Genç Kalmanın Sırrı! 13 Adımda Yaşlılığa Meydan Oku!

Bugünkü yazımız yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve genç kalmak için yapılması gerekenler hakkında olacak. Sizler de biliyorsunuz ki yaşlılık hayatın doğal bir parçasıdır ve hiç kimse bundan kaçamaz (en azından şu an durum bu). Ancak, sağlıklı yaşam tarzı ile kesinlikle yaşlanma sürecini geciktirebiliriz. Sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve stres yönetimi gibi faktörlerin yaşa bağlı hastalıkları önlediğine ve yaşlanma sürecini geciktirip daha uzun yıllar genç kalmaya yardımcı olduğuna dair bir çok araştırma mevcut. Yani genç kalmanın en önemli sırrı bazı sağlıklı alışkanlıklar edinerek fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınızı destekleyecek seçimler yapmaktır.

Yaşlılık denince aklınıza düşük enerji, zayıf kaslar ve kemikler, algıda zayıflık, hastalıklar, duruş bozukluğu, cinsel yaşamın bitmesi gibi bir çok olumsuzluk geliyor, değil mi? Aslında tüm bunlar olmak zorunda değil, durumu bu şekilde kabullenip hiçbir şey yapmadan beklemek zorunda değilsiniz. Bir sağlıklı yaşam sitesi olan xhayat.com sizi bu düşüncelerden arındırmak ve yaşlılık sürecini tersine çevirmek (ya da en azından süreci mümkün olduğunca geciktirmek) için burada 🤗

Bilmelisiniz ki, doğru bir yaşam tarzı ile yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir ve hatta bunu tersine bile çevirebilirsiniz. Tabii, vücudunuzdaki tüm hücrelerin genç kalması için sağlıklı yaşamın püf noktaları ve kurallarını bilmeli, bu kuralları yaşamınızın ayrılmaz bir parçası haline getirmelisiniz.

Kendi yaşamınızın ve sağlığınızın sorumluluğunu alarak, yaşınız kaç olursa olsun her daim yüksek bir yaşam kalitesine sahip olabilirsiniz. Bunun için asla geç değil! Tam da şu an yaşam tarzınızı değiştirme kararı alarak atılması gereken en büyük adımı atabilirsiniz… Başlarda zorlanabilirsiniz, ancak istikrarlı bir şekilde devam ederseniz bu kurallar zamanla bir yaşam biçimine dönüşecektir.

Genç Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Şimdiye kadar nasıl yaşadığınızın artık bir önemi yok (yetersiz uyku, gece yarısı atıştırmaları, kötü beslenme, aşırı alkol ve sigara, hareketsiz yaşam vs.) Tüm bunları hala değiştirme şansınız ve gücünüz var. Tek yapmanız gereken değişime ihtiyacınız olduğunun farkına varmak ve harekete geçmek!

1. Planlama

Evet, kararınızı verdikten sonra yapmanız gereken ilk iş bir değişim planı hazırlamaktır. Beslenme şeklinizden yapabileceğiniz egzersiz türüne kadar iyi bir plan hazırlamak ve bu plana sadık kalmak hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. İzlenecek bir planın olması sağlıklı yaşam hedeflerine odaklanmanıza yardımcı olur, ayrıca ne kadar yol kat ettiğinizi izlemenizi de sağlar.

2. Olumsuzluklardan kurtulun

Zaman zaman yaşamımızda bazı şeyleri değiştirmek isteriz ama çoğu zaman ne yaparsak yapalım değişim gerçekleşmez. Bunun sebeplerinden biri bizi olumsuz etkileyen, enerjimizi düşüren her ne varsa, bunlardan kurtulmamış olmamız, bu negatif enerjileri uzaklaştırmamış olmamızdır. Yapılması gereken şey ise, şimdiye kadar tolere ettikleriniz için bir liste hazırlamak; yapmamanız ve yapmanız gerekenleri, size iyi gelen ve enerjinizi sömüren şeyleri not ederek değerlendirmek, ardından zararlı olanlardan bir an önce kurtulmaktır.

Yön ve amacı olmayanların başarı elde etmesi oldukça zordur. Öncelikleriniz tüm yaşamınızı ve kararlarınızı etkiler. Bu nedenle yaşamınızı değerli ve anlamlı kılacak önceliklerinize odaklanmaya önem vermelisiniz.

3. Stresten arının

Stres tüm yaşamı olumsuz etkileyen en önemli faktörlerdendir ve hem erken yaşlanmaya hem de genel sağlığın bozulmasına neden olur. Bu nedenle stresi azaltan ve rahatlamanızı sağlayan teknikler öğrenmeniz son derece önemlidir. Nefes egzersizleri, yoga ve meditasyon bu konuda yardımcınız olabilir.

Okuyun: Stres ve Depresyon İçin Egzersiz Yapmanın Önemi/Stresten Arındıran Egzersizler

4. Sigaradan uzak durun

Sigara içmenin veya sigara dumanına maruz kalmanın dış görünüşünüzü olumsuz etkileyeceği gibi genel sağlığınız için de inanılmaz zararlı etkileri olduğunu zaten biliyorsunuz. Eğer sağlıklı ve genç kalmak istiyorsanız bu zararlı alışkanlıktan mutlaka kurtulmalısınız.

5. Sağlıklı beslenin

Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli ve işlenmiş gıdalardan kaçının ve yaşlanmayı geciktiren besinler tüketin. Yağsız proteinler, balık, taze sebze ve meyveler, fermente gıdalar ve bakliyat gibi gıdalardan oluşan dengeli bir beslenme modeline sahip olun. Günde 3 büyük öğün yerine sık sık ama küçük öğünleriniz olsun. En önemli öğün olan kahvaltı her zaman en büyük öğününüz, akşam yemeğiniz ise en küçük öğününüz olsun. Ayrıca alkolü de sınırlamalısınız. Tüm bu önlemler metabolizmanızın daha sağlıklı çalışmasına ve genel sağlığınızı desteklemeye yardımcı olacaktır.

6. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak genç kalmanın anahtarıdır! Günlük olarak 1 saat kadar düşük ve yüksek yoğunluklu egzersizlere vakit ayırarak aktif kalın. Egzersiz yapmak kan dolaşımını arttırır ve tüm hücrelerinize oksijen ulaşmasını sağlar. Bu yüzden genç kalmak için yapılması gerekenler arasında bulunan egzersizin önemi oldukça fazladır. Bunu mutlaka günlük rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz.

Yürüyüş, yapabileceğiniz en iyi yaşlanma karşıtı egzersizlerdendir. Aynı zamanda sağlıklı kilo, denge, esneklik, stres atma ve çok daha fazla faydası vardır. Günde 45 ila 60 dakikanızı egzersiz yapmaya ayırarak yaşlanma belirtilerinden kurtulabilir, gençliğinizi uzun yıllar koruyabilirsiniz.

Ayrıca, her gün yüz egzersizleri yapmayı da unutmayın. Yüz egzersizleri, yaşlanma belirtileriyle savaşmanın harika bir yoldur .

7. Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının

Güneş ışınları, cildin elastikiyetini ve tonunu bozar, aynı zamanda kırışıklıklara yol açar. Bu nedenle cildinizi güneş ışınlarına karşı korumak ve erken yaşlanma belirtilerinden sakınmak için erkenden önlem almak kritik öneme sahiptir. Dışarı çıkarken cildinizi en iyi şekilde koruyacak bir güneş kremi, bariyerli şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Cildin genç kalması için buna özellikle dikkat etmeye çalışın.

8. Bol su için

Cilt hücrelerinin genç kalması ve optimum sağlık için günde ortalama 8 bardak su için. Yeterli su içmek kalp ve damar sağlığını korur, detoksifikasyon sağlar, kilo vermeye yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirir. Dehidrasyon cildin kuruyup kırışmasına neden olur. Hidrasyon ise doku ve cilt hücrelerini yenileyerek daha sağlıklı, daha genç bir görünüm sağlar.

9. Uyku düzeninize dikkat edin

Hem zihninizin hem de bedeninizin dinlenmeye ihtiyacı vardır ve özellikle İyi bir gece uykusu almak çok önemlidir. Yetersiz uyku tüm dengenizi alt üst eder ve cilt sağlığınızı da genel sağlığınızı da olumsuz etkiler. Yani çeşitli hastalıklara açık hale gelebilir, stres hormonları aşırı salgılanabilir, aynı zamanda yaşlanma belirtileri çok daha erken yaşta ortaya çıkabilir. Bu nedenle her gün yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

10. Cilt bakımını ihmal etmeyin

Günlük cilt bakım rutini cildin erken yaşlanmasını önleyen genç kalma sırlarındandır. Ciidinizi ölü deriden arındırmak için peeling yapmak, cildi nemli tutmak için de doğal içerikli nemlendiriciler kullanmak, doğal malzemelerle düzenli cilt bakımı yapmak genç bir görünüme sahip olmak için önemlidir. 

Okuyun: Yaşlanma Karşıtı Doğal Yağlar/Kırışıklıklar İçin En İyi 9 Esansiyel Yağ

11. Beyin jimnastiği yapın

Beyni aktif tutmak çok önemlidir; kullanmazsan kaybedersin!  Zihinsel aktiviteler beyin hücrelerini güçlendirir ve hatta yeni sinir hücrelerinin oluşmasını sağlayabilir. Bu da daha genç ve dinç hissetmenizi sağlar. Okuyun, yazın, fikirler üretin, bulmaca çözün, stratejik oyunlar oynayın…

12. Bitki çayı tüketin

Gün içerisinde aşırı kahve tüketmek sağlık için zararlı sonuçlar yarattığı gibi cildinizin de erken yaşlanmasına neden olabilir. Bu yüzden kahve yerine enerjinizi arttıracak, aynı zamanda cilt sağlığı ve genel sağlığa katkı sağlayacak bitki çayları tüketmenizi öneririz. Bitki çayları yüksek oranda antioksidan içerir ve bu antioksidanlar yaşlanmayı hızlandıran serbest radikalleri nötralize etme yeteneğine sahiptir. Özellikle yeşil çay, kekik çayı, ginseng, nane, ginkgo biloba gibi bitkiler genç kalmak ve gençliği korumak için son derece etkilidir.

13. Yaşamınızdan kahkahayı eksik etmeyin

Kahkaha en iyi ilaçtır, bir gençlik iksiridir! Bunun için her fırsatı değerlendirerek duygusal sağlığınızı geliştirebilir, ilişkilerinizi güçlendirebilir, daha mutlu yaşayabilir ve hatta daha uzun ve kaliteli bir hayata sahip olabilirsiniz. Kahkaha atmak hem fiziksel hem de duygusal sağlığınız için harikalar yaratabilir. Bu paha biçilemez şifa kaynağı hem eğlenceli hem de bedavadır. İçten bir kahkaha genç kalmak için yapılabilecek en keyifli şeydir. Öyleyse yüzünüzden gülücükler eksik olmasın😊

10 Yorum

 1. Yazınız yine çok güzel, birbirinden harika öneriler var. Ancak ben planlama ve sağlıklı beslenme maddelerini diğerlerinden daha fazla önemsiyorum; bu güzel yazıyı Hazırladığınız için çok teşekkür ederim.

 2. Genç kalmak için verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Genç kalmak için yapılması gerekenler arasında Stres sağlımızın başlıca düşmanı, hayatımızdan olabildiğinde stresi en aza indirgemeliyiz. Tabi yazının sonunda da söylediğiniz gibi kahkahayı eksik etmemeli , hayatımıza iyi gelen insanları hayatımızda tutmayı, iyi gelmeyenleri hayatımızdan çıkartmalıyız.
  🙂

  1. Evet, stres en büyük düşman ve buna neden olan herkesi, her şeyi hayatımızdan uzaklaştırmaya çalışmalıyız. Yorum için teşekkürler 🙂

 3. Hatırlayınca insanın kendini silkelediği bir konu. Hayatımıza entegre etmemiz gereken çok önemli konulardan bahsetmişsiniz. Bu kış sağlık için xhayat.com ve Mucize Doktor dizisini takip edeceğim gibime geliyor 🙂 Teşekkürler

 4. Sağlıklı bir yaşam tarzı insanı genç tutup yaşlanmayı geciktiriyor. Bu maddeleri uygulama cok da zor değil. Insan bir süre sonra alışıyor .

 5. Genç kalmak denilince insanlar hep cilt bakımı olarak algılıyor bunu ama asıl yaşlanan vücudun iç kısmı, organlar bunu kimse anlayamıyor maalesef. Ne kadar güzel tavsiyeler vermişsiniz. Çok doğru değişmek lazım. İnsanın beslenmesinden uyku düzenine kadar sağlıklı olanı benimsemesi şart. Aksi halde içeriğinde onlarca kimyasal madde olan kozmetikler, kırışıklıkları giderse bile vücudun yaşlanmasına engel olamaz.

  1. Hep söylerim, güzellik de sağlık da önce içeriden başlar. İçerisi sağlıksızsa, dediğiniz gibi ne kadar kozmetik ürün kullanılsa da nafile.
   İlginiz için çok teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu