Bebek Odası Nasıl Olmalı? Güvenli Bir Bebek Odası Hazırlama Tüyoları

Konuk yazarımız bebek odası hazırlamaya dair önemli detaylara değindi...

Bebek doğumuna kısa bir süre var. Bebeğiniz için oda düzenleyeceksiniz ancak onun küçük dünyasına katkıda bulunmak için bunu nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız ve güvenli bir bebek odası nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, gerekli tüm detaylar yazımızda…

Bebek Odası Nasıl Olmalı, Nasıl Düzenlenmeli?

Bebek odasının güzel olmasının yanı sıra odanın döşemeleri, odanın aydınlatması, kullanılacak odanın kalitesi ve odaya alınacak eşyaların güvenli olması da oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Bebeğin odasının konforlu ve sağlıklı olması bebeğin büyümesi ve gelişiminde oldukça önemlidir. İşte, bebekler için ideal oda hazırlama ipuçları:

  • Bebek için seçilen oda ebeveyn odasına yakın, sessiz ve rahat bir oda olmalıdır. Odanın içinde en az bir adet pencere olmalı ve oda güneş ışığını almaya müsait olmalıdır. Odanın havalandırılması bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca oda sıcaklığı ortalama 20-22 °C olmalıdır. Aşırı ısı ani bebek ölüm sendromu riskini arttırabilir. Bu nedenle bebek odasında bir termometre bulundurarak oda ısısını sürekli kontrol edebilirsiniz.
  • Bebek yatağını ve yorgan-battaniye gibi uyku takımlarını mutlaka %100 pamuklu olanlardan seçin. Bu sayede bebeğinizin hassas cildini tahrişlerden koruyabilir, daha sağlıklı uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Halı odayı tamamlayacak en şık aksesuardır. Fakat bebek sağlığı söz konusu olduğunda, bebek alerjisine neden olmayan, nemi emebilen ve kir-toz tutmayan halılar tercih edilmelidir.  Bu konuda endişeleriniz varsa, halı kullanmamak ve bunun yerine odayı ahşap zeminle kaplatmak çok daha sağlıklı bir seçim olur.
  • Bebek odası için seçeceğiniz yatak ve diğer mobilyalar mutlaka çocuk güvenlik standartlarına uygun olmalı, toksik maddeler içermemelidir. Ayrıca mobilyaların yuvarlak köşeli olması da bebek güvenliği açısından önemlidir.
  • Bebek odasında kullanılacak boyalar yine doğal boyalar olmalı, renk seçiminde ise yumuşak ve/veya açık ferah tonlar tercih edilmelidir. Parlak renkler uyarıcıdır ve bebeğin uyku kalitesini olumsuz etkiler.
  • Güvenli bir bebek odası için mobilyaların duvara monte edilmesine (sabitlenmesi), prizlere kapak takılmasına, pencerelere korkuluk veya kilit takılmasına ve elektrik kablolarının açıkta kalmamasına dikkat edilmelidir.

Bize Konuk Yazarlık fırsatı verdiği için xhayat.com ailesine teşekkür ederiz. Ayrıca Anne-Bebek ile ilgili bilgi almak için sizleri Annegram.com’a bekleriz.  Sağlıcakla kalın…

KONUK YAZAR HAKKINDA!
Annegram, oluşturulan özgün içerikleriyle annelere,hamilelere hitap eden bir internet sitedir. https://www.annegram.com/

 

»Bu bir konuk yazar yazısıdır. Sizler de XHayat’a konuk olmak isterseniz öncelikle buradaki yazıyı dikkatle okumanızı öneririz.

5 Yorum

  1. Allah nasip ederse 45-50 gün sonra bizim eve de bir bebek gelecek. İlk başlarda bizim yanımızda olması için bir sepet beşik aldık şimdilik. Sonrasında abisinin odasını değiştirip oraya ufaklığı almayı planlıyoruz. Haydi hakkımızda hayırlısı. 🙂

  2. Bebek odası şu an için ilgi alanımızda değil ama bu yazı sayesinde annegram sitesiyle tanışmış oldum, çok güzel içerikler var. Başarılar dilerim.

  3. Bizde o süreçten geçtik evet bayağı sıkıntılı bir süreç hele de ilk çocuksa ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ama bir şekilde sorarak araştırarak bilgi sahibi olunuyor sizin yazınızda bu bağlamda güzel bir öneri yazısı olmuş teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu