Himalaya Tuzu Lambası Nedir, Faydaları Nelerdir?

Himalaya Tuzu Lambası Nedir?

Son senelerde alternatif tıp seçeneklerini incelediğimizde insanlar arasında bir Himalaya tuzu lambası rüzgarının estiğini görüyoruz. Buna bağlı olarak sizler de Himalaya tuz lambası nedir, ne işe yarar diye düşünüyorsanız bu bölümde sizler için aydınlatıcı bir içerik hazırladık.

Himalaya tuzu lambası, bir diğer adıyla iyon lambası, sağlıklı olduğu kadar evlerde hoş ve dekoratif bir aksesuar olarak da kullanılır. Himalaya tuzunun asıl becerisi, ortamda bulunan statik elektriği alarak özellikle  teknolojik cihazların yarattığı hava kirliliğini azaltmaktır.

Himalaya Tuzu Nasıl Elde Edilir?

Dünyada gerçek Himalaya tuzunun elde edildiği yegane kaynak noktası Himalaya dağlarının batısında bulunan Pakistan’a bağlı Khewra kenti yer altı madenleridir. El ile çalışarak elde edilen tuz bloklarının traşlanarak şekillenmesiyle oluşan bu maden tuzu soft pembeden turuncuya çalan renklerde bulunabilir.

İçinde aydınlatıcı bir ampul bulundurulmadığında sadece tuz bloğu olarak mekanlarınızda kullanabileceğiniz bu obje, içine ampul konarak aydınlatıldığında huzur verici, ortama pozitif enerjiler yayarak hafif ışık salan bir lambaya dönüşüyor.

Higroskopik özelliklerinden dolayı ortamda bulunan su ve sıvıları kendine çekme gücüne sahip olan doğa mucizesi, tuz, küf – bakteri gibi moleküler yapıları da emdiğinden zamanla içinde  gözle görülmeyen zararlıları da barındırmaya başlıyor. Bu nedenle de evinizde ya da ofisinizde Himalaya tuzu lambası bulunduruyorsanız belirli periyotlarla temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Zira zamanla ısınan tuz tüm zararlıları da içine hapsedebiliyor.

Himalaya Tuzu Lambası ve Çalışma Sistemi

Himalaya Tuzu Lambası
Himalaya Tuz Lambası

 

Biz görmesek de kapalı mekanlarda her an havada asılı kalan ve buna bağlı olarak soluduğumuz negatif – pozitif iyonlar bulunuyor. Ama bu nitelendirmeler sakın sizi yanıltmasın zira pozitif iyonlar bizi yorgun ve stresli hissettirirken, doğadan gelen negatif iyonlar ise sağlıklı bir vücut ve iyi bir ruh hali yaratıyor. Örneğin doğadaki çağlayanların yanında ya da yağmur altında kendinizi iyi hissediyorsanız, doğada yenilenen iyonlar sayesinde bunun sağlandığını bilmelisiniz.

Yapılan araştırmalara göre dünyanın en sakin, huzurlu yerleri ormanlarla – yeşilliklerle kaplı olan doğal alanlardır, zira bu bölgeler negatif iyonların bolca bulunduğu alanlardır. Sakin düşünebilme, mutluluk hormonlarının aktive edilmesi, hareket kabiliyeti, fiziksel ve zihinsel performansın artması vs. havada bulunan negatif iyonlardan kaynaklıdır.

Himalaya tuzunun içinde doğadan gelen tam 84 adet element bulunur. Evinize orijinal Himalaya tuzu lambası aldığınızda ortamdaki negatif iyon sayısı çoğalacağından kendinizi çok daha dinç, neşeli – pozitif ve aynı zamanda daha sağlıklı hissedersiniz. Böylelikle odanızdaki havada bulunan negatif iyonlar havada asılı kalırken zararlı pozitif iyonlar da etkisizleşir.

Himalaya tuzu lambası sayesinde dikkat eksikliği, baş ağrısı, sinirlilik, depresif, bezginlik gibi haller ortadan kalkabilmektedir. Orta kısmında bulunan ampul yandığında tuz ısınarak odadaki zararlı iyonlar lambaya çekilir ve lambanın etrafında hafif bir nem oluşturur. Bu Himalaya tuzu lambasının kapalı mekanlardaki pozitif iyonları çekerek negatif iyonları ortama yaymış olmasının işaretidir.

Himalaya Tuzu Lambasının Faydaları

Bilim adamlarının açıklamalarına göre; Himalaya tuzu alerji ve astım hastalarının en büyük düşmanlarından olan  polenleri yok eder, aynı zamanda antibakteriyel ve antiinflamatuvar özelliklere sahiptir.

Himalaya tuzu lambası bulunduğunuz ortamdaki hava kalitesini arttırır. Ortamdaki zararlı iyonları emer. Alerji, huzursuzluk, boğaz ağrısı, balgam, gıcık, tansiyon ve dolaşım sorunlarına iyi gelir. Bununla beraber havayı temizler, çevreye zararlı ışınlar yayan elektromanyetik cihazların yaydığı radyasyon seviyesini azaltır, akciğer koah hastaları, orta dereceli astımı ve kronik bronşiti olanlara tavsiye edilir.  Ayrıca stresi azaltır, enerji yükseltir, seratonin seviyesini arttırır.

Himalaya Tuzu Lambası Nasıl Temizlenir? 

Yukarıda da belirttiğim gibi negatif iyonları havada asılı bırakan ve pozitif iyonların yere düşmesini sağlayan tuz lambaları yaptığı işlem sırasında aynı anda kendi üzerinde de kötü iyonlar biriktirdiğinden belirli periyodlarla temizlenmelidir.

Gün aşırı, nemli bir bezle temizliği yapılmalıdır (kesinlikle fazla ıslak olmamalı bez. Zira kuru bir madde olan tuz lambası için aşırı nem büyük bir düşman gibidir. Hatta bu durum lambanın erimesine dahi sebep olabilir.)

Himalaya Tuzu Lambası Nerede Satılır?

Himalaya tuzu lambasını aktarlarda, bu tarz doğal ürünlerin satıldığı organik – doğal marketlerde bulabileceğiniz gibi internette bulunan resmi sitesinden de satın alabilirsiniz.

Himalaya tuz lambası alırken gerçeğini ve sahtesini ayırt etmek için kırılgan özellikte olmasına dikkat etmelisiniz. Zira doğal tuz kırılgan bir üründür. Ayrıca pembeden turuncuya çalan rengi de size kılavuz olabilir. Buna ek olarak gerçek Himalaya tuzu lambası fazla parlak ışık vermez ve düzensiz ışık yayar.

Ayrıca okuyun: Himalaya Tuzu Nedir – Faydaları Nelerdir -Nasıl Kullanılır

4 Yorum

  1. Himalaya tuzu lambasi gormüstüm gecenlerde ama karar veremedim. Bu yaziyi okuduktan sonra alacagim sanirim 😊

  2. Himalaya tuzunu daha önceden duymuştum. Çok faydalı olduğunu biliyorum ancak temin etmesi biraz zor gibi sanki. Çok teşekkür ederim bu faydalı be güzel yazı için.

    1. Aslında çok da zor değil, güvenilir internet sitelerinden veya aktarlardan da temin edebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu