Saç Ekimi Nedir? Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi hem erkeklere hem de kadınlara lokal anestezi altında uygulanan ve kelliğe kesin, kalıcı bir çözüm getiren cerrahi bir işlemdir. 

Saç ekimi uygulaması konusunda FUT (Foliküler ünite transplantasyonu) ile FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) yöntemleri kullanılmakla birlikte genellikte ağırlıklı olarak FUE yöntemi tercih edilmektedir. Bu teknik ile FUT tekniğinin aksine uzun kesi yapılmaz. Bir kulak hizasından diğer kulak hizasına kadar başın arkası ve enseyi de kapsayan bölgeden saç kökleri alınır ve saçsız bölgeye nakledilir.

Saç ekimi kalıcı mı? Evet, saç dökülmesi olan seyrelmiş ya da tamamen kelleşmiş bölgeye ekilen saçlar, ense kısmından yani dökülmeyen ve genetik olarak dökülmemeye kodlanmış olan bölgeden nakledildiği için ömür boyu kalıcıdır ve dökülmezler ve uzayan saçlar doğal bir görünümde olur.

Saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Saç ekimine karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken tam donanımlı bir saç ekim merkezi bulmaktır. Yapacağınız tercih hastane ve tıp merkezlerinden yana olmalıdır. Düzenli olarak saç ekimi yapan hastane ya da tıp merkezleri genellikle ilk muayene için ücret talep etmezler.

Saç ekimi muayenesinde saçınız ve saç deriniz ile ilgili derinlemesine analiz yapılır ve size uygun olan saç ektirme yöntemine ve saç dökülmesi olan bölgeye ne kadar saç ekileceğine karar verilir. Yapılacak işleme göre de saç ekimi için ödemeniz gereken fiyat belirlenir. Saç ekim fiyatları yapılacak işlemlere, yöntemlere ve çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Muayene esnasında doktorunuzdan daha önce yaptığı saç ekimi uygulamalarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmeyi talep edebilir, ekim sürecine dair tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Saç ekimi yapıldıktan sonra dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde;

• Saç ekimi sonrası 48 saat boyunca ekimin yapıldığı bölgeye herhangi bir temastan kaçınmalı, ekim yapılan bölgeyi korumak için kesinlikle ekim alanına temas etmeyecek, üst kısmı sert bir şapka takılabilir. Üstü sert golf şapkaları ya da yine üstü sert ve çökme yapmayan safari şapkaları bu anlamda en ideal olanlarıdır.

Spor, yüzme, sauna ve kuaför saç köklerine zarar verebileceğinden ve enfeksiyon riski taşıdığından dolayı 2 hafta boyunca yasak.

Uyku esnasında ekim yapılan bölge hiç bir yere temas etmemelidir. Bu sebeple sırt üstü yatmalı iki hafta boyunca yüzüstü yatmamaya dikkat edilmelidir.

2 hafta boyunca ekim alanına zarar vermemek için gömlek türü önü açılabilen kıyafetler tercih edilmelidir. Herhangi bir temas ekilen saç köküne zarar vererek saç kökünün kaybedilmesine sebep olabilir.

Saç ekiminden 15 gün sonra saçlara hafif kesim uygulanabilir. Ancak kesinlikle kazıtmamak şartıyla. Saç ekiminden 45 gün sonra ise her türlü kuaförlük işlemi serbest.

Ekim yapıldıktan 48 saat sonra saçınızın ilk yıkama işlemi doktorunuz tarafından yapılacaktır. Bu süre zarfında ekim yapılan bölgeye su değmeme, yıkama yapıldıktan sonra ise saç kurutma makinesi ve havlu kullanılmamalıdır.

Ekim sonrası ilk hafta kesinlikle kan sulandıran ilaçlar ve bitkisel takviyeler kullanılmamalıdır.

Operasyon günü  ve ertesi gün sigara kullanımı ve 1 ay boyunca da alkol tüketimi yasaktır.

Saç ekimi işleminden sonra saçların çıkmaya başlaması genellikle 2,5 ay ile 4 ay arasındadır.

Saç ekimi ağrılı bir işlem mi?

Saç ekiminde kafa derisindeki saçlar iyice temizlenir ve küçük bir iğne ile kafa derisine lokal anestezi uygulanır. FUE tekniği ile uygulanan saç ekimi acısızdır ve uzman ekiplerce yapıldığında da oldukça güvenli bir işlemdir.

Ameliyat süresince kafa derisindeki uyuşukluk devam eder ve bu sebeple ağrı hissedilmez. Ancak ameliyattan bir kaç gün sonra çok hafif ağrı hissedilebilir. Bu sebeple operasyon sonrası için doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu