Sirke ile Peynir Yapımı: Ev Yapımı Tamamen Organik Sirkeli Peynir

Evinizde Sirkeli Peynir Yapmak İster misiniz?  Hem ekonomik hem organik hem de lezzetli.

Peyniri çok seven biri olarak acaba kendi peynirimi kendim üretebilir miyim diye araştırmaya koyuldum.  Araştırmalarım sonucunda ilginç bir tarif yakaladım ‘evde sirkeli peynir yapımı’. Hiç aşina değildim, sanırım ilk kez duyduğum bir tarifti.

Maalesef günümüzde diğer bir çok gıda için olduğu gibi süt ve süt ürünlerinin de ne derece sağlıklı olduğu, hangi koşullar altında üretildiği hepimizin kafasında kocaman bir soru işareti. Emin olduğumuz şey ise hazır gıdaların neredeyse tamamında doğal olmayan katkı maddelerinin olduğu.

Satın aldığımız gıdalar her ne kadar büyük firmalar, “dev markalar” tarafından üretilip organik adı altında piyasaya sürülüyor olsa da ne yazık ki öyle olmadığı herkesçe malum. Hal böyle olunca da iş başa düşüyor elbette.

Şu durumda bir yerden başlamak lazım deyip en iyi başlangıcın peynirle olacağı kanaatine vardım ve temiz, sağlıklı, lezzetli peynir nasıl yapılır derken aradığımı buldum; evde sirke ile peynir yapımı.

Evet! yanlış okumadınız sirkeli peynir hem de peynir mayası gerektirmeden. Peynir mayası olmadan peynir yapmak mümkün mü derseniz, elbette, mümkün derim.  Buyurun bakalım!

Sirkeli Peynir Yapımı-Evde Sirke ile Peynir Yapmak
Sirkeli Peynir

Sirkeli Peynir Tarifi

Malzemeler

 1.  5 litre süt (marketlerde satılan paketlenmiş sütler kesinlikle olmaz. Mahallenizde veya çevrenizde taze süt satan kişiler vardır mutlaka.)
 2. 2 çorba kaşığı tuz (Bu tuz oranı yeterlidir ancak az tuzlu sevenler 2 kaşık yerine 1 kaşık tuz ekleyebilir ya da damağınıza uygun tadı bulana kadar deneme yanılma yöntemiyle tuz oranını ayarlarsınız.
 3. 1 su bardağı sirke (sütte kesilme gerçekleşmezse biraz daha sirke ilave edebilirsiniz.  

Maya kullanılmadan sirke katılarak elde edilmiş peyniri gönül rahatlığı ile hemen tüketebilme lüksümüz varken, peynir mayası ile yapılan peynirlerin tüketime hazır olabilmesi için ortalama iki ay bekletilmesi gerekir. Zira salt maya katılarak yapılan peynirin bekletilmeden tüketilmesi brusella hastalığına yakalanma riskini arttırır.

Sirke ile Peynir Nasıl Yapılır?

 • Beş litre sütü bir tencereye doldurup ocağa koyalım.  Süt hafif hafif kaynamaya başlayınca tahta kaşıkla karıştıralım. Yaklaşık kırk (40) dakikaya ihtiyacımız olacak. Sonra kaynattığımız sütün altını kısıyor ama kapatmıyoruz.
 • Sütün taşmaması ve kaymaklanmaması için devamlı karıştırmak gerek. Tuzu da ilave edip karıştırmaya devam. Son olarak sirkeyi de katıp 8-10 dakika daha karıştırıyoruz.
 • Bu esnada sarı suyla birlikte peynir parçaları da oluşmaya başlayacak. Peynir bu aşamaya geldikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Eğer sütte peynir parçacıkları oluşmamış ise biraz daha sirke ilave edin.
 • Elimize süzgeç alıyoruz ve içine temiz geçirgen bir bez koyup (temiz bir tülbentte olabilir) tenceredeki karışımın tamamını yavaş yavaş  bezin üstüne döküyoruz.
 • Bezin uçlarını toplanıp kıvırarak sıkıyoruz. Bezin ağzını sarıp üzerine de ağır bir cisim koyuyoruz. Bu işlem preslemek için yapılır ki sıvılar aksın geriye katı kısım yani peynir olan kısmı kalsın.
 • Yaklaşık olarak 5 saat böylece bekletiyoruz. Daha fazla bekletmek peynirin dilimlenmesini zorlaştırabilir.
 • Beş saatin sonunda tüketilmeye hazır hale gelen peyniri istediğimiz şekilde dilimliyoruz. Yerken üzerine bir miktar da çörek otu serpiştirince  lezzetine lezzet eklenmiş olur.

Organik ev yapımı sirkeli peynir artık yenmeye hazır hem de gönül rahatlığıyla. Afiyet olsun 🙂

Ev yapımı ketçap ve ev yapımı mayonez tariflerimize de göz atmayı unutmayın!

5 Yorum

 1. Evde peynir yapmak kesinlikle daha güvenilir olacaktır.. Annemin evde sıklıkla peynir yaptığına şahit olmuştum. Ben de başlamalıyım sanırım..
  Ellerinize sağlık..

  1. Teşekkür ederim 🙂 Evet, evde peynir yapmak ve tabii mümkünse diğer gıdaları da en doğalından tüketmek sağlığımız için çok önemli.

 2. Evde sirkeli peynir yapımı aslında ne kolaymış. Her şeyin organik ve doğal olanı tercihimdir. Kesinlikle deneyeceğim bu tarifi teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu