Cruelty Free Kozmetik Nedir? Neyi Hedefler?

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan Cruelty Free Kozmetik ürün tanımlaması, aslında kozmetik sektörünün üretim koşullarını düzeltilmesine çalışan bir hareket olarak tanımlanabilir. Cruelty Free sözcüğü tam olarak hayvanlar üzerinde test yapılmayan kozmetik anlamı taşımaktadır. Ancak bu tanımın alt metni aslında daha geniş kapsamlıdır.

Örneğin, bir ürünün bu etikete sahip olması için yalnızca deney yapılmaması değil, aynı zamanda içeriğinde hiçbir hayvansal hammadde bulundurmaması da gerekiyor. Ayrıca cruelty free olduğunu iddia eden markaların aynı zamanda Çin’de de satış yapmaması gerekiyor. Çünkü Çin yasaları gereği, bir kozmetik ürününün satışa sunulabilmesi için hayvan testlerini zorunlu kılıyor.

Cruelty Free – Alternatif Kozmetik!

Eskiden yalnızca vegan ve organik ürünlerin sahip olduğu bu nitelik, insanların bu konudaki bilincinin artmasıyla birlikte, sektörün önde gelen firmaları tarafından da dikkate alınmaya başlandı.

Eskiden hayvan testleri yapmayan markaların ürünleri daha az kaliteli ya da içerik yönünden zayıf olsa da artık pek çok alternatif bulmak mümkün. Üstelik kullanıcılar makyaj bazlarından cilt temizliğine, renkli kozmetikten kalıcı makyaja kadar geniş bir ürün skalasına sahip durumda.

Her ne kadar hayvan deneyleri yapmayan bir çok firma olsa da, çeşitli firmalar tarafından bu deneyler devam ettiriliyor. Bu markaları bilinçli ya da bilinçsizce kullanan pek çok tüketici var.

Dünyanın dört bir yanından kozmetik tüketicileri ve hayvan hakları savunucusu sivil toplum kuruluşları, toplumu bilinçlendirmek ve hayvan deneylerine izin veren yasaları değiştirmek için, çeşitli kampanyalar ve gösteriler düzenlemeye devam ediyor.

Sesimizi Yükseltelim

Sosyal medya üzerinden pek çok kişi bu markaları protesto ederek tüketicileri bilinçlenmeye davet ediyor. Şimdilik birkaç marka bu yanlıştan dönmüş durumda. Sizler de bu yönde adım atmak isterseniz, almak istediğiniz ürünleri internet siteleri üzerinden kontrol ederek alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca bu makyaj ürünleri üzerinde pembe tavşan etiketi taşımaktadır.

Bu bilgi dahilinde yapacağınız kozmetik alış verişlerinizde daha bilinçli  ve duyarlı bir yol izlemiş olacaksınız. Bu anlamda duyarlılığınızı daha öteye taşıyabilmek, başkalarını da bilinçlendirmek adına bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmakla ilk adımı atabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Geçmişte bilmeden ne hayvan testleri yapan markalar kullanmışız.
  Bazen türlerin en vahşisi olduğumuz hissine kapılıyorum.
  Güzel görünelim diye hayvanlara bu eziyetleri yapma hakkımız olduğunu sanıyoruz.
  Artık alırken hep etiket okuyorum.
  Ama markalar her şeyi de yazmıyor açıkca.
  Hala hayvanlara eziyet eden markalara bilmeden para kazandııyor olabilirim diye düşününce insan çok kötü oluyor.

  1. Sanırım kozmetik ürün içeriklerinden hiç bir zaman emin olamayacağız… yine de etiketleri okumaya devam edelim biz. Çok teşekkürler değerli yorumunuz için. Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı