Saç Güçlendirici Bitkiler: Daha Güçlü Saçlar İçin 7 Şifalı Bitki

Kadınları da erkekleri de yakından ilgilendiren bir konudur saç sağlığı. Bu nedenle onları daha güçlü ve sağlıklı tutmak için çeşitli ürünler kullanırız. Tabii her bireyin kendine özgü saç yapısı vardır ve bu yapıyı göz önünde bulundurmak, özellikle piyasadaki kimyasal bazlı sentetik ürünler yerine doğal içerikli ürünleri kullanmak oldukça önemlidir. Saç bakımına yönelik kozmetik ürünlerinin yanında, saç güçlendirici bitkiler de mevcut. Biz de bu yazımızda daha güçlü saçlar için en faydalı bitkilerden bahsedeceğiz.

1. Güçlü Saçlar İçin Aloe Vera

Aloe Vera, saç uzamasına yardım etmesi, saç derisini düzgün, nemli ve dengeli tutması, kepekleri yok etmesi, saça parlaklık vermesi gibi yetenekleriyle bilinen şifalı bir bitkidir. Aloe Vera, kullanırken yan etkileri hakkında çok fazla endişe etmeye gerek duymayacağınız çok yönlü bir saç güçlendirici bitki olduğunu söylersek yanlış olmaz.

2. Çemen ile güçlü saçlarınız olsun!

Saç tellerini kalınlaştırma ve seyrek noktaları doldurma konusunda harikalar yaratan bir bitki olan çemenin saç bakımında kullanımı oldukça yaygın. Kafa derisine uygulamak maksadıyla evde rahatlıkla çemen maskesi hazırlanabilir. Bunun için çemen tohumunu veya ununu yaklaşık on dakika boyunca kaynattıktan sonra tülbent yardımıyla süzüp, elde ettiğiniz suyla saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

3. Doğal Saç Güçlendirici: Gül Suyu

Bu güzel kokulu çiçeğin saç dökülmesini engelleme gibi bir yeteneği var. Ayrıca kıl köklerini beslerken saçın uzamasını tetikleme gibi bir huyu da mevcut. Güzel değil mi? Hatta saç diplerinize gül suyu uygulayarak kafanıza doğal ve yumuşak huylu bir koku serpecek olmanız da cabası. Evde kendi gül suyunuzu yapmak ister misiniz? Bunun için “Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? En Pratik Gül Suyu Yapımı” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

4. Reishi Mantarı

Latince’si Ganoderma lucidum olan Çin kökenli bu bitki, çok uzun yıllardır kullanılan faydalı bitkilerden biridir. Diğer şifalı bitkilerle karıştırılarak kullanılabilir ve saç dökülmesini yavaşlatarak uzamayı hızlandırır. Ayrıca kafa derisi için temizleyici tonik rolünü oynamakta da ustadır. Antioksidanlar açısından çok zengin olan Reishi mantarı saç bakımı yanında birçok kanser türüne karşı da koruma sağlar.

5. Ginkgo Biloba

Anitoksidanı bol olan bir diğer şifalı bitki de Ginkgo Biloba’dır. Bu özelliği sayesinde serbest radikallerin tahrip edeceği sağlıklı hücre sayısını azaltır. Yaşlanma karşıtı olan bu bitkinin ünü daha çok metabolizmayı hızlandırmasına dayansa da saç güçlendirici etkisi göz ardı edilemeyecek kadar etkilidir. Kafa derisine kan akışını hızlandırdığı için saçı genç tutar ama yine tam da bu sebepten dolayı, Ginkgo Biloba’yı kullanmadan önce kesinlikle bir doktora danışmak gerekiyor.

6. Aspir Yağı

Saç bakımınızda kullanmak üzere ilginç bir bitki arıyorsanız, aspir tam size göre olabilir. Sağlıklı, uzun ve kalın saçlara sahip olmanızda size bir hayli yardımcı olacak olan aspir yağını kafa derinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

7. Fesleğen

Saç dökülmesini önlemesi, kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırırken mat saçlara parlaklık kazandırması, uzamayı hızlandırması, saç kırığına karşı koruma sağlaması gibi yetenekleriyle fesleğen, saç bakımı için kullanılabilecek full paket bir şifalı bitkidir. Eğer saçınızı güçlendirmek için tek bir bitki kullanmak istiyorsanız, fesleğen tercihleriniz arasında en üst sırada olmalı.

İçlerinde barındırdıkları doğal potansiyelle amla yağı, sabun cevizi, dulavratotu, keten, ebegümeci, zencefil gibi şifalı bitkileri de yukarıda saydıklarımızın yanına ekleyebilir, çeşitli bitkilerin ve esansiyel yağların karışımından elde edilen saç maskeleri hazırlayarak, saçınızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Saç Dökülmesinin Nedenleri/Saç Dökülmesi İçin Etkili Çözüm Önerileri

6 Yorum

  1. Reishi mantarını son zamanlarda sıkça duymaya başlamıştım. Saç güçlendirici bitkiler arasında yine karşıma çıktı. Artık daha çok ilgimi çekecek. Saç güçlendirmeye de ihtiyacım var zaten. aloe vera da ilgimi bu anlamda çekti diyebilirim.

    1. Saçlarınız zayıfsa ve güçlendirmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız, bu bitkileri denemenizi öneririm 🙂

  2. Saçları güçlendirmek için içeriğinde kimyasallar olan şeyleri kullanmaya hiç lüzum yok. Bu yöntemler gayet etkili ve başarılı. Çok teşekkürler sağlıklı önerilerde bulunduğunuz için.

  3. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisi ve deniz suyu ile saçlar epey yıpranıyor. Bu bitkileri deneyeceğim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu