Anemi İçin Bitkisel Çözümler

Anemi, oksijenin vücuttaki farklı organlara ve dokulara taşınmasından sorumlu olan, vücudun yeterli hemoglobini taşıyacak kadar kırmızı kan hücresine sahip olmadığı bir durumdur. Bu durum halsizliğe, baş ağrısına, asabiyete, solgunluğa, el ve ayakların sürekli üşümesine, nefes darlığına, saç dökülmesine, depresyona ve düzensiz kalp atışına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilir. Bu yazıda, anemi hakkında merak edilenleri ve anemi için bitkisel çözüm yollarına değineceğiz…

Çeşitli anemi türleri vardır ve genellikle vücuttaki hemoglobin seviyesi düştüğünde ortaya çıkar. Hemoglobin, oksijeni vücudun çeşitli bölgelerine taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir.

Anemi Neden Olur?

Kan kaybına bağlı demir eksikliği aneminin başlıca nedenidir. Yeterince kırmızı et, tam tahıllı gıdalar, yeşil yapraklı sebzeler, folat, B12 ve C vitaminleri içermeyen bir diyetin sürdürülmesi de zamanla anemiye yol açabilir. Anemiye ayrıca otoimmün bozukluklar, bazı ilaçlar veya kalıtsal anormal hemoglobin genleri de neden olabilir.

Anemi için tedavi, durumun tipine ve ciddiyetine bağlıdır. Yetersiz beslenmeden kaynaklanıyorsa, öğünlerinize kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, fasulye ve tam tahıllı gıdalar gibi demir açısından zengin besinler eklemek, kırmızı kan hücrelerinizi ve hemoglobin seviyenizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler , yumurta, domates, avokado, kırmızı biber, brokoli, patates ve turunçgillerde bulunan folat, B12 ve C vitaminlerini diyetinize mutlaka dahil etmelisiniz.

Durumunuz ciddiyse ve tek başına diyet modifikasyonu ile hafifletilemiyorsa, doktorunuz kan nakli veya ameliyat gibi tıbbi bir prosedür önerebilir.

Anemiyi Önlemek ve Mevcut Anemi Sorunu İçin Bitkisel ve Doğal Çözümler

Aneminiz varsa, ilk adım, doktorunuzla demir takviyesi alma konusunda konuşmak ve ayrıca diyetinizi demir açısından zengin yiyeceklerle zenginleştirmek olacaktır. İşte beslenmenize dahil etmeniz gereken, anemi için en iyi bitkisel kaynaklar:

Yeşil yapraklı gıdalar- Yeşillikler doğal olarak folat ve demir gibi vitamin ve minerallerle yüklüdür. Lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler harika bir besin kaynağı olabilir.

Kök sebzeler- Çoğu kök sebzeler mineral bakımından zengindir ve diyete dahil edildiğinde kan sayımını artırabilir.

Ligusticum– Çok yıllık bir bitki ve popüler bir Çin otu olan Ligusticum, anemi, menstrüel durumlar ve zayıf dolaşım gibi kanla ilgili problemler için etkilidir.

Pancar- Pancar, zengin bir demir, bakır, fosfor, magnezyum ve B1, B2, B6, B12 ve C vitaminleri ile yüklüdür. Pancardaki besin zenginliği, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarmaya ve hemoglobin düzeyini iyileştirmeye yardımcı olur. Anemi için en etkili bitkisel kaynaklar arasındadır.

Çörek otu- Demir, bakır, çinko, selenyum ve B6 vitamini, folat ve E vitamini deposudur. Düzenli olarak tüketildiğinde hemoglobin seviyelerini iyileştirdiği ve demirin emilimini arttırdığı kanıtlanmıştır (Çörek otu faydaları)

Astragalus Kökü- Astragalus dalağı ve böbrekleri güçlendirerek kan dolaşımını iyileştiren ve anemiye iyi gelen bitkisel bir kaynaktır.

Hurma ve Kuru Üzüm- Bu harika kuru meyve kombinasyonunda bol miktarda demir, magnezyum, bakır, A ve C vitaminleri bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve demir emilimini desteklemek için bu kuru meyveleri mutlaka beslenme planınıza dahil etmelisiniz.

Ginseng- Dünya çapında yaygın olarak kullanılan ginseng, kan hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda enerji seviyelerini yükseltmek, stresi azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmekle de tanınır (Ginseng Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır).

Rehmannia- Çiçekli bir bitki olan rehmannia’nın kökü acı bir tada sahiptir, ancak anemi, yüksek tansiyon, hormonal dengesizlik, böbrek problemleri ve osteoartrit gibi birçok durumu tedavi etmek için harika bir kaynaktır.

Kabuklu yemişler- Çeşitli mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. Dahası, düzenli olarak kabuklu yemişler tüketmek bol miktarda besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kan sayımının artmasına da yardımcı olur.

C vitamini– Anemi, bağışıklık sistemini zayıflatma eğilimindedir ve bu nedenle enfeksiyonlara ve iltihaplı hastalıklara daha yatkın olabilirsiniz. Yeterli C vitamini sizi içeriden güçlendirmeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda demir emilimine de katkı sağlar.

Et ve kümes hayvanları– Anemi hastası için doğru diyet, dengeli beslenme içermelidir. Demir açısından zengin gıdalardan sağlıklı proteine, omega3 yağ asitlerine kadar vücudun bütünsel işlev ve gelişimine yardımcı olur. Kırmızı ve beyaz et (yumurta dahil) ve özellikle karaciğer zengin bir demir kaynağıdır ve kansızlığın kolayca tedavi edilmesine yardımcı olabilirler.

Farklı bitkisel çözümler, anemi semptomlarını hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kanın hemoglobin seviyelerini artırmak için yapılan tıbbi bir prosedürden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için kullanılırlar. Hangi bitkisel reçetenin sizin için daha uygun olacağını öğrenmek ve anemi için bitkisel çözümler denemeden önce doktorunuza danışmanız en doğrusu olur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu