Himalaya Tuzu Lambası Nedir | Faydaları Nelerdir

Himalaya Tuzu Lambası Nedir?

Son senelerde alternatif tıp seçeneklerini incelediğimizde insanlar arasında bir Himalaya tuzu lambası rüzgarının estiğini görüyoruz. Buna bağlı olarak sizler de Himalaya tuz lambası nedir, ne işe yarar diye düşünüyorsanız bu bölümde sizler için aydınlatıcı bir içerik hazırladık.

Himalaya tuzu lambası, bir diğer adıyla iyon lambası olarak da anılıyor. Bu organik ürün, gerçekten de bir lamba formuna getirilerek evlerin farklı köşelerinde sergileniyor. Sağlıklı bir ürün olduğu kadar evlerde hoş ve dekoratif bir aksesuar olarak da kullanılan Himalaya tuzunun asıl becerisi, mekanlarda bulunan statik elektriği alarak çağımızın büyük sorunlarından olan teknolojik cihazların mekanlarımıza yaydığı hava kirliliğini azaltmak.

Buna ek olarak astım hastalarına, alerjen bünyelere, akciğer hastalıkları ile ilgili nefes darlığı rahatsızlığı çekenlere ve benzeri rahatsızlıklardan müzdarip olan kişilere de çokça faydası olan bir ürün.

Himalaya Tuzu Nasıl Elde Edilir?

Dünyada gerçek Himalaya tuzunun elde edildiği yegane kaynak noktası Himalaya dağlarının batısında bulunan Pakistan’a bağlı Khewra kenti yer altı madenleridir. El ile çalışarak elde edilen tuz bloklarının traşlanarak şekillenmesiyle oluşan bu maden tuzu soft pembeden turuncuya çalan renklerde bulunabilir.

İçinde aydınlatıcı bir ampul bulundurulmadığında sadece tuz bloğu olarak mekanlarınızda kullanabileceğiniz bu obje, içine ampul konarak aydınlatıldığında huzur verici, ortama pozitif enerjiler yayarak hafif ışık salan bir lambaya dönüşüyor.

Higroskopik özelliklerinden dolayı ortamda bulunan su ve sıvıları kendine çekme gücüne sahip olan doğa mucizesi, tuz, küf – bakteri gibi moleküler yapıları da emdiğinden zamanla içinde  gözle görülmeyen zararlıları da barındırmaya başlıyor.

Bu nedenle de evinizde ya da ofisinizde Himalaya tuzu lambası bulunduruyorsanız belirli periyotlarla temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Zira zamanla ısınan tuz tüm zararlıları da içine hapsedebiliyor.

Himalaya Tuzu Lambası ve Çalışma Sistemi

Himalaya Tuzu Lambası
Himalaya Tuz Lambası

 

Biz görmesek de kapalı mekanlarda her an havada asılı kalan ve buna bağlı olarak soluduğumuz negatif – pozitif iyonlar bulunuyor. Ama bu nitelendirmeler sakın sizi yanıltmasın zira pozitif iyonlar bizi yorgun ve stresli hissettirirken, doğadan gelen negatif iyonlar ise sağlıklı bir vücut ve iyi bir ruh haline sebep oluyor.

Örneğin doğadaki çağlayanların yanında ya da yağmur altında veya fırtına sonrasında kendinizi iyi hissediyorsanız, doğada yenilenen iyonlar sayesinde bunu başardığınızı bilmelisiniz.

Çünkü bu oluşumlar kendinizi harika ve yeniden doğmuş gibi hissetmenizi sağlıyor. Bunun yegane sebebi de bu doğa olayları sonucunda havada fazlalaşan negatif iyonlardır. Ve ilginçtir ki yapılan araştırmalara göre dünyanın en sakin, huzurlu yerleri her zaman ormanlarla – yeşilliklerle kaplı olan doğal yerlerdir zira bu bölgeler fazla negatif iyonların bulunduğu alanlardan oluşmaktadır. Sakin düşünebilme yetisini, mutluluk hormonlarını, hareket kabiliyetini, iş performansını yükselten unsurlar hep havada bulunan negatif iyonlardan kaynaklıdır.

Himalaya tuzunun içinde doğadan gelen tam 84 adet element bulunur. Evinize orijinal bir Himalaya tuzu lambası aldığınızda ortamdaki eksi iyon sayısı 3/10 miktarında çoğalacağından kendinizi çok daha dinç, neşeli – pozitif ve aynı zamanda da sağlıklı hissedersiniz. Böylelikle odanızdaki havada bulunan negatif iyonlar havada asılı kalırken zararlı pozitif iyonlar yere düşer.

Himalaya tuzu lambası sayesinde dikkat eksikliği, baş ağrısı, sinirlilik, depresif, bezginlik gibi haller ortadan kalkabilmektedir. Orta kısmında bulunan ampul yandığında tuz ısınarak odadaki zararlı iyonlar lambaya çekilir ve lambanın etrafında hafif bir nem oluşturur. Bu Himalaya tuzu lambasının kapalı mekanlardaki pozitif iyonları çekerek negatif iyonları ortama yaymış olmasının bir delilidir.

Himalaya Tuzu Lambasının Faydaları

Bilim adamlarının açıklamalarına göre; Himalaya tuzu alerjen ve astımlıların bir numaralı düşmanlarından olan polenleri yok eder aynı zamanda antibakteriyel ve antiinflamatuvar bir organiktir ayrıca ıgE antikorlarıyla da savaşır.

Bulunduğunuz ortamlardaki hava kalitesini arttırır. Ortamdaki zararlı iyonları emer. Alerjik kökenli hastalıklarda, huzursuzluk semptomlarında, boğaz ağrıları – kaşıntıları – akıntılarında, balgam ve gıcık  gibi sorunlarda, tansiyon, dolaşım sorunlarında endikedir.

Bununla beraber Himalaya tuzu lambası havayı temizler, çevreye zararlı ışınlar yayan elektromanyetik cihazların yaydığı radyasyon seviyesini azaltır, havaya salınan toksitleri emer, akciğer koah hastalarında, kistik fibrözlerde, orta dereceli astım vakalarında, kronik bronşit rahatsızlıkları ve bronşektazilerde kullanılır.

Stres seviyesini düşürerek renk psikolojisinde ortama yaydığı tonlarla meditasyon etkisi yaratabilir. Enerji yükseltir, seratonin seviyesini arttırır.

Himalaya Tuzu Lambası Nasıl Temizlenir? Yukarıda da belirttiğim gibi negatif iyonları havada asılı bırakan ve pozitif iyonların yere düşmesini sağlayan tuz lambaları yaptığı işlem sırasında aynı anda kendi üzerinde de kötü iyonlar biriktirdiğinden belirli periyodlarla temizlenmelidir.

Gün aşırı, nemli bir bezle temizliği yapılmalıdır (kesinlikle fazla ıslak olmamalı bez. Zira kuru bir madde olan tuz lambası için aşırı nem büyük bir düşman gibidir. Hatta bu durum lambanın erimesine dahi sebep olabilir.)

Himalaya Tuzu Lambası Nerede Satılır?

Himalaya tuzu lambasını aktarlarda, bu tarz doğal ürünlerin satıldığı organik – doğal marketlerde bulabileceğiniz gibi internette bulunan resmi sitesinden de satın alabilirsiniz.

Himalaya tuz lambası alırken gerçeğini ve sahtesini ayırt etmek için kırılgan olmasına dikkat etmelisiniz. Zira doğal tuz kırılgan bir üründür. Ayrıca pembeden turuncuya çalan rengi de size kılavuz olabilir. Buna ek olarak orijinal Himalaya tuzu lambası fazla parlak ışık vermez, buğulu ve düzensiz ışık yayar.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı