Paleo Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir

Son birkaç yıldır diyetlerimiz çarpıcı bir şekilde değişti. İşlenmiş gıdalar doğal meyve ve sebzelerin yerini aldı ve bu da başta obezite olmak üzere çeşitli hastalıklarda artışa sebep oldu. Son yıllarda insanlar daha sağlıklı beslenme modelleri denemeye başladı ve bunlardan biri de dünya çapında kısa sürede popülerleşen “Paleo Diyeti”.

Paleo diyeti, 1975’de “Taş Devri Diyeti” adlı kitabında, “atalarımızın beslendiği şekilde beslenme” fikrini ortaya atan gastroenterolog Walter Voegtlin’e dayanıyor. Bununla birlikte, daha sonraki yıllarda paleo diyeti hakkında çeşitli kitaplar yazan bilim insanı Dr. Loren Cordain’in 2002’de yayınlanan ”The Paleo Diet” adlı kitabı çok ses getirdi ve bu şekilde modern paleo hareketini başlatmış oldu. Ancak Paleo diyetinin popülerlikte zirve yaptığı dönem 2013’tü ve Google’da en çok aranan kilo verme yöntemi olarak döneme damga vurdu. Bugün, hala Paleo diyeti en popüler diyetlerden biri olmayı sürdürüyor ve oldukça yüksek bir takipçi ve hayran kitlesine sahip.

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo diyetinin tanımı gayet basit: Bu popüler diyet, Paleolitik Çağ’da atalarımızın beslenme modelini taklit etmeye dayanıyor. Yani, işlenmiş gıdaları tamamen kesip yerine et, deniz ürünleri, meyve, sebze, fıstık, kalp dostu yağlar koymayı ve bunların tamamen doğal olmasını gerektiren bir beslenme modeli. Paleo diyeti özellikle, sağlığı destekleyen besleyici ve yüksek proteinli gıdaları içerir.

Bakliyat, tahıl, şeker, süt ve işlenmiş gıdalar Paleo diyetinde olmayan gıdalardır. Birçok çalışma, iyi planlanmış bir Paleo diyetinin kilo vermek de dahil, sağlık için bir çok önemli gelişme sağlayabileceğini öne sürüyor.

Neden Paleo Diyeti? Paleo Diyetinin Faydaları

 • Kilo vermeye yardımcı: İşlenmiş gıdalar ve rafine şekerlerin yerine, zengin proteinler ve sağlıklı yağlarla beslenerek kalorilerinizi azaltabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Paleo diyetinde yer alan spesifik gıdalar kilo vermeyi hızlandırabilir. Diyet, lif açısından zengin meyve- sebzeleri ve uzun süre tok tutan sağlıklı yağ ve proteinleri içerdiğinden  fazla kilolardan kurtulmak daha kolay hale geliyor. Ancak çarpıcı sonuçlar görmek için diyetinizi doğru bir şekilde uygulamalısınız.
 • Yüksek Protein: Diyetinizde yeterli miktarda protein olması, genel sağlığı korumak için gereklidir. Protein, doku hücrelerinin onarılması ve yeniden yapılandırılması, normal kan şekerinin muhafaza edilmesi, oksijenin taşınması ve kas kütlesi oluşturulması için hayati önem taşır.

Protein eksikliği; düşük enerji, zayıf bağışıklık, düşük konsantrasyon ve yaraların geç iyileşmesi gibi bir dizi olumsuz etkiye neden olabilir. Protein, Paleo diyet planının mihenk taşıdır.

 • İnflamasyonu (iltihaplanma) Azaltır: İnflamasyon, yabancı istilacılara karşı korunmak için bağışıklık sisteminin tetiklediği normal bir vücut tepkisidir. Ancak uzun süren kronik iltihaplanma kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklar da dahil olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilir.

Paleo diyeti;  meyve, sebze, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi anti-inflamatuar gıdaların tüketimini önerir. Meyve ve sebzeler, vücudun iltihaplanmasına sebep olan serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.

 • Uzun süre tokluk hissi verir: Bu diyet, besleyici ve doyurucu olan sağlıklı yağ ve protein tüketimine önem verir. Yağ yavaş sindirilir, bu nedenle daha uzun süre midede kalır ve tok hissetmenizi sağlar. Protein ise metabolizmanızı düzenleyerek , fazla kalori alımını önler.
 • Beslenme Bozukluklarını İyileştirir: Paleo diyetinin en büyük yararlarından biri, yoğun işlenmiş ve rafine edilmiş gıdaların tüketimini durdurup, besin değeri yüksek gıdalara yönlendirmesidir. Örneğin, kırmızı et alımını artırmak daha fazla demir sağlar; diyetinize daha fazla fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişler ilave etmeniz durumunda ise, omega-3 yağ asitleri alımınız artmış olur.
 • Kan Şekerini Düzenler: Bu diyet tahılları ve birçok karbonhidrat türünü kısıtlar. Bu durum, kan şekeri düzeyini olumlu şekilde etkiler. Diyet aynı zamanda yağ ve protein gibi yavaş yavaş sindirilen ve kan şekeri düzeyini sabit tutan besin öğelerine sahiptir. Tabii ki, yaşam tarzı faktörleri de diyabet önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Diyet değişiklikleri, düzenli egzersiz, daha az stres ve bol miktarda su içme kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olur.

Diyetinize eklemeniz ve kaçınmanız gereken gıdalar

Paleo diyet planınızda hangi gıdaların olması gerektiği ve hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini içeren paleo diyet listesi:

Paleo diyeti için en iyi gıdalar

paleo-diyeti
paleo-diyeti
 • Doğal beslenen hayvan eti
 • Deniz ürünleri
 • Kümes hayvanları
 • Organik meyveler- sebzeler
 • Yumurta
 • Fındık- fıstık- ceviz gibi kabuklu yemişler
 • Tohumlar
 • Rafine edilmemiş yağlar (zeytinyağı , hindistancevizi yağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı ve avokado yağı)
 • Tuz (deniz tuzu, himalaya tuzu)
 • Baharatlar

Paleo diyetinde kaçınılması gereken gıdalar

paleo-diyeti
paleo-diyeti
 • Baklagiller (fasulye ve yer fıstığı dahil)
 • Süt ve süt ürünleri
 • Rafine şeker
 • Rafine bitkisel yağlar
 • İşlenmiş her türlü gıda
 • Beyaz patates
 • Tahıllar
 • Şekerle tatlandırılmış içecekler
 • Kafeinli içecekler
 • Yapay tatlandırıcılar

Evinizden gazlı içecekler, kurabiyeler, krakerler, ekmek ve tahıllar da dahil olmak üzere tüm sağlıksız gıdaları temizlemeniz iyi bir fikir olacaktır. Zira bunların göz önünde olması aklınızı çelebilir!

Son yıllarda paleo diyetinde bazı değişimler yaşandı. Bu diyetin şu an birkaç farklı versiyonu var ve bazıları, bilimsel olarak sağlıklı olduğu kanıtlanmış olan pirinç ve glutensiz diğer tahıllar, doğal tereyağı gibi modern gıdalara izin verir. Ayrıca, kaliteli kırmızı şarap antioksidan açısından gayet zengindir ve siyah çikolata da son derece sağlıklıdır. Bu yüzden bunlar da, abartmamak şartıyla tüketilebilir.

Dezavantajları

Bu diyet sağlık için çeşitli avantajlar sağlarken, bazı dezavantajlarını da dikkate almak gerekir.

Her şeyden önce, atalarımızın beslenme tarzını izleyerek genel sağlığın iyileşeceği iddiası henüz yeterli kanıta sahip değil. İşlenmiş gıdaların tüketiminin artması ve doğal meyve-sebze tüketiminin azalması elbette çeşitli sağlık sorunlarına sebep oluyor. Ancak atalarımızın günümüzden daha sağlıklı bir yaşamları olup olmadığı hala tartışılan bir konu. Öte yandan bu diyet, işlenmiş gıdalarla birlikte faydalı birçok gıdayı da kısıtlar (süt ve süt ürünleri gibi.) Buna ek olarak, et ürünlerine ağırlık veriyor. Bu nedenle, Paleo diyeti herkese uygun olmayabilir (vejetaryen ve veganlar için mesela.)

Kontrollü et tüketimi sağlığa katkı sağlarken, aşırı et tüketimi faydadan çok zarar sağlayabilir (yüksek oranda kırmızı et tüketimi artan mortalite-hastalıklara bağlı ölüm oranı- ve kolorektal kanser riskini arttırabilmektedir.)

Paleo diyet planında, sağlık açısından pek de uygun olmayan başka gıdalar da var. Örneğin; domuz eti yüksek düzeyde parazit riski taşırken, karides  genellikle sağlıksız kimyasallar ve katkı maddeleri içerir. Bu gıdalara Paleo diyetinde kısıtlama olmaksızın izin veriliyor.

Paleo Diyeti Uygularken dikkat etmeniz gerekenler

Tüm Paleo gıdalarının sağlıklı olmadığını unutmayın. Mesela kızarmış pastırma ve konserve tereyağı gibi gıdalar Paleo dostu olmasına rağmen, bu gıdaları yalnızca makul derecede diyetinize ekleyin.

Paleo diyetinden en iyi şekilde yararlanmak için diyetinize bol miktarda meyve, sebze, kabuklu yemiş, tohumlar, yağsız protein ve kalp dostu yağları ekleyin. Diyabetiniz varsa, önemli bir diyet değişikliği yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Son olarak, vücudunuzu dinleyin. Diyete başladıktan sonra herhangi bir negatif belirtiyle karşılaşırsanız mutlaka doktorunuzla ya da bir diyetisyenle görüşüp, diyetinizi durumunuza uygun bir şekilde düzenleyin.

Ayrıca okuyun⇓

5 Yorum

 1. Gerçekten de ne çok diyet modeli var. Paleo Diyeti de ilginç. Aslında hoşuma gitti Bunu belki uygularım.

 2. Tahillar ve kafein haric paleo beslenme sekli benimsedigim bir beslenme yöntemi 😊

 3. HİÇ BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIM KONULARDA HARİKA YAZILAR HAZIRLIYORSUNUZ. ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu