Deniz Yosununun Faydaları ve Cilt İçin Yosun Maskesi Tarifi

Deniz yosunu dünyanın bir çok yerinde yetişmesine rağmen, daha çok Japonya, Kore ve Çin gibi Asya ülkelerinde tüketilir. Son derece besleyici olan yosun çeşitli şekillerde tüketilebilir. Genellikle suşi rulolarında gördüğümüz yosun aynı zamanda çorbalarda, sebze yemeklerinde, salatalarda, smoothie’lerde ve daha bir çok şekilde tüketilebilir. Bu harika bitkinin sağlığımız için de pek çok yararı vardır. Bu yazıda deniz yosununun faydaları nelerdir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.
İşte beslenmenize deniz yosunu dahil etmeniz için 10 neden:Deniz Yosununun Faydaları

Deniz Yosunu Faydaları

1. Kemikleri güçlendirir.

Deniz yosununda sütten yaklaşık yedi kat daha fazla kalsiyum bulunur. Bu da herkesin diyetine deniz yosunu eklemesi için en önemli nedenlerdendir. Çocukların kemik gelişimine destek olurken, yaşlılık ve menopoz döneminde de kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar.

2. Tiroid fonksiyonlarını destekler

Yosun tiroidin düzgün çalışması için gerekli olan iyotu sağlar. Normal şartlarda vücut iyot üretemez, bu nedenle dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Bunu sağlamanın en iyi ve sağlıklı yollarından biri de yosun tüketmektir.

3. Deniz Yosunu iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır

Yosun A, C, E ve K vitaminleri, iyot, demir, kalsiyum, folat, çinko, sodyum, kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, protein ve lif gibi çok çeşitli vitamin ve mineralleri içerir. Bazı türlerde yüksek miktarda B12 vitamini bulunur ve iyi bir omega-3 kaynağıdır.

4. Deniz yosunu diyabet belirtilerini hafifletir

Lif bakımından zengin gıdalar diyabet için oldukça önemlidir. Bunun nedeni, lifin kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmasıdır. Beslenmenize deniz yosunu eklemek, kalori miktarında büyük bir artış olmadan lif alımını artırmaya yardımcı olabilir.

5. Obeziteyi önler

Bilimsel araştırmalar, yenilebilir deniz yosununun obezite karşıtı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. [*] Deniz yosununda bulunan fokoksantin, yağ birikimini azaltmaya ve kilo kaybına yardımcı olur.

6. Sindirime yardımcı olur

Yosunun hafif müshil etkisi vardır ve sağlıklı bir sindirim sürecine destek  olur. Sindirim enzimlerinin salınımını uyarır, besin maddelerinin emilimini destekler. Ayrıca prebiyotik etkileri ile faydalı mide-bağırsak bakterilerinin normal çalışmasına yardımcı olarak mide duvarını zararlı bakterilere karşı korur.

7. Vücudu detoksifiye eder

Yosun detoks yeteneğine sahiptir ve toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. İçinde bulunan doğal emici aljinatın bağlayıcı özelliği, kurşun, cıva ve diğer kirleticiler gibi ağır metaller de dahil olmak üzere toksik maddeleri sindirilebilir hale getirir ve bunları bağırsak hareketleriyle vücuttan atabilir.

8. Doğal bir anti-inflamatuardır

Eklem iltihabı, kalp rahatsızlıkları, diyabet, kanser ve bir çok yaygın hastalığın nedeni inflamasyondur. Deniz yosununda bulunan fucoidinler inflamasyona karşı koruyucudur ve bu özelliğiyle bir çok hastalık riskini en aza indirebilir.

9. Deniz yosununun saça faydaları

Deniz yosununun yüksek mineral içeriği saç sağlığı için son derece faydalıdır. İçeriğindeki mineraller saç köklerinin güçlenmesine ve saçın daha canlı, parlak görünmesine yardımcı olur. Bu yararlı etkilerinden dolayı deniz yosunu şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinin üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir.

10. Deniz yosununun cilde faydaları

Yosun vitamin, mineral, amino asit ve antioksidan yönünden zengindir ve bu özellikleriyle cildin nemli, canlı ve daha genç görünmesini sağlar. Ayrıca cildi çevresel kirleticilerin zararlı etkilerine karşı korur ve cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bilimsel araştırmalar, deniz yosunu özlerinin yaşlanma karşıtı özellikler içerdiğini ve cilt bakım ürünleri üretiminde yararlı bir bileşen olduğunu ortaya koymuştur. Yosunlarda bulunan antienflamatuar özellikler cilt döküntüleri ve yaralarının tedavisinde de faydalıdır (*).

Cilt İçin Yosun Maskesi Tarifi

Yaşlandıkça cilt nemini kaybeder ve bu durum ciltte kırışıklık, sarkma gibi problemlere neden olur. Cildin kaybettiği nemi geri kazandırmak için çeşitli cilt maskeleri deneyebilirsiniz. Cildinize uygulayabileceğiniz en popüler maskelerden biri olan yosun maskesi ile sağlıklı ve daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Üstelik bu maskenin hem yapımı hem de uygulaması oldukça kolay.

Ballı yosun maskesi

 • Yosun maskesi için gerekli malzemeler: 2 yemek kaşığı ılık su, 1 tatlı kaşığı bal ve kurutulmuş deniz yosunu ( bunun yerine spirulina yosunu da kullanabilirsiniz). Uygulayacağınız alanın genişliğine göre malzeme miktarını arttırabilirsiniz.
 • Hazırlama ve uygulama: Öncelikle kuru deniz yosununu havanda iyice dövüp toz haline getirin (yüzünüz için kullanacaksanız 1 yemek kaşığı yeterli olur.) Elde ettiğiniz bu deniz yosunu tozunu, bir kapta 1 yemek kaşığı su ile karıştırmaya başlayın. Karışımın sert bir kıvam aldığını göreceksiniz. Buna kalan 1 yemek kaşığı ılık suyu da ilave edip, karışımın macun kıvamını almasını sağlayın. Son olarak organik balı da ilave edip iyice karıştırın. Yosun maskesi göz ve dudak çevresi hariç, yüzünüz ve vücudunuza uygulayın. Maskeyi 20 dakika cildinizde bekletin. Ardından önce ılık suyla sonra soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yosun maskesi tarifi 2

 • Malzemeler: 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı spirulina yosunu
 • Hazırlama ve uygulama: Yosun, zeytinyağı ve çok az ılık suyu macun kıvamı elde edene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karşımı cildinize masaj yaparak sürdükten ve yarım saat kadar bekleyin. Ardından ılık su ile yüzünüzü durulayın. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu kür ile kısa sürede cildinizdeki değişimi fark edebilirsiniz. Yosun maskelerinin en güzel yanı her cilt tipine uygun olmasıdır.

Deniz Yosunu Yan Etkileri ve Riskleri

Beslenmeye deniz yosunu eklerken dikkat edilmesi gereken birkaç şey var:

 • İyot tiroid fonksiyonları için çok önemli bir mineraldir ve deniz yosunu da mükemmel bir iyot kaynağıdır. Ancak çok fazla iyot tiroid problemlerine neden olabilir. Deniz yosunu faydaları için düzenli fakat az miktarda tüketilmesi en sağlıklısı olacaktır. Aşırı tüketimi ani kilo değişiklikleri, şişlik ve boyunda gerilme gibi tiroid sorunları semptomlarına neden olabilir. Bu gibi semptomlar fark ettiğinizde iyot tüketmeyi bırakmalı ve tam bir değerlendirme için doktora görünmelisiniz.
 • Yosun tüketmenin bir diğer riski de ağır metaller içerebileceğidir. Deniz yosunu denizdeki mineralleri ve besinleri emer. Eğer bölgede ağır metaller varsa yosun bunları da emer. Ancak yapılan araştırmalar, yenilebilir yosunlarda toksik metal seviyesinin genellikle çok düşük olduğunu göstermiştir (*). Buna rağmen yine de her gün yosun tüketen bir insanda zamanla toksik metaller oluşabilir. Risk düşük olsa da, deniz yosununun organik ve kaliteli bir kaynaktan elde edildiğinden emin olmak gerekir.
 • Bazı insanlar için deniz yosunu tüketmek faydalı değildir. Özellikle tiroid ilaçları kullananlar ve düzenli ilaç kullanımı gerektiren rahatsızlıkları olanlar, yosun tüketimi konusunda mutlaka doktorlarına danışmalıdır.
 • Hamile ve emziren anneler deniz yosunu tüketiminden kaçınmalıdır.

21 Yorum

 1. DENİZ YOSUNU ÇOK FAYDALI İMİŞ ANCAK TAM OLARAK NEREDEN TEMİN EDİLEBİLECEĞİNİ MERAK EDİYORUM. ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 2. Deniz yosununun tiroit fonksiyonlarını düzenlemesi gayet iyiymiş. Tiroit sorunum var benim. Eğer öyleyse hemen kullanmaya başlamalıyım. Bu arada bu yosunlar bizim denizlerde biraz dalga olunca çıkan, yüzerken insanın eline ayağına yapışan yosunlar değil herhalde değil mi zira onları hiiçç sevmmem.

  1. Aynen, o yosunlar da yenebilen yosunlardan ama siz oralardan toplayıp yemeyin tabii. Bazı yosunların belli işlemlerden geçmesi gerekir. Zaten artık birçok büyük markette tüketime hazır halde satılıyor. Ayrıca bitki satılan yerlerden de temin edebilirsiniz. Hatta yosun yemekten hoşlanmayanlar için tablet şeklinde de satılıyor. Yalnız tiroid sorununuz için düzenli ilaç kullanıyorsanız, yosun tüketimi konusunda önce doktorunuza danışın. Aşırı iyot sorunu daha fazla kötüleştirebilir.

   1. Düzenli ilaç kullanıyorum her gün içtiğim bir tiroit hormon ilacım var. Yok sormadan kullanmam zaten. Ayrıca oralardan toplayıp kullanmam emin olun. 🙂 Malum deniz zaten kirli her ne kadar girilebilir temizlikte olsa da sonuçta Marmara denizinden bahsediyorum ve oradaki yosunlar tüm deniz kirliliğini topluyor. Öğrendiğim iyi oldu yosunun faydalarını. Teşekkür ederim tekrardan.

 3. Deniz yosununu saç ve cilt bakımı için kullanıldığını duymuştum fakat obeziteye ve sindirime yardımcı olduğunu bilmiyordum. Ciddi anlamda faydaları varmış. Bilgilendirme için teşekkürler.

  1. Evet, gerçekten çok faydalı çok besleyici bir deniz bitkisi. İlginiz için biz teşekkür ederiz 🙂

 4. Deniz yosunu artık faydalarından dolayı birçok ülkede kullaniliyor. Ben henüz denemedim. Salatada tüketmek cazip geldi. Denemek isterim ☺️

  1. Evet, salata süper olur. Hatta denedikten sonra bloğunda bununla ilgili bir değerlendirme bile yaparsın belki 😉 Beğeneceğini düşünüyorum 🙂

 5. Deniz yosununun faydalarını okuyunca yemek istiyorum ama o yosun görüntüsü çok cazip gelmiyor bana. O yüzden suşi veya smoothie’lerin içinde, görmeden yesem daha iyi:)

  1. Aslında ıspanağa benzer bir görüntüsü var (neredeyse) 🙂 Tabii suşi ve smoothie olarak ya da çorbalara katarak da tüketebilirsin. Yosunun inanılmaz besleyici ve gerçekten çok faydalı bir deniz bitkisi olduğu kanıtlanmış ve hatta bunun ileride yaşamımızı sürdürmek için tüm besin bileşenlerini barındıran yegane kaynak olarak tüketileceği gibi bazı düşünceler de var. Muhtemelen biz görmeyeceğiz ama gelecek nesiller yosun tabletleriyle besin ihtiyaçlarını karşılayabilir… Bilimkurgu filmlerinde olduğu gibi 😄

 6. Deniz yosunu hayatımın bir parçası oldu 2 aydır kullaniyorum ve gercekten faydasini görmeye basladim. Yurtdışından getirtiyorum ama sonunda Turkiye’ye girisi onaylanmış, artik buradan rahatlikla alacagim icin cok mutluyum .

  1. Çok faydalı bir deniz bitkisi ve bunun bilincinde olanlar daha çok tüketmeye başladı. Tabii mümkün olduğunca temiz olanları seçmeli ve güvenilir yerlerden temin etmeliyiz. Yoksa vücudumuz ağır metallere maruz kalabilir.
   Teşekkürler yorumunuz için 🙂

 7. Evet güzel ve faydalı bir bitki ufak bir araştırma yapmıştım daha çok gübre olarak da kullanılıyormuş. Çay olarak da içilebiliyor kullanım alanı gayet geniş ama yemeklerde tatmadan bir şey diyemeyeceğim valla denizde ayağıma takılmasın nerede karşıma çıkarsa çıksın diyorum . Bu güzel bilgi denizi gibi derin faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

  1. Evet, deniz yosunu çok yönlü kullanılan bir bitki ve oldukça faydalı. Bu güzel yorum için ben teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

 8. Deniz yosunu hiç yemedim ve faydalarının da bu kadar çok olduğunu bilmiyordum. Damak zevkime çok aykırı değildir umarım. Deneyeceğim.

 9. Deniz yosunu meğer ne çok faydaya sahipmiş. bilgi için teşekkür ederim.

 10. Deniz yosunu severim ama faydalarının bu kadar olduğundan habersizdim. Bundan sonra daha bir severek yerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu