Yaşlılık Lekeleri İçin Etkili 3 Yöntem: Doğal Çözümler-Kremler-Diğer Yöntemler

Yaşlandıkça cildinizde çok sayıda kahverengi leke ile karşılaşabilirsiniz. Aslında bu durum cildin güneş ışınlarından kaynaklı normal bir reaksiyonudur. Yaşlılık lekeleri olarak da adlandırılan bu görüntü genellikle 40’lı 50’li yaşlarda belirginleşmeye başlasa da, uzun süre güneşe maruz kalan genç ciltlerde de bu tür lekelerin oluştuğu görülebilir. Bu lekelerin herhangi bir zararı yok, ancak görüntüsü ile sizi rahatsız eden siyah, kahverengi veya sarı tonlardaki yaşlılık lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. “Yaşlılık lekeleri nasıl geçer” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, sizin için derlediğimiz aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Not- Herhangi bir ürünü denemeden önce bir cilt uzmanı ile görüşmenizi öneririz.

Yaşlılık Lekeleri İçin Çeşitli Tedavi Seçenekleri

1. Yaşlılık Lekelerine Doğal Çözümler

Yaşlılık Lekelerine Doğal Çözümler

 • Limon suyu

Limon suyunda bulunan sitrik asit ağartma özelliğine sahiptir. Yaşlılık lekelerinin bulunduğu bölgelere günde iki kez düzenli olarak limon suyu sürdüğünüzde, ortalama 2 ay içinde belirgin sonuçları görmeye başlarsınız. Hassas bir cilde sahipseniz, limon suyuna bir miktar doğal gül suyu katabilirsiniz.

!!Katkı maddeleri içerdiğinden, hazır limon suyu kullanmayın. Ayrıca, limon suyu cildin hassasiyetini arttıracağından uygulama sonrası direkt güneşe maruz kalmamaya dikkat edin.

 • Yoğurt

Yoğurtta bulunan doğal olarak ortaya çıkan laktik asit de ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini sağlayarak, taze ve sağlıklı cildi ortaya çıkar. Lekelere doğrudan yoğurt (ev yapımı) sürüp, 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Alternatif olarak, bir çorba kaşığı yoğurt, iki çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı taze limon suyunu karıştırarak harika bir leke maskesi de hazırlayabilirsiniz Aynı şekilde karışımı cildinize uygulayın ve 20 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Bunu haftada 2 kez tekrarlayın.

Yoğurtla hazırlayabileceğiniz bir diğer tarif ise; 1 yemek kaşığı ev yoğurdu, 1 tatlı kaşığı bal karıştırılıp yaşlılık lekelerinin giderilmesi için cilde uygulanabilir. Bu işlemi her gün uygulayabilirsiniz. Bu maske, cildinizin nem oranını dengelemeye de yardımcı olur.

 • Yaşlılık lekeleri için elma sirkesi

Elma sirkesi, güneş ve yaşlılık lekelerini hafiflettiği bilinen doğal alfa hidroksi asitleri içerir. Yaşlılık lekeleri dahil olmak üzere bir çok cilt problemi için yaygın olarak kullanılan bir üründür. Uygulama için elma sirkesinden az miktarda lekelerin üzerine sürüp yaklaşık 30 dakika bekleyin ve ardından durulayın.

Elma sirkesi cilt üzerinde kurutucu etki yapabildiğinden dolayı günlük sadece bir defa uygulanması veya zeytin yağı ile karıştırılarak uygulanması faydalı olacaktır. Düzenli kullanımda yaklaşık altı hafta sonra yaşlılık lekelerinin görünümünde bir iyileşme görmeye başlayacaksınız.

(Hassas cildiniz varsa sirkeyi eşit miktarda suyla seyreltin. Ayrıca kullandığınız sirkenin ev yapımı sirke olmasına da dikkat edin.)

 • Aloe vera

Aloe vera bitkisi yaşlılık lekeleri de dahil olmak üzere birçok cilt probleminde oldukça etkilidir. Aloe vera jelini doğrudan cildinize sürünüz. Bu jelin cilt tarafından emilimi kolaydır. Bu nedenle durulamanız gerekmez.

 • Soğan Suyu

Soğan, antiseptik olarak işlev gören kükürt içerir. Ayrıca peeling etkisi yaratan başka asitler de içerir. Yapmanız gereken ise, soğanı dilimleyip bu dilimleri günde 2-3 kez cildinize sürmek. Diğer bir seçenek ise, bir çorba kaşığı soğan suyunu iki çorba kaşığı bal ile karıştırıp, karışımı etkilenen bölgeye uygulamaktır. 15 dakika sonra durulayabilirsiniz.

 • Hint yağı ile yaşlılık lekelerine çözüm

Hint yağının cildi iyileştirme özelliklerinin olduğu bilinmektedir ve yaşlılık lekelerinden kurtulmak için de etkilidir. Hint yağını lekelerin üzerine 1-2 dakika dairesel hareketlerle sürerek iyice yedirin. Akşam ve sabah olmak üzere günde iki kez düzenli olarak uygulandığında 1 ay içinde olumlu sonuçlar görülmeye başlar.

 • Sandal ağacı

Sandal ağacının anti-aging özellikleri bulunmaktadır ve yaşlılık lekeleri için de tavsiye edilen bitkisel çözümlerden biridir. Bir tutam sandal ağacı bitkisine birkaç damla gül suyu, gliserin ve limon suyunu karıştırın. Yaşlılık lekelerinin üzerine hazırladığınız bu karışımı sürün ve soğuk su ile yıkamadan önce 20 dakika bekleyin. Alternatif olarak, saf sandal ağacı esansiyel yağından da birkaç damla doğrudan yaşlılık lekelerinin üzerine sürebilirsiniz.

 • Yaşlılık lekelerine papaya

Papayada bulunan bazı enzimler yaşlılık lekelerini, cilt lekelerini, sivilceleri ve diğer cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca cildinize daha temiz ve daha parlak bir görünüm kazandırır. İnce bir dilim papayanın etli kısmını 20 dakika kadar lekelere sürün. Ardından dilerseniz durulayabilirsiniz.

2. Yaşlılık Lekeleri İçin Reçeteli ve Reçetesiz Ürünler

Yaşlılık Lekeleri İçin Reçeteli ve Reçetesiz Ürünler

 • Retinoik asit

Retinoik asit, ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklar ile mücadele etmek için kullanılan mükemmel bir anti-aging cilt bakım ürünüdür. Cildin dokusunu ve elastikiyetini artırır, yaşlılık lekeleri de dahil olmak üzere ciltteki renk değişiklikleri ve diğer güneş hasarlarını gidermeye yardımcı olur.

Retinoik asit, A vitaminin bir türevidir ve krem veya jel şeklinde piyasada bulunur. Reçeteli ve reçetesiz olarak satın alınabilir, ancak öncesinde doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Retinoik asit, cilde peeling yapar ve cildin dış hiperpigmente tabakasını kaldırarak daha taze ve yeni bir cilt ortaya çıkmasını sağlar. Dolayısıyla cilt yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan lekelerden ve diğer cilt lekelerinden kurtulmuş olur.

 • Glikolik asit

Kimyasal peeling işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir alfa hidroksi asit çeşididir. Ciltte peeling ile ince çizgiler, kırışıklık ve yaşlılık lekelerinin görünümünde azalma sağlar. Reçetesiz türlerinde glikolik asit krem veya losyon şeklinde sunulmaktadır. Uygulandıktan sonra ciltte birkaç dakika beklemesi ve daha sonra yıkanması gerekir.

Glikolik asit bazen yarattığı tahriş ile ciltte kızarıklık ve rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle glikolik asit içeren ürünleri kullandıktan sonra mutlaka cildinizi nemlendirin.

 • Güneş kremi

Güneş kremi kullanmanız, mevcut yaşlılık lekelerinin görünümünde bir azalma yapmaz ancak cildi koruyarak yeni lekelerin oluşmasını önler. Ayrıca, güneş kremi yaşlılık lekelerinin daha fazla koyulaşmasını ve belirgin hale gelmesini önler. Güneş kremi ile ilgili Buradaki yazıyı da mutlaka okumanızı öneririz.

3. Yaşlılık Lekelerinden Kurtulmak İçin Profesyonel Destek

Yaşlılık Lekelerinden Kurtulmak İçin Profesyonel Destek

 • Lekelerden kurtulmak için lazer tedavisi

Lekeleri yok etmek için lazer teknolojisini tercih edebilirsiniz. Tedavi sırasında, yoğun lazer ışınları epidermis tabakasına nüfuz eder ve yaşlılık lekeleri dahil diğer cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlar. Verilen ışınların yoğunluğu, ciltteki pigmentleri etkileyerek istenmeyen renk değişikliklerini ortadan kaldırır.

Uygulanacak lazer tedavi seansları, lekelerin yoğunluğuna göre değişir. Genel olarak, 2-3 seans yeterli olur ve her seans ortalama 30 ila 45 dakika sürer.

Lazer tedavisi ile elde edilen çözümün belli bir süresi yoktur. Tedavide elde edilen sonuçlar uzun sürelidir. Ancak tedaviden sonraki bir müddet cildin ilgili bölgesinde kızarıklık, şişkinlik ve güneş ışınlarına karşı hassasiyet ortaya çıkabilir. Yaşlılık lekelerinin tedavisinde lazer ile kesin ve olumlu sonuçlar alınabilir.

 • Mikrodermabrazyon tedavisi

Mikrodermabrazyon, invaziv olmayan (cerrahi girişim içermeyen) ve hava basıncı ile bir çubuğun kullanıldığı bir prosedürdür. Kristal, çinko veya diğer aşındırıcı maddeler hava ile cildin lekeli olan yerlerine temas ettirilir. Cildin üst katmanlarındaki sorunlu kısımlar peeling benzeri bir yöntemle temizlenir.

Mikrodermabrazyon işleminde de lazerde olduğu gibi elde edilen sonuçların belli bir ömrü yoktur ve hiçbir yan etkiye de neden olmaz. Bir seansı tedavi edilen alana bağlı olarak, 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Seanslar 2-3 hafta aralıklarla uygulanır.

 • Kimyasal peeling ile leke giderme

Kimyasal cilt soyma işlemi ile ölü cilt yüzeyine müdahale edilerek daha yeni ve daha parlak bir cilt elde edilir. Kimyasal peeling sırasında, tedavi edilecek alan iyice temizlenir ve jel benzeri asitli bir madde cilde sürülür. Yan etkileri arasında kızarıklık, soyulma ve hassasiyet vardır ama bunlar da kısa süre içinde geçmektedir. Genel olarak, 2 seans yeterlidir (bazı durumlarda daha uzun sürebilir) ve bu seanslar 3-4 haftalık aralıklarla uygulanır. Yaşlılık lekeleri dahil bir çok cilt probleminin giderilmesinde son derece etkili bir yöntemdir.

12 Yorum

 1. yazınızı okuyunca yaş alıyormuyum diye bir düşünce de geçmedi değil aklımdan, yaşlılık lekelerii nasıl geçer çözümleriniz çok güzel ve çeşitli olması güzel olmuş hem doğal yöntemler mevcut hemde tıbbi yöntemler. Ama ben güneş lekeleri desem olur bence yaşlı değilim ben 🙂 bu yaz benimde omuzlarımda biraz kaldı bende biraz araştırıp ve doktora gidince güneş lekelerinden olduğunu öğrendim bir krem kullandım bayağı geçti fakat yinede biraz var burada ki doğal çözümlerden bir kaçını daha uygulayacağım. Yalnız ben bir kaçını birden uygulasam sıkıntı olur mu diye düşünüyorum mesela limon suyu artı aloe vera gibi çok teşekkürler çok faydalı oldu bu yazı en azından benim için emeğinize sağlık.

  1. Güneşte uzun süre kalmamaya çalışın mümkünse. Lekeler için önerdiğimiz doğal çözümlerin hepsini de deneyebilirsiniz. Ancak aynı gün içinde sadece tek bir yöntem deneyin. Yalnız, bu şekilde hangisinin size daha iyi geldiğini anlamanız güç olacaktır 🙂
   İlginiz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   1. değerli bilgilendirmeler ve geri dönüş için ben teşekkür ederim tek tek deneme sağlayacağız o halde saygılar.

 2. Yaş almaya başladıkça kırışıklıklar ve lekeler daha çok ilgi alanımıza giriyor. Ve çareler aramaya başlıyoruz. Doğal yöntemleri de özellikle tercih etmek gerek. Daha güvenilir buluyorum. Tabi profesyonel destek gerektiği zaman da lazer düşünebilirim belki. Teşekkür ederim aydınlatıcı bilgiler için.

  1. Hafif lekeler için doğal yöntemler oldukça etkili, ancak daha yoğun lekeler için lazer gibi profesyonel tedaviler daha iyi sonuç almayı sağlayacaktır. İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle 🙂

 3. Yaşlılık lekeleri şimdilik pek olmuyor ama yazın güneşte fazla kalmaktan oluyor belli belirsiz. Doğal olarak yoğurt kullanıyorum bazen de kozmetik ürünler. Çözüm olarak limon suyu ve sirke desteğini de not aldım, çok teşekkürler.

  1. Yorum için ben teşekkür ederim 🙂 Özellikle hassas ciltler güneşe aşırı duyarlı oluyor ve sürekli maruz kalınca da cilt lekeleri, güneş lekeleri kaçınılmaz oluyor. Yenilerinin oluşmaması için mutlaka güneş kremi kullanmak gerek. Var olan lekeler için de yazıdaki doğal ve tıbbi reçeteler faydalı olacaktır.

 4. Nekadar uzun detaylı bir yazı yazmışsınız emeğinize sağlık
  Ellerdeki yaşlılık lekelerine de iyi geliyordur umarım

  1. İlginiz için teşekkürler. Yaşlılık lekeleri özellikle ilk olarak ellerde belirir. Malum el derisi oldukça hassastır. Yazıdaki doğal tedaviler de tıbbi tedaviler de hem ellerde oluşan lekelere hem de vücudun diğer bölümlerindeki lekelere uygulanabilir. Doğal reçeteleri düzenli olarak uyguladığınızda, kısa sürede etkisini görmeye başlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu