Buhar Banyosu (Buhar Terapisi) Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Buhar terapisi ya da diğer adıyla buhar banyosu sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir ve geçmişi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Bugün bile uzmanlar, buhar banyosunun faydaları konusuna sık sık değinmekte ve solunum yollarını ilgilendiren pek çok sağlık sorununun tedavisi için bu yöntemi önermektedir.

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu, buharlı bir duş veya sıcak suyla dolu bir kap kullanılarak uygulanabilir. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, buhar burun ve boğaz yoluyla akciğerlere sıcak ve nemli hava sağlayarak terapötik faydalar sağlar aynı zamanda akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerini gidermede de oldukça etkilidir.

Sıcak su dolu kap kullanılarak uygulanan geleneksel buhar terapisi yöntemi:

Bu tip bir buhar terapisi, genellikle cildi arındırma ve solunum yollarınını açmak için en sık kullanılan yöntemdir.

 1. Birkaç bardak suyu kaynatın ve bu suyu büyük bir kaba aktarın.
 2. Kapı sert ve düz bir yüzeye koyun.
 3. Sıcak sudan yayılan buharın dışarı yayılmaması için başınızın üzerine bir havlu kapatın. Bu şekilde buhar dağılmamış olur.
 4. Sıcak sudan yayılan buharı soluyun. Ek olarak, dilerseniz suya bir kaç damla sevdiğiniz esansiyel yağlardan ekleyebilirsiniz.
 5. 10-15 dakika yüz için ve solunum yollarını açmak için buhar banyosu yaptıktan sonra, yüzünüze soğuk su çarpın. Kuruladıktan sonra nemlendirici uygulayın.

İkinci yöntem için banyonuzu bir buhar odasına dönüştürerek buhar banyosu yapabilirsiniz:

Buharlı bir banyo oluşturmanın en kolay yollarından biri, hazır bir buhar makinesi satın almaktır. Ancak ekstra para harcamak istemiyorsanız, banyonuzu yine de bir buhar odasına dönüştürmeniz mümkün. Bunu yapmak için sadece şu ipuçlarını izleyin:

 1. Suyu açmadan önce banyonuzu ısıtmak için 10-15 dakika kadar küçük bir ısıtıcı çalıştırın. Suyu açmadan önce ısıtıcıyı banyodan çıkarın.
 2. Buharın kaçmasını önlemek için pencere ve kapı çerçevesinin etrafındaki boşlukları kapatın.
 3. Havlu, uçucu yağ ve bir bardak içme suyunuz banyoda olsun.
 4. En sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla kaynar suya dökün.
 5. Suyun ısısını en sıcak ayara getirin. Bu ayar elbette duş almanız için değil, banyonun buharla dolması için.
 6. Oturmak için rahat bir sandalyenin üzerine havlu serin ve oturup banyoya dolan buharın cildinize nüfuz etmesine, gözeneklerinizi açmasına izin verin.
 7. Buhar banyosunun 15-20 dakika kadar keyfini çıkarın ve bu arada yanınıza aldığınız içme suyundan ara ara içmeyi unutmayın.
 8. Buhar banyosu yaptıktan sonra, vücut ısınızı normale döndürmek için serin bir duş alın. Ardından vücudunuzu iyice kurulayıp cildinizi daha çok nemlendirmek için iyi bir nemlendirici kullanın.

Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

1. Nefes Almayı Kolaylaştırır

Sinüs tıkanıklığı, soğuk algınlığı, grip, bronşit, sinüzit, astım, alerji veya herhangi bir solunum yolu enfeksiyonundan muzdaripseniz buhar tedavisi çok faydalı olacaktır. Buhar banyosu, burun ve boğaz yoluyla akciğerlere sıcak ve nemli hava girmesini sağlar ve bu da sinüslerinizi açarak daha rahat nefes almanıza yardımcı olur.

2. Buhar Banyosu Baş Ağrısını Hafifletir

Özellikle sinüs probleminin neden olduğu şiddetli baş ağrısı, buhar tedavisi ile kolayca tedavi edilebilir. Buhar terapisi mukoza zarlarını yatıştırarak burun tıkanıklığını giderir ve bu da baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur.

3. Stresi azaltır

Stres altında olduğunuzda, buhar banyosu yaparak zihninizin ve vücudunuzun önemli ölçüde rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Buhar, stresin etkilerini azaltmaya yardımcı olan endorfin hormonunun serbest kalmasını ve kan dolaşımının artmasını sağlar.

4. Buhar Banyosu Toksinlerden Arındırır

Vücutta toksin ve diğer yabancı maddelerin birikmesi, bağışıklığınızı olumsuz etkileyebilir ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte, zaman zaman bir buhar banyosu yaparak, stres, kötü beslenme alışkanlıkları, zayıf sindirim ve diğer dış etkenler nedeniyle vücudunuzda biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz. Sıcak buhar terlemeyi tetikler ve toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.

5. Kas ağrılarını Hafifletir

Buhar terapisi yorgun kaslarınızın egzersiz sonrası iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, profesyonel sporcular antrenmandan sonra genellikle buharlı duşa veya saunaya giderler. Buhar banyosu kan damarlarını genişletir, dolaşımı artırır ve kan akışını arttırır.

6. Buhar banyosu cilt ve saç sağlığını korur

Haftada 1-2 kez yapacağınız buhar banyosu, güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Buhar gözenekleri açar ve ciltte biriken ölü deri hücrelerinden, bakterilerden ve kirlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak, akne, siyah nokta ve diğer cilt problemleriyle çok fazla başa çıkmak zorunda kalmazsınız.  Ayrıca, buhar, cildin yüzeyindeki kan dolaşımını uyarır, bu da cildinize daha fazla oksijen sağlayarak sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olur.

Sadece cilt için değil, buhar terapisi aynı zamanda sebum üretimini kontrol ederek sağlıklı saç ve saç derisine sahip olmanızı sağlar.

Uyarılar:

• Buharı bir kaptan solurken, kabın sabit durduğundan ve dökülmeyeceğinden emin olun.

• Buhar banyosu 15-20 dakikayı geçmemeli ve bu esnada bol bol su içmelisiniz. Buhara uzun süre maruz kalmak su kaybına, kalp çarpıntısına, baygınlığa ve mide bulantısına neden olabilir .

• Buhar banyosu yaparken, aşırı ısındığınızı, sersemlemeye başladığınızı veya yoğun uyuma isteği duyduğunuzu hissettiğiniz anda hemen banyodan çıkın.

•Küçük çocuklar, hamileler ve hiper tansiyonu olanlar için buhar banyosu önerilmez.

• Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet veya diğer sağlık sorunları olan kişiler, buhar banyosu yapmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

• Alkol tüketiminden veya ağır yemekten sonra buhar banyosu yapmaktan kaçının.

10 Yorum

 1. Kendi çapımda buhar terapileri yapıyordum ama sizin tavsiyelerinizi de deneyeceğim
  Sevgiler 💞💞

  1. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde, kısa sürede faydasını mutlaka görürsünüz. Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkürler.

 2. Buhar banyosunu özellikle kış aylarında yapmaya çalışıyorum. Bazı kbb doktorları buhar banyosu tavsiyesinde bulunur. Teşekkürler bilgi için.

 3. Bilmediğimiz ne çok faydası varmış, keşke düzenli yapabilsek ama olmuyor. Buradaki pratik tavsiyeleri değerlendireceğim. Teşekkürler.

  1. Aşırı sıcak ve nem kalp hastalarını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle öncelikle doktora danışmak daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu