Keratin Bakımı Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Güzellik endüstrisindeki şaşırtıcı gelişmeler ile saçlar için devrim niteliğinde bir işlem ortaya çıktı, Keratin tedavisi.  Bu işlem ile, kıvırcık, kuru ve yıpranmış saçlardan kurtulmanız mümkün. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir güzellik salonu ve güvenilir bir kuaför. Her zaman hayalini kurduğunuz saçlara kavuşmanızı sağlayacak olan keratin bakımı hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Keratin Nedir?

Keratin saçın % 90’ını oluşturan bir yapısal proteindir. Bu protein saçı hasarlardan koruma ve sağlıklı tutma görevi görür. Keratinde bulunan amino asitler, saça gereken gücü ve esnekliği veren kükürt köprüleri oluşturur.

Güneş, hava kirliliği, kimyasal işlemler ve sağlıksız bir yaşam biçimi gibi faktörler nedeniyle zamanla saçlarda bulunan keratin tükenir ve kuru, mat, sağlıksız saçlara neden olur. Keratin bakımı veya diğer adıyla keratin yüklemesi, saçlarınızı eskisinden çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşturabilir.

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin saç bakımı, saç tipine, uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak 2-3 saat kadar sürebilir.

Keratin tedavisine, öncelikle gözeneklerin açılması için saçı yıkayıp kirden arındırmakla başlanır. Bu yıkama işlemi özel bir şampuanla yapılır. Ardından saçlarınız bölümlere ayrılır ve kuaför keratin solüsyonunu saçınıza uygular. Bu solüsyonun saça iyice nüfuz etmesi için 1 saat kadar beklenir. Ardından keratini saçlara kilitlemek için hafif bir fön çekilir veya bu işlem için düzleştirici de kullanılabilir.

Bu keratin yükleme işlemi saçın direncini koruyarak parlak, ipeksi ve sağlıklı saçlarla sonuçlanır.

Keratin Bakımının Faydaları

 • Fön sürenizi % 50 kısaltır
 • Saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlar
 • Hasar görmüş saç görünümünü giderir ve hacimli bir görünüm sağlar
 • Saçlarınıza şekil vermeniz kolaylaşır
 • Cilt tahrişi veya saç dökülmesi gibi yan etkileri yoktur
 • Boyalı saçlara inanılmaz parlaklık katar.
 • Saçı güçlendirir
 • Ortalama 5 aya kadar dayanıklıdır
 • Her gün fön çekme derdinden kurtarır

Keratin Tedavisinin Zararları

Keratin bakımı esnasında saçın yüksek ısıya maruz kalması saçlara ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle bu işi mutlaka deneyimli birinin yaptığından emin olun.

Keratin yüklemesi 4-5 ay kadar dayanıklıdır. Bu sürenin sonunda saçlar eski haline döner. Bu nedenle saçların her zaman düz ve parlak görünmesi için işlemin tekrarlanması gerekir. Ancak sık tekrarlamalar saçta hasara yol açabilir.

Sık sık tekrarlanması durumunda saç renginde değişim ve saçlarda kuruma görülebilir.

Keratin bakımı için kullanılan ürünler genellikle formaldehid adında bir kimyasal içerir. Formaldehidin keskin bir kokusu vardır ve alerjik, kanserojen etkiye sahiptir. Bu kimyasalın uzun süre solunması sağlığa zararlıdır. Bu nedenle, bu işlemi mutlaka profesyonel ve güvenilir yerlerde yaptırmak önemlidir.

Keratin Yüklemesi Sonrası Uyulması Gerekenler

 1. Saçınızı keratin işleminden sonra üç gün kadar yıkamayın
 2. Bir süre saçlarınızı bağlamayın ve kulak arkasına atmayın. Bu, saç şeklinin oturmasını sağlar.
 3. Yeni işlem görmüş saçlarınızı ısıya maruz bırakacak ürünler uygulamayın.
 4. Sülfat içermeyen bir şampuan kullanın. Bu, keratin tedavisinin ömrünü uzatacaktır.
 5. Keratin bakımı sonrasında kuaförünüz, saçlarınız için bakım ürünleri tavsiye edecektir. Bu ürünleri düzenli kullanmak saçlarınızın daha uzun süre canlı görünmelerini sağlayacaktır.

Daha önce keratin bakımı yaptırdıysanız, deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Ayrıca okuyun: İpeksi Canlı ve Parlak Saçlar İçin Yapmanız Gerekenler

6 Yorum

 1. Fön makinesini fazla kullanmaktan mı çok düşünmekten mi saçlar gitmeye başladı durduramıyorum 🙂 konu tam beni içermiyor ama uğruyayım dedim :)… Selam ve Dua ile…

 2. Hep aklıma geliyor fakat bir türlü cesaret edemiyorum. İlk defa böyle kapsamlı bir şekilde okuma fıırsatı buluğumu belirtmek isterim bu arada 🙂

 3. Yanan saclarimi kurtarmak icin 4 ay once bu islemi bende yaptirdim fakat sac dokulmemi durduramiyorum dokulen saclar koparak degil dipten uygulanan yuksek isi sac koklerini etkilermi yuksek isidan saclarin koparak dokulmesi gerekmezmi

  1. Yazıda keratin uygulamasının zararları bölümünde sorunuza cevap var aslında 🙂 Bu işlem mutlaka deneyimli kişiler tarafından uygulanmalı, aksi durumda zararlı olabilir. Keratin saç diplerini ya da kafa derisini etkileyen bir işlem değil. Dolayısıyla saç dökülmesini durdurmaz ya da saçların dökülmesine neden olmaz. Saçlarınızın dökülme nedeni herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklı olabilir (hormonal dengesizik, tiroid sorunları, cilt problemleri vs. ) Bununla birlikte, kimyasal işlemlere sık sık maruz kalan saç ve kafa derisi de zamanla saç dökülmesine yol açabilir. Altta yatan sorunun teşhisi için öncelikle bir dermatologla görüşmenizi öneririz. Duruma göre gerekli bölüme yönlendirecektir.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu