Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir – Neden Düzenli Olarak Tüketilmeli

Yeşil çay, okside edilmemiş yapraklardan elde edilir ve en az işlenmiş çay türlerinden biridir. Bu nedenle  yüksek oranda antioksidan ve faydalı polifenoller içerir.

Sudan sonra dünyanın en çok tüketilen içeceği çaydır. Dünya çapında tüketilen çayın % 75’i siyah çay iken sadece % 20’si yeşil çaydır.

Ancak son yıllarda yeşil çay, birçok sağlık faydası olduğundan, popülerlik kazanmaya ve daha sık tüketilmeye başlandı.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları
Yeşil Çayın Faydaları

1- Kanseri Önleyebilir

Yeşilçayın kanseri önleyebileceği üzerine yapılan çalışmalar hala erken aşamadadır, ancak şimdiye kadar ulaşılan sonuçlar umut vadediyor.

Yeşil çay tüketiminin yüksek olduğu ülkelerde, kanser oranlarının daha düşük olduğu görülmüştür.

Ayrıca bazı çalışmalarda yeşil çayın akciğer, prostat, meme, bağırsak, cilt, mide, gırtlak ve yumurtalık gibi pek çok kanser türü üzerinde olumlu sonuçlar sağladığı tespit edilmiştir.

2- Kalp sağlığını korur

Yeşilçay kolesterolü dengeleyen, kan damarlarını gevşeterek kan akışını düzenleyen ve bu sayede kalp hastalıkları riskini azaltan önemli miktarda kateşinler ve polifenolik bileşenler içerir.

3- Ağrıları yatıştırır

Ağrınızı azaltmak için günde dört bardak yeşil çay içmeyi deneyin.

4. Yeşil çay beyni güçlendirir

Bazı araştırmalar , yeşil çayın beynimizin bilişsel işlevlerini geliştirebileceğini göstermektedir. Buna göre, yeşil çayın demans gibi nöropsikiyatrik bozukluklarla ilişkili bilişsel bozuklukların tedavisinde umut verici olabileceğini düşünülüyor.

5- İdrar Yolu Enfeksiyonu ile Mücadele Eder

Her gün sadece iki veya üç bardak yeşilçay içmek idrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Yeşil çay, mesane iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

Düzenli olarak yeşil çay tüketenlerin, diğerlerine oranla % 40 daha az İYE insidansı yaşadıkları gözlenmiştir.

6- Alerjileri hafifletir

Yeşil çayın bir başka yararı da flavonoidler (iltihaplanmaya karşı koruma sağlayan bitki kimyasalları) bakımından zengin olmasıdır. Bu nedenle, alerji sorununuz varsa, sinüs inflamasyonunun azalıp azalmadığını görmek için günde birkaç bardak yeşil çay içmeyi deneyin.

7- Astım Belirtilerini Azaltır

Bazı çalışmalarda, yeşil çayda bulunan kersetin adlı maddenin alerjilerden kaynaklanan iltihapların salınmasını önlediği görülmüştür.

Astım ilaçlarının işleyiş şekli de tam olarak budur, bu nedenle astım belirtilerinizi hafifletmek için her gün birkaç bardak yeşil çay içebilirsiniz.

8- Stresi azaltır

Yeşilçay diğer çaylardan çok daha az kafein içerdiğinden dolayı, günde 5 bardak kadar içtiğinizde stresinizin azalmasına yardımcı olur.

Araştırmacılar, yeşil çayın yatıştırıcı olabilecek herhangi bir bileşenini belirleyemediler, ancak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, bir EGCC bileşiğinin, vücudun stres kimyasalları üretimini azaltan hem yatıştırıcı hem de hipnotik etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

9- Yeşil çay inme riskini azaltabilir

Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşilçay tüketmek, inme riskini azaltmaktadır.

Bunların dışında, yeşilçay, diş ve diş eti problemlerini, kronik yorgunluğu, beyin yorgunluğu ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmede de oldukça etkili bileşenler içermektedir.

7 Yorum

  1. Yeşil çayı akşamları değil de gün içinde tüketiyorum genelde. Fırsat olmazsa illa içeyim demiyorum yani akşam akşam. Çünkü kahve gibi o da uykuyu etkiliyor. Teşekkürler faydalı bilgiler için.

    1. Yeşil çay kafein içerdiğinden uykuyu etkileyebilir, bu nedenle gece içmek yerine gün içerisinde daha enerjik olmak için özellikle sabahları tüketilebilir.

  2. Bide sevebilsem güzel olacak ama maalesef sevmiyorum :)…Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim…Selam ve Dua ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu