Oolong Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir, Nasıl Yapılır? | XHayat
Diyet&EgzersizŞifalı Bitkiler

Oolong Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nelere İyi Gelir, Nasıl Yapılır?

Yıllarca, zayıflama deyince ilk akla gelen yeşilçaydı, değil mi? Metabolizmayı hızlandırarak yağ depolamayı kestiği yönündeki çalışmalarla süper zayıflama yöntemi diye bildiğimiz yeşilçaya rakip hatta çok daha etkili bir çaydan bahsedeceğiz bu makalemizde; Oolong Çayı! 

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı, yeşil ve siyah çay gibi, Kamelya Sinensis bitkisinin yapraklarından yapılan ve kısmen oksitlenmiş olan bir çay türüdür. Araştırmalar, oolong çayının özellikle zayıflama konusunda yeşil çaydan çok daha etkili olduğunu ve metabolizmayı daha kolay hızlandırdığını gösteriyor. Öte yandan obezite hastalığı ile mücadele de de oldukça etkili bir çay türüdür.Japon araştırmacılar, sadece bir fincan oolong çayının bile iki saat içerisinde metabolizmayı % 20 oranında hızlandırdığını keşfettiler. Bu durum üç büyük fincan yeşil çayın yarattığı etkinin yaklaşık iki katına eşitti. Ayrıca, Oolong çayının, göbek yağının yakılması ve kısa sürede yağlardan kurtulmanın mümkün olabileceği de belirtilmiştir.

Kilo vermek Oolong çayının yararlarından sadece biridir

Vitaminler, mineraller, amino asitler ve antioksidanlar yönünde oldukça zengin olan oolong çayının faydaları oldukça fazladır ve fazla kilolardan kurtulmak dışında tüm vücut sağlığınızı korumak için de bu çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Oolong çayının faydaları;

Sindirim sistemini düzenler,

Stresi azaltır

Enerji veren vitaminler içerir ve yorgunluk hissinden kurtarır

-faydalı bağırsak kurtlarını besler

–Ağrı kesici özelliği vardır

-Gaz ve şişkinlik sorunlarını ortadan kaldırır

-Kan şekeri seviyesini düzenler

-Kalp hastalıkları riskini azaltır

-Cilt sağlığına katkı sağlar

-Kolesterolü dengeler

-Vücudu toksinlerden arındırır

Hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir.

– Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Oolong Çayı İle Zayıflamak

Uzak doğu ülkelerinde uzun yıllardır kullanılan Oolong çayından en doğru şekilde faydalanabilmek için, yemeklerden sonra ve günde ortalama 3 fincan kadar içilmesi önerilir.

Oolong çayının hoş bir tadı vardır. Diğer çaylara göre daha pahalı olmasına rağmen, yapraklarını 5 kata kadar tekrar demlemek mümkündür. Bu sebeple aslında diğer çaylardan daha ucuza almış da sayılabilirsiniz. Elbette sağladığı faydalar da cabası.Artık ülkemizde de pek çok aktardan rahatlıkla bulabilirsiniz bu çay bitkisini. Demleme şekli de yeşil çay tarifi ile aynı. Yani sıcak suyun içerisine 1-1,5 çay kaşığı oolong bitkisi ekleyip 2-3 dakika kadar beklettikten sonra içebilirsiniz ve elbette şekersiz olmalı. Dilerseniz bal ve limonla tatlandırabilirsiniz.

Oolon çayı yan etkileri

Aşırı tüketildiğinde, oolong çayı baş ağrısı, baş dönmesi ve uykuya dalmada zorluk gibi yan etkiler gösterebilir. Hamile ve emziren bir anneyseniz gün içinde 1 fincandan fazla içmemeye dikkat edin, düzenli olarak kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

PAYLAŞ!

Bunlar da ilgini çekebilir!

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı
Kapalı