Cruelty Free Kozmetik Nedir? Neyi Hedefler?

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan Cruelty Free Kozmetik ürün tanımlaması, aslında kozmetik sektörünün üretim koşullarının düzeltilmesine çalışan bir hareket olarak tanımlanabilir. Cruelty Free sözcüğü tam olarak hayvanlar üzerinde test edilmeyen kozmetik anlamı taşımaktadır. Ancak bu tanımın alt metni aslında daha geniş kapsamlıdır.

Örneğin, bir ürünün bu etikete sahip olması için yalnızca deney yapılmaması değil, aynı zamanda içeriğinde hiçbir hayvansal hammadde bulundurmaması da gerekiyor. Ayrıca cruelty free olduğunu iddia eden markaların aynı zamanda Çin’de de satışının olmaması gerekiyor. Çünkü Çin yasaları gereği, bir kozmetik ürününün satışa sunulabilmesi için hayvan testlerini zorunlu kılıyor. Yani ürün Çin’de satışa sunulmuşsa, hayvanlar üzerinde test edilmiş olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Cruelty Free – Alternatif Kozmetik!

Eskiden yalnızca vegan ve organik ürünlerin sahip olduğu bu nitelik, insanların bu konudaki bilincinin artmasıyla birlikte, sektörün önde gelen firmaları tarafından da dikkate alınmaya başlandı.

Eskiden hayvan testleri yapmayan markaların ürünleri daha az kaliteli ya da içerik yönünden zayıf olsa da artık pek çok alternatif bulmak mümkün. Üstelik kullanıcılar makyaj bazlarından cilt temizliğine, renkli kozmetikten kalıcı makyaja kadar geniş bir ürün skalasına sahip durumda.

Her ne kadar hayvan deneyleri yapmayan firmalar da, çeşitli firmalar tarafından bu deneyler devam ettiriliyor. Bu markaları bilinçli ya da bilinçsizce kullanan pek çok tüketici var. Dünyanın dört bir yanından kozmetik tüketicileri ve hayvan hakları savunucusu sivil toplum kuruluşları, toplumu bilinçlendirmek ve hayvan deneylerine izin veren yasaları değiştirmek için, çeşitli kampanyalar ve gösteriler düzenlemeye devam ediyor.

Bilinçli Tüketici Olalım!

Cruelty Free ürünler üzerinde “pembe tavşan” ibaresi bulunur.

Sosyal medya üzerinden pek çok kişi hayvan testi yapan markaları protesto ederek tüketicileri bilinçlenmeye davet ediyor. Şimdilik birkaç marka bu yanlıştan dönmüş durumda. Sizler de bu yönde adım atmak isterseniz, hayvanlar üzerinde test edilmemiş vegan ürünler üreten firmaları tercih edin. Güvenilirliğinden emin olmak için araştırmalarınızı yapın. Gerekirse firmalarla iletişime geçin. Firmalardan ve satın aldığınız ürünlerden yeterince emin olamıyorsanız, kendi kozmetik ürünlerinizi %100 doğal malzemelerden (bitkiler, doğal yağlar vs.) yapabilirsiniz. Biraz zahmetli olabilir ama bu şekilde hem daha sağlıklı ürünler kullandığınızdan emin olursunuz hem de hayvan zulmüne ortak olmamanın huzuruna kavuşursunuz.

Bu konudaki duyarlılığınızı daha öteye taşıyabilmek, başkalarını da bilinçlendirmek adına bu makaleyi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmakla ilk adımı atabilirsiniz. 

Cruelty Free ile ilgili güncel bilgiler paylaşan şu organizasyonu takip edebilirsiniz-https://www.crueltyfreeinternational.org/

4 Yorum

 1. Geçmişte bilmeden ne hayvan testleri yapan markalar kullanmışız.
  Bazen türlerin en vahşisi olduğumuz hissine kapılıyorum.
  Güzel görünelim diye hayvanlara bu eziyetleri yapma hakkımız olduğunu sanıyoruz.
  Artık alırken hep etiket okuyorum.
  Ama markalar her şeyi de yazmıyor açıkca.
  Hala hayvanlara eziyet eden markalara bilmeden para kazandııyor olabilirim diye düşününce insan çok kötü oluyor.

  1. Sanırım kozmetik ürün içeriklerinden hiç bir zaman emin olamayacağız… yine de etiketleri okumaya devam edelim biz. Çok teşekkürler değerli yorumunuz için. Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu