu tarz temizlik ve bakım ürünleri satın alırken mutlaka içerik etiketlerini okumaya özen gösterin.

Yıkama esnasında saçın kuru, yağlı, ince veya kalın telli olması gibi özellikleri göz önünde bulundurularak uygun ürünlerin kullanılması saç sağlığı açısından önemlidir. Saçlarınızın daha hacimli görünmesi için her zaman taradığınız tarafın tam tersine doğru tarayarak, basit ve küçük bir hile ile daha dolgun görünen saçlar yaratabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç dökülmesinin çok fazla nedeni vardır. Bu yüzden öncelikle sorunun neden kaynaklandığını öğrenmek önemlidir. Saç dökülmesine neden olan sorunun tıbbi olup olmadığını öğrenmek için öncelikle bir doktora danışmanız faydalı olacaktır. Tıbbi bir problem yoksa, aşağıdaki önerileri uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kırılma ve yıpranmaya yol açabileceğinden, saçlarınızı kesinlikle ıslakken taramayın.
 • Saçlarınızı aşırı sıcak suyla yıkamayın, her zaman ılık su kullanmanız en doğru seçim olur.
 • Saçlarınızı kurutmak için havlu kullanın, ancak kurularken saçlarınıza kuvvet uygulamadan hafifçe fazla suyu almanız yeterli. Aksini yapmanız saçlarınızın kırılmasına ve dökülmesine yol açabilir. Fazla suyu havluyla aldıktan sonra doğal olarak kurumasını bekleyin ve ısı uygulamayın.
 • Saç bakımı için satın alacağınız ürünleri akıllıca seçin.
 • Kuru saçlarınız varsa sık sık nemlendirin, kuru saçlar zayıf ve kırılgandır.
 • Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının. Haftada 2 veya 3 kez yeterli olacaktır. Aşırı yıkama saç derisinde bulunan doğal yağların azalmasına sebep olur. Bu da saç sağlığınızı olumsuz etkiler.
 • Stres saç dökülmesine yol açan en önemli problemlerdendir. Yoga gibi stresi uzaklaştırmaya yardımcı olabilecek yöntemler deneyebilirsiniz.
 • Haftada bir veya iki kez hindistancevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı, susam yağı gibi sağlıklı yağlarla saçlarınıza bakım uygulamanız saç derisini sağlıklı kalmasına yardımcı olurken, saçların dökülmesini önleyerek daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Şeker ve yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durun.
 • Sigara ve alkol tüketiminden kaçını.
 • Uyku düzeninize dikkat edin.
 • Pamuklu yastıklar saçlardaki nemi alıp ve kuru ve kırılgan hale getirebileceğinden, ipek / saten yastık kılıfları kullanın.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Bakım Kürleri

Saç bakımı için zeytinyağı, bal, yumurta, Hindistan cevizi yağı ve muz içeren çeşitli kürler kullanılabilir. Bu kürler saçları çok daha sağlıklı tutacak ve saçların dökülmesini engellenecektir.

 • Yumurta Kürü

Bir bardak süt içerisine bir yumurta, bir adet limonun suyu ve iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı katarak iyice karıştırın ve bu karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulayın.Yarım saat sonra saçlarınızı iyice yıkayıp durulayın. Bu kürü haftada bir uygulayarak daha sağlıklı saçlara sahip olabilir saç dökülmesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

 • Muz ile Saç Bakım Kürü

İki adet muzu blenderden geçirilip içerisine bir çorba kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı, aynı miktarda zeytinyağı ve bir yemek kaşığı kadar bal karıştırılıp saç diplerine uygulayın. Yaklaşık 20-25 dakika bekledikten sonra ılık suyla iyice yıkayın.

 • Zeytinyağı ve bal ile saç bakımı

Üç çorba kaşığı zeytinyağı, iki çorba kaşığı bal ile iyice karıştırılıp saça uygulandıktan sonra bir havluyla sarılmalı ve 15 dakika sonra saçlar yıkanmalıdır.

Saç dökülmelerine karşı bakım kürleri haftada bir uygulanabilir. Saç dökülmesi sorunu olanlar ve daha canlı saçlara sahip olmak isteyenler bu bakım önerilerini düzenli olarak uygulayarak saçlarının sağlığını tekrar geri kazanabilirler. Peki sizin saç dökülmesini önlemek için uyguladığınız yöntemler var mı? Yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca okuyun⇓

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

4 Yorum

 1. Troid hastası olduğum için saçlarım çok dökülüyor.Çoğunlukla zeytinyağı ve bal karşımını uyguluyorum.Saç dökülmesine çözüm önerileriz için teşekkürler.

 2. Kendimi bildim bileli saçlarım dökülür anormal derecede, geçenlerde öğrendim demir eksikliğinden olduğunu, bende de kronik bi şekilde var. Mutlaka her ay düşer. Yani öncelikle bi kan testi yaptırmakta fayda var. Güzel, faydalı bir yazı olmuş 🙂

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı