Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi: Hem Yetişkinler Hem Bebekler İçin

Herhangi bir koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak hem sizin için hem de bebeğinizin hassas cildi için son derece zararlı olabilir. Bu nedenle, özellikle güneş, deniz, kumsal gibi bir tatil planınız varsa, cildinizi zararlı UV ışınlarından korumak için mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız. Ancak, kullanacağınız güneş kreminin doğal içerikli olması çok daha sağlıklı ve güvenli olacaktır. Peki evde doğal güneş kremi nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi? Aslında bunu yapmak hiç de zor değil. Bugün sizler için kolay ve etkili bir güneş kremi tarifi vereceğiz 🙂

Neden Doğal Güneş Kremi Kullanmalıyız?

Güneş kremi yapımına geçmeden önce bazı hayati bilgileri öğrenmenizde fayda var.

Uzmanlar, UV ışınlarının zararlarından ve korunma yollarından sürekli bahseder. Bu zararlı ışınlara maruz kalmamak için bir çok kişi güneş koruyucu kullanır. Peki kullanılan bu koruyucular gerçekte ne kadar güvenli? Aslında yapılan araştırmalar neredeyse %80’inin zararlı olabileceğini ortaya koymuştur. Raporlar, güneş kremlerinin kullanımı arttıkça cilt kanseri vakalarında da artış olduğu yönünde. Güneş kremleri, losyonlar ve spreyler güneşten yanmayı önlerken, aynı zamanda içeriğindeki toksik bileşenler nedeniyle daha ciddi problemlere neden olabilir. Güneş kremlerinde bulunan en belirgin kimyasal maddelerden ikisi retinil palmitat (veya retinol) ve oksibenzondur.

Retinil palmitat güneş kremlerinin en az % 25’inde bulunur ve güneşe maruz kalan ciltte cilt tümörleri ve lezyonlarının gelişimini hızlandırabilir. Tüm güneş kremlerinin yarısından fazlasında bulunan oksibenzon ise alerjik cilt reaksiyonlarını tetikleyebilir ve hormonal dengesizliğe neden olabilir. (Cilt kanserini önlemek için kullanılan bir kremin cilt tümörleri oranını arttırması ironik değil mi?)

En yaygın güneş koruyucu kimyasal olan oksibenzon (Dünya çapında pek çok yerde yasaklandı), Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma ile popülasyonun % 96’sında bulunmuştur. Bu özellikle endişe vericidir çünkü oksibenzon bir endokrin bozucu olarak kabul edilir, erkeklerde sperm sayısını azaltabilir ve kadınlarda endometriozise neden olabilir. Ayrıca tiroid ve vücuttaki diğer hormonların işlevlerine müdahale eder. Özellikle çocuklar ve hamile / emziren kadınlar oksibenzon içeren ürünlerden mutlaka uzak durmalıdır.

!!! Üstelik bu kimyasallar sadece size değil aynı zamanda diğer canlılara ve doğaya da ciddi zararlar verebilir. Örneğin, bu kimyasalları cildinize sürüp denize girdiğinizde, bu kimyasallar deniz canlılarının yaşamını da tehdit eder. Bu da ekosistemin zamanla çökmesine yol açar…

!!! Bir de hayati öneme sahip olan D vitamini faktörü var. Birçok ticari güneş koruyucu vücudun D vitamini üretme yeteneğini tamamen bloke eder. Son yıllarda artan D vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak kanser ve kalp hastalıkları vakalarındaki artışı fark etmişsinizdir mutlaka.

(Yalnız belirtmeliyiz ki, bu konudaki araştırmalar hala devam etmektedir ve bahsedilen zararlar konusunda net bir fikir birliği de sağlanmış değil.)

Peki ne yapmalıyız?

Evet, güneş yanığı zararlıdır, hepimiz bunda hemfikiriz ve bu konuda önlem almalıyız. Ancak ticari güneş kremlerini kullanmak alınabilecek tek önlem değildir.

Burada amacımız kesinlikle güneş koruyucu kullanmamaya teşvik etmek değil, sadece daha bilinçli olmak adına araştırma yapmanız gerektiğine, bu konudaki gerçek çalışmaları incelemeniz ve güneşe maruz kalma konusunda sağduyulu davranmanız gerektiğine vurgu yapıyoruz.

Güneşlenmek asla kötü bir şey değil, aksine doğal D vitamini için en önemli kaynaktır güneş. Kötü olan ise güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak. Güneşten zarar görmeyi önlemenin en kolay ve en güvenli yolu direkt güneş altında olmak yerine gölgede kalmak, şapka takmak, güneş gözlüğü kullanmak, ince ama uzun kollu giysiler giymek ve ihtiyaç duyulursa kimyasal ürünler yerine doğal güneş kremi kullanmaktır. Ayrıca cildi güneşin zararlarından korumak için vücudu içten destelemek de oldukça önemli; işlenmiş gıdalar ve aşırı şekerden uzak durmak, aynı zamanda D vitamini içeren gıdalar, C vitamini, omega 3 içeren gıdalar, yeşil yapraklı sebzeler ve antioksidan deposu bitter çikolata bu konuda oldukça faydalıdır.

Tüm Güneş Kremleri Zararlı mı?

Bazı firmalar daha güvenli güneş kremleri üretmeye başladı ve bunları piyasada bulmanız mümkün. Ancak, ne kadar güvenli olduğunu düşünürseniz düşünün, yine de mutlaka etiketleri okumalısınız çünkü bazı “doğal” güneş koruyucular hala zararlı maddeler içeriyor olabilir.

Doğal güneş kremleri genellikle “mineral bazlı güneş koruyucular” olarak satılır ve bunlar şimdilik en iyi seçenekler gibi görünüyor. Mineral filtreli güneş kremi seçenekleri, cildi güneşten korumak için fiziksel bir engel oluşturan çinko oksit veya titanyum dioksit gibi bileşenleri içerir. Dermatologlar, doğru kullanıldığında mineral formülasyonların çocuklar ve hassas ciltler için bile etkili ve güvenli olabileceğini söylüyor.

Bu tür güneş koruyucular cilt üzerinde fiziksel bir koruma tabakası oluşturarak çalışır. Mineral geniş spektrumlu güneş losyonu veya krem seçeneklerinin çoğu, hem UVA hem de UVB ışınlarından suya dayanıklı koruma sağlar. Tüm bu özelliklerine rağmen, siz yine de etiketleri dikkatlice okuyun ve mineral güneş koruyucu kullanmış olsanız da güneşe aşırı maruz kalmamak için koruyucu giysiler ve şapka kullanın.

Aşağıdaki videodan Dr. Mehmet Öz’ün bu konuyla ilgili programını izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Önemli ipuçları içerir⇓

Tüm Aileniz İçin Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi Tarifi

Ev yapımı güneş kremi tarifi, kimyasal güneş kreminin yaptığı gibi cilde nüfuz etmekten ziyade, cilt yüzeyinde kalarak fiziksel bir mineral bariyeri oluşturur.

İşte kolaylıkla yapabileceğiniz doğal güneş kremi tarifi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı çinko oksit tozu (Çinko oksit, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan önemli bir bileşendir.)
 • Yarım su bardağı hindistan cevizi yağı
 • Yarım su bardağı shea yağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı veya zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı havuç tohumu yağı (isteğe bağlı)
 • 2 yemek kaşığı balmumu granülü (su geçirmez özellik sağlar)
 • İsteğe bağlı 1 çay kaşığı esansiyel vanilya özü, lavanta yağı veya sevdiğiniz diğer esansiyel yağlardan kullanabilirsiniz. Narenciye yağları kullanmanızı önermiyoruz.

Doğal güneş kremi yapımı:

Ev Yapımı Güneş Kremi
Ev Yapımı Güneş Kremi
 1. Hindistan cevizi yağı, shea yağı, badem yağı ve balmumunu bir cam kavanoza koyun ve kapağını sıkıca kapayın.
 2. Küçük bir tencereye iki bardak kadar su koyun ve suyu ısıtın. Kavanozu suya yerleştirin. Kısa sürede bileşenler erimeye başlayacak. Balmumu eriyen son madde olacaktır. Bal mumu eridiğinde, kavanozu sudan çıkarın ve içerisine çinko oksidi ekleyin. Çırpma teliyle iyice karıştırın. Çinko oksidin tüm karışıma yayıldığından emin olun.
 3. Daha sonra tekrar kavanozun kapağını kapatıp karışımı buz dolabına koyun ve 10 dakika bekletin.
 4. Karışımı buzdolabından çıkarın ve seçtiğiniz uçucu yağları ekleyin. Blender veya bir çırpma teli kullanarak karışım homojen ve yumuşak kıvam alıncaya dek çırpın. Dilerseniz karışımı küçük çam kavanozlara aktarabilirsiniz. Ev yapımı güneş kremi mutlaka serin bir yerde veya buzdolabında muhafaza edilmelidir.
 5. Doğal güneş kremi 6-7 ay kadar kullanılabilir. Gün içinde ihtiyaç duydukça bu kremden cildinize sürün. Denize girip çıktıktan sonra da tekrar sürmeyi unutmayın. Özellikle uzun süre güneş ışınlarına maruz kalacaksanız (bundan mümkün olduğunca kaçınmanızı öneririz), sık sık kreminizi tazelemeniz daha etkili olacaktır.
 6. Karışıma dilerseniz aloe vera jeli ve  E vitamini kapsülü de ekleyerek etkisini biraz daha arttırabilirsiniz. Daha kalın kıvamlı bir krem elde etmek isterseniz, balmumu miktarını arttırabilir, daha yumuşak olsun isterseniz, balmumu miktarını azaltabilirsiniz.

Kaynaklar⇓

 • cancer.org
 • https://www.theguardian.com/travel/2018/may/03/hawaii-becomes-first-us-state-to-ban-sunscreens-harmful-to-coral-reefs

5 Yorum

 1. Hazır güneş kremlerindeki kimyasalların kendimiz dışında deniz canlılarına da zarar vereceğini hiç düşünmemiştim. Doğal güneş kremi en güzeli, çok teşekkürler.

  1. Güneş kremlerinde bulunan kimyasalların deniz ekosistemine zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlandığından bazı yerlerde, içeriğinde zararlı kimyasallar bulunan güneş kremleri yasaklandı. Ülkemizde ne yazık ki hala bu zararlı kimyasallar kullanılıyor. Doğal ürünler belki üstün bir koruma etkisine sahip değil ama yazıda belirtilen ekstra önlemlerle birlikte kullanıldığında ihtiyacı karşılamaya yetecektir. Ziyaretiniz için teşekkürler 🙂

 2. EN GÜZELİ HER ŞEYİN DOĞALINI KULLANMAKTIR. VERDİĞİNİZ BU FAYDALI BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu