Aşırı Korumacı Bir Ebeveyn Olduğunuzu Gösteren 9 İşaret

Ebeveynler her daim çocukları için her şeyin en iyisini istedikleri halde, bazen iyi ve doğru olduğunu düşündükleri şeylerin aslında onlara zarar verebileceğinin farkında bile olmayabiliyorlar. Bu nedenle çocuğunun, kendi hayatını kontrol etmesine bir türlü müsaade etmeyen aşırı korumacı ebeveyn sayısı oldukça fazla.

Zarar görmemesi, hayal kırıklıkları yaşamaması ya da hatalar yapmaması için çocuklarının hayatındaki her alana müdahale eden ebeveynlerin sorumlu, özgüven sahibi, becerikli ve cesur çocuklar yetiştirmeleri maalesef çok zor.

Aşırı korumacı bir ebeveyn miyim acaba” diye sordunuz mu hiç kendinize? Belki de vereceğiniz cevaptan korktuğunuz için soramadınız… Aşırı korumacı olmak sevginizi yansıtırken, gerçek şu ki, bunun sağlıksız sonuçlar doğurması çok yüksek bir ihtimal.

Bu nedenle, bir an önce bu konuda kendinizi tartmalı ve çocuklarınızla olan ilişkiniz konusunda bilinç kazanmalısınız. Zira aşırı korumacı ebeveynlikten kaynaklanan hasarın telafisi her geçen gün daha imkansız hale gelebilir.

Çocuklarınıza zorluklarla yüzleşebilmeleri ve bunların üstesinden gelebilmeleri için gerekli “araçları” vermeniz, ilerleyen yaşlarda bağımsız, yetenekli ve özgüven sahibi yetişkinler olmalarına yardımcı olacaktır. Tabii, tüm bunlardan önce, aşırı korumacı ebeveynlerin özellikleri ve bu özelliklerinin yaratabileceği etkiler nelerdir,  sorularının cevabını öğrenmekle işe başlamak gerekiyor. Buyurun öyleyse, aşırı korumacı bir ebeveyn olduğunuzu gösteren 9 işaret nelerdir bakalım.

Aşırı Korumacı Ebeveyn Özellikleri

1. Çok Fazla “Güvenli Bölge” Oluştururlar

Aşırı Korumacı Bir Ebeveyn Olduğunuzu Gösteren 9 İşaret 1

Ebeveynler çocukları için güvenli bölgeler yaratmaya çalışarak iyi niyetli olsalar da, aşırı korumacı ebeveynlik etkisi neredeyse her zaman tam tersi etki yaratır. Dahası, uzun vadede mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri neredeyse imkansız hale gelir.

Çocukların dünyayı görmesi ve hayatı biraz deneyimlemesi, geleceklerini şekillendirebilmeleri açısından hayati öneme sahiptir.

Çocuğunuz arkadaş edinebilmeli, aktivitelere katılmalı, yaşamın gerçek anlamını deneyimlemek için kendi başına aşkı bulmalı, hatalar yapmalı ve hatalarının sorumluluğunu üstlenmeyi öğrenmelidir.

2. Çocuklarının Yerine Karar Verirler

Aşırı korumacı ebeveynler çocuklarının yerine kararlar alıp, her konuda kendi kararlarını dayatarak, kariyer ya da herhangi bir konuda önemli bir karar vermeleri gerektiğinde risk almaktan korkan ve temel yaşam becerilerine sahip olamayan çocuklar yetiştirirler.

Çocuğunuzla ilgili konularda, çocuğunuzun fikrini sormadığınız ve karar verme sorumluluğunu elinden aldığınız için, belki de kendi sesini bulmayı öğrenemeyecek, önemli olan konular hakkında hiçbir fikrini yüksek sesle ifade edecek cesareti olmayacak, düşük güven ve öz saygı eksikliği ile yaşamaya mahkum bir çocuk olacaktır.

3. Çocuklarının Tüm Sorunlarını Kendileri Üstlenirler

Sürekli ebeveyn kalkanı altında yaşayan çocuklar hayatın zorluklarıyla yüzleşmeyi asla öğrenemezler. Zorluklar ortaya çıktığında, aşırı korumacı ebeveyn (çoğunlukla anneler) hemen durumu kontrol altına almak ister, bir gün çocuğunun yalnız kalacağı ve sorunlarını kendisinin çözmesi gerekeceği gerçeğinin bilincinde olmadan…

Zorluklarla asla mücadele etmek zorunda kalmayan çocuk, ilerleyen yıllarda sorunları çözme konusunda yetersiz kalır ve bu yönde gelişmesi gereken yetenekleri körelir. En nihayetinde, bu yönünden dolayı sürekli hırpalanmalara maruz kalır.

4. Dünyanın Zor-Kötü Yanını Gizleme Eğilimindedirler

Çocuklarınızı hayatın zorlu gerçeklerinden koruyorsanız, duygusal olarak zayıf olacak ve başarısızlıkla başa çıkamayacaklardır. Motivasyonları her zaman düşük olacak, en ufak bir kırıcı söz bile depresif olmalarına neden olacaktır.

Oysa ki, güçlü ve bağımsız bir çocuk hayal kırıklıklarıyla çok daha kolay başa çıkabilir, sorunlara çözüm bulmakta zorlanmaz. Duygusal olarak güçlü olmak, geleceği şekillendiren en önemli faktörlerdendir.

Yetişkinler dünyanın haksızlıklarla ve diğer hoş olmayan durumlarla dolu olduğunu bilirler. Çocukların da onları bekleyen tehlikelerin neler olduğunu bilmeleri ve mücadele için hazırlıklı olmaları gerekiyor. Aksi takdirde, bu zorlukların altında ezilen ve tükenen taraf olma ihtimalleri çok yüksek. Bu nedenle bağımsız ve esnek yetişkinler olmaları için aşırı korumacı yanınızı bir an önce törpülemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

5. Çocuklarının Arkadaşlarını Bile Kendileri Seçmek İsterler

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak ile kendiniz seçmek arasında büyük bir fark var. Çocuğunun arkadaşını seçmek asla bir ebeveynin görevi değildir. Bir arkadaşının çocuğunuzu olumsuz etkilediğini hissetseniz bile, bu arkadaşından vazgeçmesini söylemek yerine, öncelikle onu daha iyi tanımaya çalışın.

Fikriniz değişmezse, çocuğunuzla konuşun ve dayatmacı olmadan, neden bu arkadaşından uzak durması gerektiğini anlatın. Herhangi bir sebep göstermeden bağları kesmeye zorlamak öfkeye ve ardından sadece size karşı gelmek için bile, uzak durması gereken kişiyle daha sıkı bir yakınlık kurmasına neden olabilir.

Kişiler arası sağlıklı ilişkilerin nasıl oluşturulacağını öğrenmek insanların kendi başlarına geliştirmeleri gereken bir beceridir.

6. Dinlemekten Çok Soru Sormayı (çok fazla soru) Tercih Ederler

Evet, çocuğunuzun neler yaptığı konusunda temel bir fikre sahip olmalısınız. Sonuçta, ilgili ebeveyn olmak bunu gerektirir. Ancak en ufak detayı bile öğrenmek konusunda aşırı ısrarcı olursanız bu bir probleme dönüşebilir. Bu tutum, çocuğunuzun size öfke duymasına ve ona güvenmediğinizi düşünmesine yol açacaktır.

Sağlam bir güven üzerine inşa edilmiş bir ebeveyn çocuk ilişkisi doğru iletişimi beraberinde getirir. Böyle bir ilişki oluşturursanız çocuğunuz konuşmak, duygularını paylaşmak için size yaklaşacaktır zaten.

7. Çocuklarının Gizliliğine Saygı Duymazlar

Aşırı Korumacı Bir Ebeveyn Olduğunuzu Gösteren 9 İşaret 2

Gizlilik insani bir ihtiyaçtır, bir ayrıcalık değil. Ve her insan gibi, çocuğunuzun da sizinle paylaşmak istemeyeceği bazı düşünceleri, hisleri ve özel anları olacaktır. Yaşları ilerledikçe, çocuklar kendi hayatları konusunda gizlilik talep etmeye başlarlar.

Bu tamamen normal ve olgunlaşma sürecinin bir parçasıdır. Aşırı korumacı ebeveynler ise, genellikle bu sınırlara uymazlar ve çocuklarının gizlilik haklarını tanımazlar. Sürekli çocuğunuzun ne yaptığını, nelerle uğraştığını öğrenmek için aşırı çaba ve zorlama içerisinde olmanız hiç sağlıklı bir durum yaratmayacaktır. Çocuğunuz için endişelenmeniz son derece normal, ancak sınırı aşmanız zararlı olabilir.

8. Başarısızlık Duygusunu Tatmalarına İzin Vermezler

Bu başlık sizi yanıltmasın, zira başarısızlığı kabul etmemeleri mükemmeliyetçi olduklarından değil, çocukları hayal kırıklığı yaşamasın, üzülmesin, incinmesin diyedir. Ancak, başarısızlık sancılı olsa da, hepimizin yaşamımızın bir noktasında yüzleşmesi gereken bir konudur.

Çocuğunuzu başarısızlıktan korumak, ilerleyen yıllarda başarısızlık karşısında zayıf bir ruh haline sahip olmasına neden olur. Örneğin, çocuğunuzun yarın bir proje ödevi sunması gerekiyor. Bu durumda ona en büyük yardımınız, ödevi hatırlatıp uzaklaşmak olacaktır.

Ödevini yapmamakta diretiyorsa, bırakın sonuçlarıyla kendi yüzleşsin. Bir dahaki sefere daha sorumlu olacağından emin olabilirsiniz. İnsan, binlerce hatadan ve hayal kırıklığından büyük deneyimler kazanır. Deneyim ise başarının mihenk taşıdır.

9. Çocuklarına Her Yerde Refakat Etmek İsterler

Korumacı ebeveyn tavrı

Çocuğunuz dışarı çıkmak istediğinde ya da kendi başına bir şey yapmak istediğinde, her zaman ona eşlik etmek istiyor musunuz? Çocuğunuzu aile üyeleri veya diğer güvenilir yetişkinlerle yalnız bırakmak sizi çok fazla rahatsız hissettiriyor mu? Bu, aşırı korumacı bir ebeveyn olduğunuzun işareti olabilir.

Evet, tehlikeli bir dünyada yaşıyor olsak da, bu aşırı tutumlar çocuğunuzu size bağımlı kılabilir, tek başına küçük bir sorunun bile üstesinden gelmesini zorlaştırabilir. Her zaman çocuğunuzun yanında olamayacağınızı düşünün ve başının çaresine bakabilmesi için gerekli özgüveni aşılayın.

Yukarıda bahsettiğimiz 9 özelliğin çoğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ebeveynlik mantığınızı yeniden değerlendirmenizin zamanı gelmiş olabilir. Elbette disiplin önemlidir, ancak çocuklarınızın sağlıklı büyümesi için yer açmalısınız.

Aşırı korumacı bir ebeveynin özellikleri konusunda bir nebze fikir edinebildiyseniz ve bunun çocukların gelişimini nasıl engelleyeceğini anladıysanız, belki yetiştirme şeklinizi tekrar değerlendirip bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

22 Yorum

 1. Çocuk gelişiminde anne babanın rolü çok önemli . maalesef anne babanın aşırı korumacı tutumu yüzünden çocuklar pısırık olarak yetişiyor.

 2. Dinlemekten Çok Soru Sormayı (çok fazla soru) Tercih Ederler benim için en dikkat çekici madde idi aşırıcı korumacı anne baba özellikleri arasında

 3. Merhaba,
  Web sitenizin müdavimiyim ve yazılarınızı çok faydalı buluyorum. Tüm paylaşımlarınız için teşekkürler. Yazılarınızın devamını dilerim.

 4. Çok değerli bilgiler paylaşmışsınız. Kaleminize sağlık. Yer imlerine ekledim, tekrar okuyacağım. Teşekkürler.

 5. Ebeveyn çocuk ilişkisi üzerine çok önemli noktalara değinmişsiniz. Ders niteliğinde… Teşekkürler.

 6. Ebeveyn olmak üstün bilinç gerektirir. Teşekkürler bilgilendirici yazı için.

 7. Ebeveynlere faydalı olacak çok harika bir yazı hazırlamışsınız, bu değerli paylaşımlar için çok teşekkür ederim.

 8. Okurken bunaldım, en kötü ebeveyn şeklidir bu. Kendim ve yakınlarımdan biliyorum. Çocuklarına iyilik ettiklerini sanıyorlar ama maalesef en büyük kötülüğü yapıyorlar. Son zamanlarda bu baskıcılık iyice arttı. Eskiden böyle bir şey yoktu hatırladığım kadarıyla. Ebevenyler umarım bu konuya dikkat ederler. Yazıyı beğendim, iyi çalışmalar.

  1. Baskı hep vardı ve daha uzun yıllar sadece şekil değiştirerek var olmaya devam edecek sanırım. Yine de bu konuda ebeveynler yavaş yavaş daha bilinçli olmaya başladı (hala kat edilecek çok yol var.)
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

 9. Ebeveynler için çok iyi oldu bu yazı. Bazıları çocuk haklarından bihaber, kendilerine ait bir meta olarak görüyor çocuğunu, kişilik haklarına saygı duymuyor. Çok fazla korumacı olmak gerçekten zararlı…

 10. Bazen aşırı davrandığımı ve fazla korumacı yaklaştığımı itiraf etmeliyim. Bu tutumun zarar verdiğinin farkındayım aslında. Kendimi bu konuda eğitmem gerekiyor.

 11. Mükemmel bir yazı olmuş. Şöyle bir dönüp ebeveynliğimi sorguladım açıkçası…

 12. Ben aşırı korumacı bir ebeveynim, itiraf ediyorum. Bunun doğru bir yaklaşım olmadığının farkındayım aslında fakat kendimi bir türlü alıkoyamıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu