Johari Penceresi Nedir? Bir de Johari Penceresi’nden Bakın!

İletişim,  yaşamın en önemli ayrıntısıdır. Konuşabilmek, anlaşabilmek ve birlikte yaşayabilmek için iletişim kurmak şarttır. İletişim kurabilme yeteneğimiz kadar aktif yaşarız hayatı. Sağlıklı iletişim kurmak deyince karşımıza johari penceresi çıkıyor.

Johari penceresi nedir?

1955 yılında Pisikolog  Joseph Luft (1916-2014) ve Harrington Ingham (1916-1995) tarafından ortaya çıkan Johari penceresi, insanların kendileri ve diğerleri arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamaları ve geliştirmelerine yardımcı olan tekniktir.

Charles Handy,  bunu dört odalı bir johari evi olarak anlatmıştır ve pencereye benzediği için johari penceresi denmiştir ve 4 bölüme ayırmıştır.

1. Açık alan; kişinin kendisinin de başkalarının da bildiği alandır. Dışarıya açık olan şeyleri kapsar. Bu alanda kişinin başkalarıyla paylaştığı bilgiler yer alır. Kişinin hem kendisinin hem de başkalarının bildiği özelliklerini içerir. Bu alanın geniş olması her zaman daha iyidir.

Bu alanı geniş olan insanlar iletişim ustası olmakla beraber takım oyunlarına da yatkındır. Kişiler rahat,  özgüvenli,  doğal,  duygusal yetileri gelişmiş, duygusal zekaları yüksek, paylaşımcı, iletişim ve empati yetenekleri gelişmiş, açık ve geniş fikirli, farklılığa açık kişilerdir.  Bu alanın genişletilmesi ve karanlık bölgenin daraltılması gereklidir.

2. Kör alan; kişinin kendisinin bilmediği lakin diğerleri tarafından bilinen özelliklerini kapsayan alandır. Kaygı, korku ve kıskançlık gibi duygular burada yer alabildiği gibi bu alanın geniş olması, kişinin savunmacı, benmerkezci, tek yönlü iletişimi tercih eden, eleştirilere kapalı ve şüpheci olması anlamındadır.

Bu alanın geniş olması iletişimde engeldir. Kör alanı geniş olan kişiler için karşılarındaki insanların duyguları, düşünceleri önemli değildir ve duygusal yeterlilikleri sınırlıdır.

3. Gizli alan;  kişinin kendisinin bildiği özellikleri ve bilgileri diğerlerinin bilmediği alandır. Gizli alanı geniş olan insanlar kendileri ile ilgili bir çok şeyi başkalarından saklar, paylaşıma kapalıdırlar ve içe kapanık bir yapıları vardır.

Gizli alanı geniş olan insanlar, kendilerini savunmazlar ve ifade etmek istemezler. Bu kişiler risk almayan, hakkını arayamayan, özgüveni eksik kişilerdir. Bu alanı geniş olan kişiler bilinmeyenle baş edemeyen ve kendine odaklı insanlardır.

4. Bilinmeyen alan; kişinin hem kendisinin bilmediği hem diğerlerinin bilmediği özelliklerinin olduğu kısım bilinmeyen alandır. Bu kişilerin ne yapacağı kestirilemez, üstelik mesafeli ve kuralcıdırlar.  Bilinmeyen alanı geniş insanlar duygu ve düşüncelerini gizlerler ve tartışmadan kaçınırlar. Adeta kapalı kutu gibidirler. Bu alanın bilinçaltı veya bilinçdışı bilgileri içerdiği söylendiği gibi rüyalar da bu alana girmektedir.

Jahori penceresine göre bu alanlar farklılık gösterebilir, aralarında kaymalar olabilir. Birinde olan farklılık diğerlerini de etkiler. Olumlu ve  sağlıklı iletişim için açık alanın genişlemesi gereklidir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

14 Yorum

  1. Johari penceresini daha önce duymuştum ama ne olduğu konusunda bilgim yoktu. Araştırmadım da açıkcası ama şimdi burada denk gelince okumak istedim .
    Teşekkür ediyorum sayenizde sadece duymaktan kalmayıp yeni bir şey öğrenmiş oldum. Bilinmeyen alanım var mi merak ettim doğrusu ?

    1. Ya da başkalarının net olarak gördüğü ama bizim kabullenemediğimiz özellikler, görmeyi reddettiğimiz özellikler vs. diyebiliriz.

  2. Merhaba. Johari penceresi kavramını daha önce duymuştum. Fakat detayı hakkında pek bir fikrim yoktu açıkçası. Çok bilimsel konular olmasına rağmen gayet açık ve anlaşılır bir üslupla anlatmışsınız. Çok teşekkürler bugün de sayenizde bir şeyler öğrenmiş oldum.

  3. Johari penceresiini daha önce duymamistim ama okuyunca ilgimi çekti. Teşekkürler paylaşım için

YORUM YAP!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yayınlar

Başa dön tuşu
Kapalı