Ceylon Tea (Seylan Çayı) Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ceylon Tea-Seylan Çayı Nedir? Ceylon çayı (Seylan Çayı), 1972’ye kadar Sri Lanka’nın resmi adı olan Ceylon (Seylan)’da üretilen bir siyah çay türüdür. Zengin tadı, kokulu aroması ve pek çok sağlık faydası ile dünyanın dört bir yanındaki çay tiryakilerini oldukça memnun eden ceylon çayı, zihni rahatlatan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve bir dizi hastalık ve bakteriye karşı koruyan doğal bir antioksidan kaynağıdır.

( Sri Lanka çayı, Ceylon Çayı, Seylan Çayı)

Sri Lanka’da tüm yıl boyunca toplanan seylan çayı, küresel çay satışlarının 1,5 milyar dolarlık kısmını oluşturmaktadır. 1824’te Çin’den Seylan bölgesine getirilen çay bitkisi tohumları hiçbir ticari amaç olmaksızın sadece Kraliyet Botanik Bahçelerine ekilmiştir.

O dönemlerde hükümet tarafından desteklenen en önemli ürün tarçındı ve üretimi oldukça fazlaydı. 1830’lu yıllarda Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz Seylan’da tarçın üretimini olumsuz etkiledi ve bu sebeple çiftçiler kahve üretimine karar verdiler. Ancak, “kahve yaprağı hastalığı” olarak bilinen hemileia vastatrix adlı bir mantar hastalığı bu girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep oldu. Bunun ardından çiftçiler çay üretimine başlamaya karar verdiler ve sonuçta, dünyaca ünlü ceylon çayı dönemi bu şekilde başlamış oldu.

Tam anlamıyla bir çay endüstrisi 1867’de Seylan’a gelen James Taylor adlı bir İskoç tarafından oluşturuldu. Taylor çay yetiştiriciliği konusunda tecrübeliydi ve dünyanın geri kalanı onun sayesinde Seylan çayını tanıyacaktı.

Neden Sri Lanka?

Sri Lanka toprağıyla, nem oranıyla, sıcaklığıyla, bol yağışlı olması ve diğer çeşitli koşullarıyla çay üretimi için son derece elverişli bir ortama sahiptir. Bu koşulların varlığı çay üretiminin katlanarak artmasına yardımcı olmuş ve 1880’lerde Ceylon sınırlarında bulunan tüm kahve tarlaları Seylan çayı tarlalarına dönüştürülmüştür. Teknolojik gelişmeler, yeni fabrikalar ve çok daha iyi mekanizasyon yöntemleri ile birlikte, 1960’larda Sri Lanka dünyanın en büyük çay ihracatçısı olmuştur.

Seylan Çayı Türleri ve Üretildiği Bölgeler

Celon çayı yetiştiği bölge ve rakıma göre 3 gruba ayrılır: Deniz seviyesi (mid grown), Deniz seviyesinin üstü (high grown), deniz seviyesinin altı (low grown).

Ceylon çayı genellikle Sri Lanka’nın 6 bölgesinde yetiştirilir:

1. Nuwara Ellya: Sri Lanka’nın en yüksek bölgesi olan Nawara Ellya’da, “Şampanya” olarak adlandırılan inanılmaz lezzetli bir seylan çayı çeşidi üretiliyor. Burada yıl boyunca çay yaprakları hasat edilir, fakat en iyi mahsuller Ocak-Şubat aylarında yetişenlerdir. Nuwara Ellya üretimi ceylon çayı günün her saati için ideal bir içecektir.

2. Galle: Sri Lanka Adası’nın güneyinde olan bu bölge’de altın renginde ve ince bir lezzete sahip seylan çayı üretilir. Bu çay özellikle öğleden sonraları için müthiş keyif verici bir türdür.

3. Ratnapura: Burada üretilen seylan çayı türü sakinleştirici tatlı bir aromaya ve pürüzsüz yumuşak bir tada sahiptir.

4. Uva: Adanın doğusunda bulunan bu bölgede üretilen çay, yumuşak bir içim ve çok hoş kokulu bir aroma sunuyor. Özellikle enerjinizin düşük olduğu zamanlarda müthiş bir enerji kaynağı olarak tüketebilirsiniz.

5. Dimbula: Dağların batısında yer alan Dimbula’da yetişen ceylon çayı, meşe tadı ve hoş kokulu aromasıyla büyüleyici bir lezzete sahiptir.

6. Kandy: Bu bölge düşük rakıma sahiptir ve burada yetişen çayın kendine has taze bir tadı vardır. Gününüze renk ve güç katmak için gün boyu tüketebilirsiniz.

Seylan Çayı Nasıl Hazırlanır?

Seylan çayı da siyah çay ya da yeşilçay gibi kaynar su ile demlenir. 5 dakika kadar demlendikten sonra keyifle tüketebilir, dilerseniz süt veya bal ile tatlandırabilirsiniz.

Tüm seylan çayı türlerinin kendine has tat ve özellikleri olsa da biri diğerinden üstün değildir. Yapmanız gereken sadece damak tadınıza uygun olanını seçmek. Yüksek rakımda yetişen bu çay demlenince daha açık bir renge sahiptir. Orta ve düşük rakımdakiler ise daha sert ve koyu çaylardır.

Seylan Çayının Faydaları

• Kilo vermeye yardımcı olur: Seylan çayının en iyi özelliklerinden biri metabolizmayı uyarma yeteneğine sahip olmasıyla birlikte kilo vermek isteyenler için önemli bir araç olmasıdır. Metabolizmayı hızlandıran ceylon çayı vücutta yağ birikmesini önler ya da biriken yağları hızla yakmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yağ yakma egzersizleri için ihtiyacınız olan enerjiyi de sağlar.

• Ceylon çayı kalbi korur: Seylan çayında bulunan flavonoidler kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir (bknz 1).  Seylan çayı, vazodilatatör olarak işlev gördüğünden, kalp sağlığında önemli bir unsur olan ölçülebilir bir potasyum oranına sahiptir. Bu da, kan basıncının sağlıklı seviyelere düşmesine, kalp gerginliğinin azalmasına, kandamarları ve arterlerde oluşan gerginliğin rahatlamasına yardımcı olur. Güne başlarken içeceğiniz bir fincan ceylon tea ile uzun vadede kalp sağlığınıza yatırım yapabilirsiniz.

• Kanserle mücadele eder: Seylan çayı ve içeriğindeki bileşenler tek başına kanser önleme ve tedavide yeterli güce sahip olmasa da kanser başlangıcı ve nüksetmesini önlemeye yardımcı olabilir (bknz 2, 3)

• Enerji verir, beyin gücünü arttırır: Bu çay vücuda sağlıklı bir kafein dozu sağlar ve bu sayede enerjinizi, bilişsel keskinliğinizi ve konsantrasyonunuzu arttırabilir. Enerjik olmak ve beyin fonksiyonlarını arttırmak için sık sık kahve tüketmek yerine ceylon çayı tüketerek ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilirsiniz.

• Cildi korur: Ceylon çayı içeriğindeki bazı antioksidanlar, hücrelerde oksidatif stres oluşumunu önleyerek cildin kollajen kaybını azaltır. Kollajen cildin elastikiyeti için çok önemlidir. Ceylon çayı erken yaşlanmayı ve kırışıklıkların görünümünü geciktirir, ciltteki lekeleri azaltır, cildin gergin ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

• Kronik hastalıkları önler: Ceylon çayında bulunan etkileyici antioksidan çeşitliliği, sağlığa birçok yönden yarar sağlamaktadır. Spesifik olarak, seylan çayındaki theaflavinler ve thearubiginlerin kanserin yayılmasını, hücresel mutasyon ve oksidatif stresi önlediği bilinmektedir. Kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesinde, bağışıklık sisteminin duyarlılığını arttırma özelliğine sahip olan seylan çayı önemli bir savunma hattı olarak kullanılabilir.

• Anti-diyabetik bileşenlere sahiptir

• kemik sağlığını korur ve osteoporoz riskini azaltır.

• Vücudu toksinlerden arındırır ayrıca böbrek taşı oluşumunu da engeller.

• Bağırsak fonksiyonlarını düzenler, mide yaralarının iyileşmesine yardımcı olur.

Seylan Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Çoğu yetişkin için seylan çayı tüketmek güvenlidir. Ancak günde 5 bardaktan fazlası, içerisinde bulunan yüksek kafein oranından dolayı bazı yan etkilere sebep olabilir. Hamile ve emzirenler için ceylon çayı dahil diğer bitki çayları ciddi yan etkilere sebep olabilir, bu sebeple bitki çaylarını tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Yüksek oranda kafein tiroid bozukluklarına yol açabilir. Seylan çayı florür bakımından zengindir ve diş sağlığını destekler ancak, yüksek miktarda florürün dişlerinize zarar verebileceğini unutmayın. Dolayısıyla seylan çayı tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Her zaman olduğu gibi, normal beslenme ve sağlık programınıza yeni bir bitkisel tedavi eklemeden önce doktorunuza danışmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

4 Yorum

  1. Ceylon tea’yı babam alırdı hep. Onu kaybettikten sonra Ceylon tea almadığımı ve hiç içmediğimi fark ettim yazınız sayesinde.. Bu kadar faydası olduğunu da bilmiyordum.. İlk fırsatta alıp demleyeceğim. Teşekkürler..

    1. Kaybınız için üzüldüm, başınız sağolsun.
      Çay tiryakilerinin özellikle tercih ettikleri bir çay türüdür seylan çayı. İlk seferde aroması biraz ağır gelebiliyor ama içtikçe alışkanlık yapıyor. Yorum için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu