Hamilelikte Kesinlikle Yenmemesi Gereken Gıdalar

Hamilelikte vücut aşırı hormon üretiminden kaynaklı olarak hem fiziksel hem de ruhsal çeşitli değişimler yaşar. Bu süreci iyi geçirmek ve aynı zamanda bebeğinizin de sağlıklı gelişimini desteklemek için beslenmenizde çeşitliliğe özen göstermelisiniz. Meyveler, sebzeler ve diğer faydalı besinlerden makul oranda tüketerek hamilelik sürecinizi daha sağıklı geçirebilirsiniz. Tabii bir de hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar var. Bunların neler olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken Bazı Gıdalar

Hamileyseniz, yediğiniz içtiğiniz her şeye ekstra özen göstermelisiniz.

Hamilelikte yenmemesi gereken bazı gıdalar vardır ve hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlıklı ve güvenli kalmasını sağlamak için bunları mümkün olduğunca tüketmekten kaçınmalısınız.

Çoğu gıda hamilelik sırasında vücudunuzun ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri içermekle birlikte, özellikle de fetüsün gelişmeye başladığı ilk trimesterde, ciddi problemlere neden olabileceğinden bazı yiyeceklerden kaçınmak hayati öneme sahiptir. Hatta bazılarının, düşük riskini bile arttırdığı biliniyor.

İşte, hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar: Meyveler ve Diğer Yiyecekler

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Meyveler

Meyveler önemli bir besin kaynağıdır ve sağlıklı bir hamilelik için oldukça önemlidir. Ancak hamileyken tüketmemeniz gereken bazı meyveler var.

1. Ananas

Hamilelikte ananas yenir mi?
Hamilelikte ananas yenir mi?

Hamilelikte ananas yenir mi? Ananas hamileliğin ilk üç aylık döneminde kaçınmanız gereken yiyecekler listesinin en tepesinde yer alan besinlerdendir.

Bunun nedeni, ananasın, özellikle düşüğe neden olabilen uterus kasılmalarına yol açabilecek bir enzim olan bromelain içermesidir. Bu yüzden hamileliğiniz süresince ananas tüketmemeye özen göstermelisiniz.

2. Üzüm

Hamilelikte üzüm yenir mi?
Hamilelikte üzüm yenir mi?

Uzmanlar henüz hamilelik ve üzüm konusunda tutarlı ve ortak bir fikre sahip olmasalar da, genel olarak üzümde bulunan resveratrol miktarının yüksek olmasının hamileler için toksik olabileceğine inanılıyor. Ayrıca, hamileyken, sindirim sistemi zayıfladığından üzüm kabuğunu sindirmek zor olabilir.

Bu nedenle, hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar listesine dahil edilmesi gerekebilir. Ek olarak, üzümün asit oranının yüksek olduğu göz önüne alındığında, mide ve bağırsak problemlerine yol açabileceği de unutulmamalıdır.

Tüm bu olası riskleriyle birlikte, üzümde A ve C vitaminleri gibi önemli faydalı bileşenler de bulunmakta. Bu nedenle hamilelik sırasında üzüm yiyip yiyemeyeceğiniz konusunda doktorunuzla görüşüp, durumunuza uygun tavsiyeler almanız faydalı olacaktır.

3. Demirhindi

Demirhindi
Demirhindi

Demirhindinin hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar listesinde olma nedenlerinden biri, C vitamini açısından zengin olmasıdır. Demirhindi, fazla miktarda C vitamini içerir ve bu da vücudunuzdaki progesteron üretimini baskılayabilir.

Progesteron seviyesinin düşük olması, erken doğuma, düşüğe ve hatta fetüste hücre hasarlarına yol açabilir. Bu nedenle, özellikle ilk 3 aylık dönemde çok fazla demirhindi tüketmemeniz önerilir.

4. Papaya

Hamilelikte papaya yenir mi?
Hamilelikte papaya yenir mi?

Hamilelikte papaya yenir mi? Papaya, vücudunuz için gerekli olan makro besinler ve vitaminler bakımından zengin olmasına rağmen, yine de hamile kadınlar için tavsiye edilmeyen meyvelerden biridir.

Özellikle olgunlaşmamış ya da yarı olgunlaşmış papaya uterus kasılmalarını tetiklediği bilinen lateks bakımından zengindir. Hatta bazı bölgelerde hamile kadınlar, istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için olgunlaşmamış papaya yerler.

Olgunlaşmamış papaya, ayrıca fetüsün gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle papaya hamilelikte yenmemesi gereken yiyecekler listesindedir. Bununla birlikte, olgun papaya yemenizin herhangi bir zararı yoktur ve antioksidanlar, vitaminler bakımından zengindir.

5. Muz

Gebelikte muz yenir mi?
Gebelikte muz yenir mi?

Muzu hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar listesinde görmek sizi şaşırtmış olabilir. Normal şartlarda, hamilelik sırasında muz tüketimi güvenli sayılsa da, bazı durumlarda tüketilmemesi gerekir. Özellikle diyabet riski taşıyanların uzak durması önerilir.

Ayrıca muz, bilinen bir alerjen olan kitinaz içerir. Aynı zamanda vücut ısısını da arttırır. Bu nedenle, kitinaz alerjisi olanların muzdan uzak durmaları gerekir.

6. Dondurulmuş veya Konserve Meyveler

Hamilelerin ve yeni annelerin, dondurulmuş meyvelerden ve diğer gıdalardan kaçınması gerekir. Dondurulmuş meyveler yerine taze meyveler tüketmek her zaman en iyi seçenektir. Donmuş gıdalar tüm orijinal lezzetini ve besin değerlerini yitirirler ve hiçbir fayda sağlamazlar.

Ayrıca bu tür gıdalar tüketmek hem sizin için hem de çocuğunuz için toksik olabilir. Konserve olanlar ise, yüksek oranda koruyucu katkı maddeleri içerdiklerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bu nedenle dondurulmuş veya konserve gıdalardan ziyade taze meyve ve diğer gıdaları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Hamilelik sırasında başka hangi gıdalardan uzak durmalıyım?

Hamilelikte beslenme alışkanlığınızda değişiklikler yapmanız gerekse de, bu, tüm isteklerinize tamamen direnmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak, listenizden bazı gıdaları çıkarmak veya sınırlama getirmek, sizin ve doğmamış bebeğiniz için bir takım sağlık risklerini önleyebilir.

Tabii, bu aşamada, hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan da tavsiye almanızı öneririz. Genel olarak sıklıkla, aşağıdaki gıdalardan ya tamamen kaçınılmalı ya da hamilelik sırasında çok ılımlı miktarlarda tüketilmelidir:

— Cıva oranı yüksek deniz ürünleri : Bütün balık ve deniz ürünleri az ya da çok cıva izleri taşır, ancak bazı çeşitler fetal beyin hasarına neden olabilir. Midye, kral uskumru, kılıç balığı, köpek balığı ve kiremit balığı bu listede yer alan yüksek oranda cıva içeren bazı balık türleridir. Hamilelikte mezgit, levrek, lüfer, kefal ve kalkan balığı türlerini tüketmeniz cıva açısından daha az risklidir.

— Çiğ ya da az pişmiş yumurta ve kümes hayvanları: Çiğ, az pişmiş yumurta veya et, kusma, ishal ve diğer bir çok probleme neden olan salmonella bakterisi içerebileceğinden, hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar arasındadırlar. Yumurta ve kümes hayvanlarını mutlaka çok iyi pişirerek tüketin. Mayonez gibi çiğ yumurta içeren soslardan uzak durun.

— Yapay tatlandırıcılar: Yapay tatlandırıcılar özellikle hamile kadınlar için kesinlikle iyi bir seçenek değil.

— Şekerli ve yağlı yiyecekler: Oldukça davetkar görünen şekerli ve yağlı yiyecekler, hamilelikte özellikle kaçınılması gerekenler arasındadır. Nedeni ise, öncelikle hamilelik sırasında alacağınız tüm ekstra kilolardan kurtulmak zor olabilir, ikincisi ise, bu yağlı yiyeceklerin tümü kolesterol seviyenizin artmasına yol açabilir.

— Bitki çayları: Hamilelikte bitki çaylarının tüketilmesi konusu hala tartışmalı olsa da, herhangi bir bitki çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

— Pastorize edilmemiş gıdalar: Pastörize edilmemiş yumuşak peynirler, pastörize edilmemiş meyve suları, pastörize edilmemiş süt ürünleri gıda zehirlenmesine neden olabilir. Listeria bakterisi de içerebilen tüm bu gıdalardan sakınmanız gerekir.

— Yıkanmamış meyve ve sebzeleri yemekten de kaçınmalısınız.

Hamilelik sürecinde annenin bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu ve beslenmesine mutlaka çok dikkat etmesi gerektiğini unutmayın. Her zaman taze ve sağlıklı yiyecekler tüketilmeli, bebek ve annenin sağlığı için nelerden kaçınılması ve neler tüketilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir.

Hamilelikte yenmemesi gereken gıdalar ve hangilerinin tüketilmesi gerektiğini içeren tam diyet listenizi almak için doktorunuzla görüşün ve tam onaylı bir gıda listesi vermesini sağlayın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu