Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Farklı Kullanım Alanları

Hindistan cevizi yağı sadece bir mutfak fenomeni değil, aynı zamanda kozmetik alanda da oldukça popülerdir. Bu mucize yağ cilt hücrelerini besler, zararlı UV ışınlarından korur ve saçları nemlendirir. Ayrıca bazı hastalıklarla mücadelede yardımcı olabilir. Bu yazıda, sağlığa zararlı maddeler içeren bir çok güzellik ürünü yerine, etkili ve tamamen doğal bir alternatif olarak kabul edilen hindistan cevizi yağının faydaları ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Neden Hindistan Cevizi Yağı?

En yeni teknoloji ve araştırmalarla desteklendiğini iddia eden binlerce krem, vücut losyonu, saç kremi ve saç maskeleri gibi pek çok ürün, ne yazık ki paraben, fitalat, formaldehit, propilen glikol, tolüen ve triklosan gibi zararlı kimyasallar içeriyor. Bu katkı maddeleri, raf ömrünü arttırmak, renklendirmek veya koku vermek için kullanılır.

Örneğin, fitalatın meme kanseri riskini arttırdığı bazı araştırmalarla desteklenmektedir (bknz). Ancak, buna rağmen hala deodorantlar, nemlendiriciler ve güneş kremlerinde çoğunlukla bu madde kullanılmaktadır. Triclosan ise, antibakteriyel özellikleriyle ünlüdür ve bu nedenle çoğu el sabunu, diş macunu ve deodorantlara eklenmektedir.

Fakat bu maddenin, aynı zamanda  tiroid hormonlarını bozduğu ve cildi tahriş ettiği gözlenmiştir (bknz)… ve bunlar en sevdiğiniz güzellik ürünlerindeki gizli tehlikelerin sadece bazıları. Güzellik adına sağlığınızdan ödün vermek yerine, genel sağlığınıza ve refahınıza katkıda bulunan günlük bir rutin oluşturmak istemez misiniz?

Hindistan cevizi yağı, geniş bir kozmetik ürün ihtiyacını ortadan kaldırır ve uzun vadede zamanınızı, enerjinizi, paranızı ve sağlığınızı korur. Elbette, bunu yaparken muhteşem görünmenize de katkı sağlar.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Yukarıda bahsettiğimiz kimyasallar bazen hindistan cevizi yağı içerisine de katılmaktadır. Rafine edilmemiş yağlar hamdır, yani sağlıklı bileşenlerini kaybedecek işlemlere tabi tutulmamıştır. Bu nedenle satın alırken, üzerinde mutlaka “% 100 saf” ibaresinin olduğundan emin olun.

İşte, saf hindistan cevizi yağının faydaları:

1. Hindistan cevizi yağı, iltihaplanmalardan kaynaklı ağrıları hafifletir. Ayrıca, doğru bir kullanım ile, iltihapla doğrudan ilişkili olan akne sorununu ortadan kaldırabilir.

2. Bu harika yağ vücudun kollajen üretimini arttırır ve böylece cilt problemlerini önleyebilir. Ayrıca, antimikrobiyal özellikleri sayesinde enfeksiyon riskini azaltır.

3. Hindistan cevizi yağı en etkili makyaj temizleyicilerden biridir ve su geçirmez rimelleri bile rahatlıkla temizleyebilir.

4. Yüksek yağ asidi içeriğinden dolayı, tüm vücudu nemlendirmede oldukça etkilidir, cildinizin daha genç, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca egzama belirtilerini hafifletir.

5. Hindistan cevizi yağının faydaları saç bakımını da kapsar. Mesela, klorlu bir havuza girmeden önce saçlarınıza bir miktar hindistan cevizi yağı sürmeniz saçlarınızı zararlı kimyasallara karşı korur ve kurumasını önler. Ayrıca, havuzdan çıktıktan sonra saçlarınızın yumuşacık ve ipeksi olduğunu hissedersiniz.

6. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle, ağızdaki zararlı bakterileri öldüren, ağız kokusunu önleyen ve diş sağlığını koruyan hindistan cevizi yağı sayesinde daha beyaz dişlere kavuşmanız da mümkün. Bunun için her gün yaklaşık 20 dakika boyunca bu yağla dişlerinizi ovmanız gerekir. Başlarda bu durum rahatsızlık verici görünebilir ancak etkisi sizi tatmin edecektir.

7. Çatlamış dudaklarınızı yumuşatmak ve dudaklarınızı nemli tutmak için hindistan cevizi yağını bir balsam olarak kullanabilirsiniz.

8. Bazı araştırmalar, hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli trigliseritlerin kandaki keton düzeyini arttırdığını ve böylece alzheimer hastalarının beyin hücrelerine enerji sağlayarak semptomları hafiflettiğini göstermektedir.

9. Hindistan cevizi yağı iştahı azaltır ve yağ yakımını arttırır. Özellikle göbek ve bel çevresi yağlarını azaltmada oldukça etkilidir. Yalnız, bu yağın kalori oranı yüksek olduğundan aşırı tüketmeniz ters etki yaratabilir, bu nedenle makul ölçülerde kullandığınızdan emin olun.

10. Hindistan cevizi yağından doğal deodorant yapabilirsiniz. Piyasadaki bir çok deodorant zararlı kimyasallar içerir ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Evde kolaylıkla kendi deodorantınızı yapmanıza yardımcı olacak “Ev Yapımı Doğal Deodorant Tarifi” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

ilgili: Hindistan Cevizi Sütünün İnanılmaz Faydaları ve Hindistan Cevizi Sütü Yapılışı

2 Yorum

  1. Doğanın harikalarından bir tanesi de hindistan cevizi. Sağlığımıza birçok faydası var. Kansorejen maddelere içeren kozmetik ürünler yerine tercih edilmesi sağlık açısından çok faydalı olur. Bilgilendirme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu