Gözenek Sıkılaştırıcı 7 Doğal Maske ve Tonik

Ciltteki gözeneklerde kir ve yağ biriktiğinde, gözenekler genişlemeye başlar. Yetersiz cilt bakımı, genetik ve çevresel faktörler, aynı zamanda yaşlılık gözeneklerin büyümesine neden olabilir. Genişleyen gözenekler daha çok yağ ve kirle dolar, bu da siyah nokta, sivilce ve diğer cilt problemlerine yol açar. Neyse ki, iyi bir cilt bakımı ve gözenek sıkılaştırıcı doğal yöntemler sayesinde bu sorunlarla mücadele etmek zorunda değilsiniz.

Gözenek sıkılaştırıcı doğal ürünler, yöntemler, maske ve tonikler

Gözenekleri sıkılaştırmak için çeşitli kozmetik ürünler satın almaktan ve bu ürünlerin istediğiniz sonucu vermemesinden sıkıldıysanız, gözenekleri doğal yollarla küçültmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin! İnanın, bu çözüm yolları son derece etkili olmalarının yanı sıra, aynı zamanda satın aldığınız ürünlerden çok daha düşük maliyetli.

1. Elma sirkesi ile gözenek sıkılaştırıcı tonik

Elma sirkesi doğal bir büzücüdür ve gözenek sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Düzenli kullanımla gözenekleri küçültür, antibalteriyel ve antienflamatuar etkisiyle akne gibi cilt problemlerini önle. Ayrıca cildin pH dengesini korur.

Nasıl kullanılır;

 • Organik elma sirkesi ve su eşit miktarda karıştırılır.
 • Bir parça pamuk ile karışım cilde uygulanır.
 • 5 dakika sonra cilt durulanır.
 • En iyi sonucu elde etmek için her gece yüzünüzü temizlendikten sonra elma sirkesini gözenek sıkılaştırıcı tonik olarak uygulayıp daha sonra cildinize doğal bir nemlendirici sürebilirsiniz. Birkaç hafta içinde cildinizdeki iyileşmeyi fark edebilirsiniz.

2. Gözenek sıkılaştırıcı buz terapisi

Cilt ve gözenek sıkılaştırma konusunda basit ve etkili çözümlerden bir diğeri de buz terapisidir. Genellikle makyaj uygulamadan önce genişlemiş gözenekleri en aza indirmek için kullanılır. Ayrıca kan dolaşımını düzenleyerek daha sağlıklı ve canlı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Buz terapisi ve uygulanışı hakkında daha önce detaylıca yazdığımız  “Buz Terapisi ile Gelen Güzellik! Cilde Buz Uygulamanın Faydaları” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

3. Yumurta ile gözenek küçültücü maske

Yumurta akı maskesi ciltteki genişlemiş gözenekleri küçültmek için kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir.

Nasıl uygulanır

 • 1 yumurtanın akı çırpılır ve direkt olarak yüze uygulanır. Tamamen kuruması beklenir. Ardından cilt durulanır. Bu işlem düzenli olarak haftada iki kez yapılabilir.
 • Alternatif olarak, iki yumurta akı ile birlikte yarım limon suyu karıştırılır. Yüze uygulanır ve 10 dakika kadar kuruması beklenir. Ardından cilt ılık su ile yıkanır. Bir ay boyunca haftada birkaç kez tekrarlanır.

4. Karbonat maskesi

Karbonat ciltteki aşırı yağı, kiri ve bakterileri temizler. Bu sayede gözenekler küçülür. Aynı zamanda cildin pH’ını dengede tutmaya yardımcı olur.

Nasıl uygulanır

 • 1 çorba kaşığı karbonat ve bir miktar ılık su karıştırılır.
 • Karışım dairesel hareketlerle 5 dakika kadar masaj yaparak cilde uygulanır. Ardından soğuk suyla durulanır.,
 • Haftada 2-3 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

5. Kil maskesi ile gözenek sıkılaştırma

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak için bir diğer yöntem de kil maskesi uygulamasıdır. Kil maskeleri cildin her daim temiz, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Kil maskesinin faydalarından bazıları şunlardır; cildin yağ oranını dengeler, sivilceleri kurutur, cildin rengini dengeler, cilt lekelerini hafifletir ve tıkalı gözenekleri açarak gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar.

Nasıl uygulanır⇓

 • Kil ve bir miktar gül suyu karıştırılarak hamur hamur kıvamına getirilir.
 • Yüze uygulandıktan sonra kuruması için 15-20 dakika bekletilir.
 • Ardından yumuşak bir fırça ile cilt fırçalanır ve soğuk su ile durulanır.
 • Bu kil maskesi, haftada iki kez düzenli olarak uygulanabilir.

Ayrıca okuyun- Kil Maskesi: Evde 4 Farklı Kil Maskesi Yapımı

6. Limon ile gözenek küçültücü maske

Limon suyu, cildi temizler ve açık gözeneklerin görünümünü en aza indirir. İçerisindeki sitrik asit ile cildi iyileştirir. Cilt gözenek sıkılaştırıcı en etkili doğal ürünlerden olan limon, aynı zamanda ağartıcı etkiye de sahiptir.

Nasıl uygulanır

 • Bir adet limonun suyu bir çay kaşığı organik bal ile karıştırılır. Cilde uygulanır ve durulamadan önce 10-15 dakika ciltte bekletilir.
 • Alternatif olarak, limon suyu ve domates suyu eşit miktarda karıştırılır. Cilde uygulandıktan sonra 10 dakika bekletilir. Haftada 3 ya da 4 kez uygulanması önerilir.

7. Salatalık maskesi

Salatalık açık gözenekleri daraltmaya yardımcı olan bir başka bitkisel çözümdür. Ayrıca cilt dokusunu geliştirir ve cilde parlaklık verir.

Nasıl uygulanır

 • Bir adet taze salatalık rendelenir. Suyu sıkıldıktan sonra pamuk yardımı ile cilde uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra cilt soğuk su ile durulanır.
 • Ayrıca salatalık suyu bir miktar gül suyu veya limon suyu karıştırılarak da aynı şekilde uygulanabilir. Gözenek sıkılaştırıcı etkisinden faydalanmak için salatalık maskelerini haftada 3-4 gün uygulayabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Elma sirkesini mucizevi ne çok etkisi var. Gözenek sıkılaştırma konusunda da etkili olması çok güzel. Pek çok doğal yöntem varmış bilmediğim. Bunları denemek gerek. Teşekkürler..

   1. Bloğunuz harika bilgilerle dolu. Elma sirkesi kesinlikle gözenek sıkılaştırmada çok etkilidir. Ama evde yapılanı. Hazırların içindeki toksik maddeler maalesef cilt altında depolanır ve uzun vadede cilde zarar verir. Dediğiniz gibi ev yapımıysa binbir derde devadır…

    1. Ev yapımı elma sirkesi gibisi yok sahiden, tam bir mucize besin. Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgilerimle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu