Sülfit Nedir? Hangi Gıdalarda Sülfit Bulunur?

Sülfit içeren gıdalar hangileridir, zararları nelerdir?

Sülfit nedir, sülfit içeren gıdalar nelerdir? Gıda paketleri üzerinde E-221 koduyla yer alan sodyum sülfit, hazır gıda ve ilaç sanayisinde renk ve kıvamı korumak, bozulmayı önleyerek gıdanın raf ömrünü uzatmak veya rengini ağartmak için kullanılmaktadır. İçerisinde en fazla sodyum sülfit bulunan hazır gıdalar meşrubat, bira ve şarap, bisküvi, kurutulmuş meyveler, salam, sosis ve sucuk türü şarküteri ürünleri ve kurutulup tuzlanmış balık ürünleridir.

Ayrıca peynirler, hazır çorbalar, şekerlemeler, dondurmalar, hazır içecekler, çaylar, çeşniler, reçeller, jöleler, konserveler, suyu alınmış sebzeler ve dondurulmuş patates gibi pek çok gıda içeriğinde sülfit kullanılır.

Yapılan araştırmalar sonucunda sodyum sülfitin, özellikle beyin fonksiyonları üzerinde oldukça olumsuz etkileri olduğu gözlenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü ‘nün (WHO) verileri, 70 kg ağırlığında bir insanın günlük 0.7 miligram sodyum sülfit tüketmesinin, tespit edilmiş herhangi bir zararının olmadığı yönünde.

Bu tespite bağlı olarak, ülkemizde tüketime sunulan hazır gıdalarda bu maddenin belirli miktarlarda kullanılması yasal olarak serbesttir . Ancak sülfitin belirlenen ölçülerin dışında tüketiminin yol açabileceği sorunlardan bahseden herhangi bir uyarı etiketi bu hazır gıdalar üzerinde bulunmamaktadır.

Avustralya Hiperaktif Çocukları Koruma Grubu (HACSG), bu katkı maddesinin astmatik (astım) problemi olanlarda, alerjik reaksiyonlarla birlikte, ani ataklara yol açabileceği ve bu durumun beyin fonksiyonlarına ciddi zararlar verebileceği yönünde uyarılarda bulunarak, sodyum sülfit içeren ürünlerden uzak durulmasını vurgulamıştır.

Sodyum Sülfitin Yan etkileri

Sülfit duyarlılık semptomları, kiminde hafif bir baş ağrısı şeklinde olurken, kiminde de şiddetli anafilaktik şoka sebep olabilmektedir. Çoğu reaksiyon hırıltılı solunuma neden olur, ancak şiddetli semptomlar solunum yollarının iyice daralmasına ve solunum güçlüğüne yol açabileceğinden acil müdahale gerekebilir.

Sülfitlerden kaynaklı alerjik  reaksiyonlar çoğunlukla solunumu etkiler ancak zaman zaman mide bulantısı, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler de bildirilmiştir.

Risk Grubuna Dahil Olanlar: 

Sülfit reaksiyonunun en fazla göründüğü kişiler astım hastalığı olanlardır.  Reaksiyonlar çoğunlukla astımlı kadınlarda görülürken, küçük çocuklar daha nadir etkilenir.

Üretim sırasında sülfit tozuna maruz kalan işçiler de ciddi risk altındadır. İyi bir havalandırma sistemi, koruyucu giysiler ve iş güvenliği uygulamalarının düzgün işlediği yerlerde çalışan işçiler için risk oranı düşük olsa da, sülfit duyarlılığı olanların bu ortamdan tamamen kaçınması gerekir.

En Çok Kaçınılması Gereken Gıdalar

Satın alacağınız her hazır gıdanın sülfit içerip içermediğinden emin olmak için mutlaka etiketlerini inceleyin. Kuru meyve ve şaraplara özellikle dikkat edin zira bunlar sülfit oranı en yüksek besinlerdir. Dondurulmuş patatesler de aynı şekilde sülfitlerle doludur ve kesinlikle uzak durulmalıdır.

Sülfit içeren gıdalar ve kaçınılması gerekenler ile ilgili detaylı bilgi için  Sülfit Alerjisine Yol Açan Hazır Gıdalar  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu