Bıttım Sabunu Nedir, Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu, adını sık sık duyduğumuz, sadece ülkemizde değil dünya çapında da ünlenmiş bir sabun çeşididir. Bıttım sabununun cilde ve saçlara faydası oldukça fazladır; kepek sorununa, beyaz saçlardan kurtulmaya, cildi nemlendirmeye, varis gibi cilt problemleriyle savaşmaya yardımcı olur. Peki bıttım sabunu nasıl kullanılır, ne işe yarar, nasıl yapılır? 

Bıttım, Anavatanı Mardin olsa da özellikle Siirt ile anılır. Bir tür yabani fıstık olan menengiç yağı kullanılarak elde edilir. Özellikle Siirt’e ait olan bıttım her bölgede farklı bir isimle bilinir; menengiç, çitemik, çedene, çitlembik, botan sabunu en çok bilinen adlarıdır.

Önceleri sadece temizlik amaçlı kullanılan bıttım sabununun %100 katkısız ve doğal olanlarının cilt ve saça birçok faydası olduğu yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Piyasada maalesef bu sabunun sahteleri de bulunduğundan, almaya karar verirseniz mutlaka güvendiğiniz yerlerden doğal bıttım sabunu aldığınıza emin olun. Fiyatı Ucuz olan kalitesiz ürünlerden uzak durun. Bu sabunun yapımında kimyasal ürünler kullanılmadığından herhangi bir yan etkisi de yoktur.

Bıttım Sabununun Faydaları

 • Bıttım sabunu kepeklenmeyi önler.
 • Saç dökülmesini durdurur.
 • Kuru saçların nemlenmesini sağlar.
 • Saçta oluşan kırılmaları onarır ve saçın daha güçlü olmasını sağlar.
 • Beyazlayan saçlarda düzenli olarak kullanıldığında saça eski rengini verir.
 • Saçı besleyip canlandırır. Saçların daha parlak olmasını sağlar.
 • Sivilceleri kurutur. Siyah noktaların giderilmesini sağlar.
 • Egzama ve varis gibi cilt problemlerine iyi gelir.
 • Vücutta oluşan yaraların tahrişini engeller.
 • Vücuttaki kaşıntılara iyi gelir.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Bıttım sabununun yapılışı oldukça zahmetlidir. Bıttım Eylül ayında hasat edilir, çürükler ayıklanır, ayıklanan bıttımlar güzelce yıkanır ve  10 gün kadar kurumaya bırakılır. Kuruyan bıttım tohumları, değirmende öğütülür ve ılık suyla yoğurulur. Bu yoğurma işlemi yaklaşık 2 saat sürer ve yoğurmadan sonra ortaya çıkan bıttım yağları farklı bir kaba alınır. Yoğurulan bıttımlar, 1 gün daha bekletilir ve yağının iyice çıkması sağlanır. Çıkan bu yağlar da başka kaba alınır.

Bıttım tohumlarının yağları alındıktan sonra büyük bir kazan içine bir miktar kül ve bir miktar su konulur. Su kaynadıktan sonra çıkarılan yağlar azar azar kazana eklenir. Kazan yüzeyine çıkan sular başka bir kaba alınır ve kaynamaya devam ettikçe aynı işleme devam edilir.

Bu sırada başka bir kazanda 24 litre su içinde 5 kilo Payet Kostik eklenip çözelti hazırlanır. Kenarı ayrılan yağlar bir kazan içinde kaynatılır. Kaynayan karışıma azar azar hazırlanan çözeltiden eklenir. 12 saat kadar kaynatılan karışım daha sonra sıcakken kalıplara aktarılır ve 3 gün boyunca açık havada kurumaya bırakılan bıttım sabunu kullanıma hazır hale gelir.

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

Bıttım sabunu kullanımı– Bıttım sabunu kullanılırken yanında başka her hangi bir ürün kullanılmaması önerilir. Sabunun kullanım aşamasında güzelce köpürtülmesi ve bu köpükler ile saç diplerine masaj yapılması gerekir. Bıttım ile saçlarınızı yıkadıktan sonra tekrar yıkamak için iki gün bekleyin, çünkü bıttım yağı bu sürede saçları besleyecektir. Her gün yıkayacaksanız da mutlaka yıkama işlemini yine bıttımla yapın. Bıttım sabunu işe yarıyor mu diye merak edenler, ve Bıttım sabunu kullananlar düzenli olarak kullanmaya devam ettiklerinde kısa sürede hem saçlarında hem de ciltlerindeki değişimi fark edebilirler.

Ayrıca okuyun: Doğal Sabun Yapımı: Cold Process Tekniğiyle Evde Doğal Sabun Nasıl Yapılır?

3 Yorum

 1. Bitkisel sabunların faydalarına inandığım için bir kaç defa alıp kullandım. Ancak ne işe yaradığını ve hangi bitkiden yapıldığını bilmiyordum. Menengiç yağından yapıldığı öğrenmek benim için ciddi bir kazanım oldu. Böyle nitelikli çalışmalar için çok çok teşekkür ediyorum.:)

   1. NE DEMEK! SİZE YORUM YAPMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR KEYİFTİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu