Egzersiz Sonrası İçilebilecek En İyi 6 İçecek

Egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzu besleme ve yenileme şekliniz gerçekten önemlidir. Bu şekilde, antrenmanınızdan maksimum faydayı elde edeceksiniz. Beslenme uzmanlarına göre, vücudun fiziksel efordan sonra en çok ihtiyaç duyduğu iki besin, protein ve karbonhidratlardır. Egzersiz sonrası doğru içecekler ile bu ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

Egzersiz sonrasında sade suya bağlı kalmak zorunda değilsiniz; optimal hidrasyon ve toparlanma için, su kadar iyi çalışan içecekler de var. İşte onlardan bazıları:

1. Çikolatalı Süt

Egzersiz Sonrası İçecekler: Çikolatalı Süt

Tüm çikolata severlere müjde. Çikolatalı süt sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda beslenme uzmanlarına göre egzersiz sonrası en iyi içecek olarak da kabul edilir.

Sadece bir bardak az yağlı çikolatalı süt yaklaşık 8 gram protein sağlar. Ayrıca, kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi genellikle terleme yoluyla kaybedilen karbonhidratlar ve diğer birçok önemli besin ve elektrolit ile doludur.

Sinir ve kas fonksiyonlarını düzenler, vücudu nemlendirir, kan asiditesini ve kan basıncını dengeler ve hasarlı dokuları yeniden oluşturmaya yardımcı olur. Terleme yoluyla çok fazla elektrolit kaybetmek, yorgunluğa ve kas kramplarına neden olabilir. Çikolatalı süt bu konuda yardımcı olabilir. 2011’de yapılan bir araştırmada, çocuklarda egzersize bağlı dehidrasyonla mücadelede sudan daha etkili olduğu görülmüştür.

2. Hindistan Cevizi Suyu

Egzersiz Sonrası İçecekler: Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu, yüksek düzeyde antioksidanlar ve diğer faydalı besinler sayesinde sağlığa birçok faydası ile bilinir. Bu nedenle hindistancevizi suyunun egzersiz sonrası harika bir içecek olması şaşırtıcı değil. Hindistan cevizi suyu ferahlatıcı olmasının yanı sıra magnezyum ve potasyum gibi elektrolitler de içerir.

Bir çalışma, egzersiz sonrası toparlanma için spor içecekleri ve su kadar faydalı olduğunu buldu. Hindistan cevizi suyunun dezavantajı, karbonhidrat, protein ve sodyum bakımından düşük olmasıdır.

Çalışmalar ayrıca yüksek miktarda hindistancevizi suyu içmenin şişkinliğe ve mide rahatsızlığına neden olabileceğini kaydetti. Hindistan cevizini egzersiz sonrası rutininize dahil etmenin en iyi yolu, onu kendi başına içmek yerine bir smoothie’ye eklemek olabilir.

3. Pancar Suyu

Pancar suyu potasyum, C vitamini, magnezyum, demir ve sodyum açısından zengindir; fiziksel performansı artırır. Bunu, artan kan akışı ve gelişmiş kas kasılması ile ilgili birçok işleve hizmet eden nitrik oksit (NO) seviyelerini artırarak yapar. Genellikle bir fiziksel aktiviteden hemen sonra 1 bardak pancar suyu içilmesi tavsiye edilir. Pancar suyu, antrenmandan sonra ihtiyacınız olan yeterli miktarda proteini içermediğinden, sade olarak içmek yerine smoothie içine eklemek akıllıca olacaktır.

Ayrıca okuyun: Sağlıklı, Lezzetli ve Kilo Vermeye Yardımcı Detoks Smoothie Tarifleri

4. Portakal Suyu

Spor Sonrası İçecekler: Portakal Suyu

Portakal suyu genellikle kahvaltıyla ilişkilendirilir, ancak günün hangi saatinde ter atmaya karar verirseniz verin, egzersiz sonrası harika bir içecek olabilir. Bazı insanlar asitliği nedeniyle portakal suyundan kaçınabilirken, Beslenme ve Sağlık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, portakal suyunun antrenmandan sonra mide rahatsızlığına neden olmadan susuzluğu giderdiği sonucuna varmıştır.

Yüzde 100 portakal suyu, bağışıklığı güçlendiren C vitamininin yanı sıra potasyum ve diğer elektrolitleri de sağlar. Portakal suyunda bulunan doğal şekerler, enerji ve minerallerin yenilenmesine yardımcı olarak daha hızlı iyileşme sağlar.

5. Vişne Suyu

Antioksidan bakımından zengin vişne suyu, egzersiz sonrası bir içecek için mükemmel bir seçimdir. İnflamasyonu azalttığı ve kas işleyişine fayda sağladığı bilinmektedir. Bu iddia, vişne suyunun kas hasarını azalttığını bulan çalışmalarla desteklenmektedir.

Vişne suyunun güç kaybını önemli ölçüde önlediği düşünülüyor. Ancak, vişne suyu antrenmandan sonra ihtiyacınız olan uygun miktarda karbonhidrattan yoksundur. Hem dayanıklılık sporcuları hem de günlük egzersizler için faydalı olsa da, içeceğin şekersiz bir versiyonunu bulmak önemlidir.

6. Çay

Çay

Muhtemelen rahatlatıcı bir fincan çay gibisi yoktur! Araştırmalar, hem yeşil çay hem de siyah çayın egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası toparlanma sırasında yağ oksidasyonuna yardımcı olduğunu gösteriyor. Yağ oksidasyonu, yağların depolanan ve enerji için kullanılan daha küçük moleküllere ayrıldığı süreçtir.

Vişne suyu gibi, çayda bulunan yüksek düzeydeki antioksidanların kas ağrısını azalttığı ve kas iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir.

Ayrıca okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu