İncirin Faydaları: Her gün İncir Yemek İçin 10 Neden

Hem taze hem de kuru incir en zengin lif kaynaklarındandır. Ayrıca vitamin ve minerallerle dolu olan sağlıklı ve çok yönlü bir besin kaynağıdır. Taze incir tüm yıl mevcut olmasa da, kuru incir her zaman bulunur. Kuru incirin lezzeti bir yana, sağladığı faydalar inanılmaz. İşte, incirin faydalarından sadece bazıları:

1. Sindirime destek olur: İncir lif bakımından oldukça zengindir. 3 adet kuru incir yaklaşık 5 gram lif içerir ve bu günlük ihtiyacınızın %20’sini oluşturur. Lif içeriğinin yüksek olması inciri, Kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim problemlerini önleyen doğal bir müshil haline getirir.

2. Antioksidan yönünden zengindir: İncir antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Özellikle kuru incirin taze incirden çok daha fazla antioksidan içerdiğine dair çalışmalar mevcuttur.

3. Kilo vermeye yardımcı olabilir- Lif bakımından zengin olması ve besin değerinin yüksek olması sebebiyle, günde en fazla 2-3 tane olmak koşuluyla, tüketeceğiniz kuru incir açlığı ve iştahı bastırarak daha az yemenizi sağlar.  Bu da kilo verme programınıza destek olabileceği anlamına gelir. Ancak, belirtilenden fazla tüketirseniz, bu durum tam tersi etki yaratır. Taze incirin kalori miktarı daha düşüktür, bu nedenle kilo verme programınıza kuru incirden çok taze incir ekleyebilirsiniz.

4. Hipertansiyonu önler: Aşırı tuz tüketimi vücudun sodyum seviyesinin artmasına neden olur. Bu durum sodyum-potasyum dengesini bozar ve sonuçta hipertansiyona neden olur. İncir bu dengeyi sağlayabilecek ideal bir meyvedir. Özellikle kuru incir 129 mg potasyum ve sadece 2 mg sodyum içerdiğinden, bu özelliği hipertansiyonu önleyebilir.

incir5. Kalp hastalıklarını önler: Kuru incirdeki yüksek antioksidan seviyeleri, kan damarlarına zarar verebilecek ve kalp hastalıklarına neden olabilecek serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, koroner kalp hastalığı gelişimi için büyük bir risk faktörü olan hipertansiyonu önlerler.

Ayrıca, incir iyi bir potasyum kaynağıdır ve potasyum, kan basıncını yöneterek kalp sağlığını geliştiren önemli bir mineraldir. 1 adet büyük boy incir yaklaşık 150 mg potasyum içerir ve günde 2-3 adet incir yemek, günlük potasyum ihtiyacınızın %10’unu karşılar.

6. Demir eksikliği anemisi için : Kuru incir zengin bir demir kaynağıdır. Bir kuru incir günlük demir ihtiyacınızın % 2’sini karşılayabilir. Demir, vücutta hemoglobini taşıyan önemli bir mineraldir. Yani incir tüketmek, vücudunuzdaki demir seviyelerini artırarak hemoglobin seviyenizi dolaylı olarak yükseltmenin doğal bir yoludur.

7. Kemiklerinizi güçlendirir: Bir adet kuru incir günlük kalsiyum ihtiyacınızın % 3’ünü karşılar. Kalsiyumdan zengin diğer gıdalarla birlikte kemik yoğunluğunu ve gücünü arttırmaya yardımcı olabilir.

8. Diyabet için:  İncirin yüksek lif içeriği diyabet hastaları için faydalı olabilir. Bununla birlikte, kuru incirin şeker içeriği yüksektir. Bu nedenle, diyabet probleminiz varsa, tüketebileceğiniz kuru incir miktarı hakkında bir uzmana danışmanızı öneririz.

9. Üreme sağlığını geliştirir: Eski Yunanlılar inciri doğal afrodizyak olarak kullanırmış. Kutsal meyve olarak kabul edilen incir, sevginin ve doğurganlığın sembolü olarak hala birçok bölgede kutsal meyve olarak anılır. Bilimsel araştırmalara göre de, incir doğurganlığı ve libidoyu geliştirir, çünkü üreme sağlığını artırmada önemli rolü olan çinko, magnezyum ve manganez gibi minerallerle yüklüdür.

10. Bol miktarda A vitamini içerir: 1 porsiyon taze incir (3 adet) günlük A vitamini ihtiyacının yaklaşık %12’sini karşılar. A vitamini, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur, kalp-akciğer ve diğer iç organları sağlıklı tutar, göz sağlığını ve üreme sağlığını geliştirir. Ancak, kuru incirin A vitamini oranı düşüktür, bu nedenle mevsiminde bol bol taze incir tüketmeye çalışın.

İncirin faydalarına dair daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Ayrıca okuyun- İncir Zeytinyağı Kürü Tarifi ve Faydaları

İncirin faydaları hakkında bilgi veren gönüllü yazarımız Ferda‘ya çok teşekkür ederiz.

4 Yorum

  1. Taze taze çıksa da yesek, en sevdiğim meyvelerden ve de çok şifalı. Kilo verme sürecinde kuru incirden de yıl boyunca yararlanmak iyi oluyor. Cevizle de çok iyi bir kombin oluşturuyor, ikisini aynı anda yemeyi severim. Sevgili Ferda, çok teşekkürler bu değerli yazı için.

  2. Ne çok faydası varmış incirin. Aslında faydalı olduğunu biliyordum ama bu kadarını düşünmemiştim. Teşekkür ederim bilgi için.

  3. Inciri çok severim 🙂 ne güzel faydaları varmış. Öğrenmiş oldum:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu