Siğil Nasıl Geçer? Siğilden Kurtulmanın 20 Doğal Yolu

Siğil, Human Papillomavirus (HPV) adı verilen enfeksiyonlar sonucunda oluşur. Bugün vücudun farklı bölgelerine saldıran çeşitli formlarda yaklaşık 100 farklı siğil vardır. Siğil tedavi edilebilir ancak tedaviden sonra tekrarlama olasılığı da vardır. Her ne olursa olsun hiç birimiz vücudumuzda siğil istemeyiz. Peki siğil nasıl geçer, siğilden kurtulma yolları nelerdir?

Siğil Nasıl Geçer? Siğile Ne İyi Gelir?

İşte siğilden kurtulmak için bazı doğal siğil tedavileri:

1. Salisilik asit

Eczanelerde siğillere uygulanabilecek solüsyonlar veya çözelti içine batırılmış süngerler olarak bulabileceğiniz bir maddedir. Salisilik asit günlük tedavi gerektirir ve etki etmesi birkaç ay sürebilir.

Çözeltinin etkinliğini artırmak için, önce siğilin hafifçe çizilmesi tavsiye edilir. Her durumda, kullanmadan önce bir eczacıya veya bir dermatoloğa danışın.

2. İzolasyon bandı

Bu güçlü bant, siğillerin salisilik asitle aynı verimi elde etmenize yardımcı olabilir, sadece siğil etrafına bir yalıtım bandı parçası sarın ve her gün değiştirin, kanın bölgeye akmasını sağlamak için çok sıkı sarmayın. Bu garip gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

3. Siğil için sarımsak

Siğil geçene kadar her gece bir diş sarımsağı siğilli bölgeye sürün ve mümkünse bu bölgeyi sarın. Sarımsaktaki anti-inflamatuar ve antiviral maddeler cilt enfeksiyonlarıyla savaşır. Ayrıca, düzenli olarak sarımsak yemek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

4. Karbonat ve hint yağı ile doğal siğil tedavisi

Hint yağı ile karbonatı krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra pamukla siğillere uygulayın, bandajlayın ve gece boyunca bu şekilde bırakın. 

Hint yağının içindeki asit siğillerden kurtulmanıza yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır. Sabah bandajı çıkarın ve siğil kayboluncaya kadar birkaç gün boyunca bu işlemi tekrarlayın.

5. Sıcak su ve tuz ile siğil nasıl geçer?

Ayaktaki siğillerden kurtulmak için sıcak suya deniz tuzu ya da epsom tuzu ekleyin ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Bunu her gün yapabilirsiniz. Su ısısı dayanabileceğiniz sınırda olsun. Bu uygulama hem siğilleri yumuşatır hem de virüsleri yok eder.

6. C vitamini siğil tedavisi için oldukça etkilidir

C vitamini tabletini toz haline getirin ve bir macun oluşana kadar su ile karıştırın. Bu macunu siğilin üzerine koyun ve bir bandajla sarın. Tamamen iyileşene kadar tekrarlayın. Bu karışımı E vitamini ile de hazırlayabilirsiniz.

7. Narenciye kabuğu ile doğal siğil tedavisi

Bir parça limon kabuğu ya da portakal kabuğunu siğilden biraz daha büyük olacak şekilde kesip elma sirkesine batırın ve beyaz kısmı siğile gelecek şekilde uygulayın, bir bandajla sarın.

Bandajı her gün değiştirin ve aynı işlemi bir hafta boyunca tekrarlayın. Bir haftanın sonunda siğilden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

8. Fesleğeni siğilden kurtulmak İçin de kullanabilirsiniz

Taze fesleğenleri ezin ve doğrudan siğilin üzerine uygulayın. Bir hafta boyunca her gün tekrarlayın. Fesleğen yapraklarındaki antiviral ajanlar virüsü öldürmeye yardımcı olarak siğillerden kurtulmanızı sağlar.

9. Diş macunu ile siğil tedavisi

Siğile diş macunu sürün ve bir bandajla sarın. Siğil kayboluncaya kadar tekrarlayın. Diş macunundaki maddeler cildi dehidrate ederek siğillerin büyümesini önler.

10. Doğal siğil tedavisi için çay ağacı yağı

Çay ağacı yapraklarının faydalı bileşenlerinin, siğiller dahil olmak üzere bir takım sağlık sorunlarının çözümünde yararlı oldukları bilinmektedir. Yağ, çay ağacının bileşenlerinin konsantre bir özütüdür ve bunu siğil üzerine uyguladığınızda doğrudan virüse saldırır. 

Çay ağacı yağını siğile sürün ve bölgeyi bir bandajla sarın. Yaklaşık üç hafta boyunca tedaviye devam edin.

11. Siğil için havuç ve zeytinyağı

Rendelediğiniz havuca zeytinyağı ekleyin ve siğil üzerine uygulayarak yarım saat bekletin. İki – üç hafta boyunca günde iki kez bu tedaviyi tekrarlayın.

Hem havuç hem de zeytinyağındaki yararlı bileşenler, virüsü ortadan kaldırarak siğilleri tedavi eder.

12. İncir siğilleri yok etmede son derece etkilidir

Taze inciri sıkarak bir incir maskesi hazırlayın. Maskeyi siğillere uygulayın ve yarım saat bekletin. Her gün 2-3 hafta boyunca tekrarlayın. İncir siğilin kaybolmasında oldukça etkilidir.

13. Ananas suyu ile siğil tedavisi

Siğilli bölgeye ananas suyu uygulayın. Tropikal meyveler, siğilden kurtulmaya yardımcı olacak çözünür bir enzim içerir. Tedaviden sonra ayaklarınızı iyice durulayın ve haftada en az iki kez tekrarlayın.

14. Siğilden kurtulmak için muz kabuğu

Muz, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Potasyum, vücudun çeşitli bölgelerinde birçok siğil türünün iyileşme sürecini hızlandırabilir. Her gün bir muz kabuğunun iç kısmını kullanarak siğilleri ovun.

15. Doğal siğil tedavisi için elma sirkesi

Elma sirkesi, HPV ile savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özellikler içerir. Salisilik asit gibi çalışır ve enfekte olmuş cildin tedavisine yardımcı olabilir.

Bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve pamuğu siğilin üzerine yerleştirip sarın. Bunu her gün uygularsanız yaklaşık 1 hafta sonra siğil soyulmaya ve hızla iyileşmeye başlayacaktır.

16. Aloe Vera ile doğal siğil tedavisi

Aloe vera, siğili kurutmaya ve buna neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olabilecek antiviral, antibakteriyel ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

Bir aloe vera yaprağı alın ve jeli siğil üzerine uygulayın. Siğil için etkili bir bitkisel çözüm olan aloe verayı her gün siğil üzerine sürerek kurtulabilirsiniz.

17. E Vitamini ile siğillerden kurtulun!

E vitamini, bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak için gerekli olan temel bir besindir. Vücudun HPV’ye tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

E vitamini tabletinden yağı çıkarın ve doğrudan siğil üzerine uygulayın. Bir bandajla sarın ve bir gece bekletin. Bunu iki hafta boyunca her gün yapın.

18. Siğiller için patates suyu

Patates suyunun siğilleri kurutacağına ve ondan kurtulmanıza yardımcı olabileceğine inanılıyor. Küçük bir patatesi ikiye bölün ve kesilmiş tarafı siğillere sürün. Bu işlemi günde 2 kez tekrarlayın.

19. Zerdeçal ile doğal siğil tedavisi

 Zerdeçal, HPV enfeksiyonuyla savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan curcumin olarak bilinen bir bileşen içerir. 

Çözüm olarak, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve birkaç damla hindistancevizi yağını karıştırın. Bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın ve sarın.

20. Kriyoterapi ile siğil tedavisi

Kriyoterapi, vücudun tamamının veya belli bir bölümünün birkaç dakika sıfırın altında sıcaklığa (aşırı soğuğa) maruz bırakılmasıyla uygulanan bir tedavi tekniğidir.

Bu teknikle ilgili detaylar için Kriyoterapi nedir, nasıl uygulanır, faydaları nelerdir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Siğil ile ilgili sıkça sorulan sorular (SSS)

Siğiller hakkında SSS

1. Siğil nedir?

Siğiller küçük, etli oluşumlardır. Cildinizin üst tabakasında veya epidermiste enfeksiyon olarak sınıflandırılırlar. Siğiller çok yaygındır ve dirsek, diz, parmak ve ayaklar dahil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

2. Siğil neden olur?

Siğiller, insan papilloma virüsü veya HPV olarak adlandırılan virüslerden kaynaklanır. Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur, ancak sadece cinsel yolla bulaşmaz.


Bu virüsler cildinizi bir kesik veya sıyrık yoluyla istila edebilir.
Virüs vücudunuza girdiğinde, hücrelerin cildin dış tabakasında hızla büyümesine ve sonuçta siğil olarak adlandırılan bir cilt problemine neden olabilir.

3. Siğiller tehlikeli midir?

Hayır, siğiller tehlikeli değildir ve iyi huylu olarak kabul edilir.

4. Siğil bulaşıcı mıdır?

Evet, siğiller son derece bulaşıcıdır. HPV virüsleri, deri temasıyla veya virüsü olan bir kişi tarafından kullanılan bir nesneyle doğrudan temas yoluyla kolayca yayılır. 

Yani, bu virüse her yerde maruz kalabilirsiniz- kapı kolu, kalem, alışveriş sepeti, para, havlu, tıraş makinesi, tırnak makası, tırnak yeme, cinsel ilişki vs.

5. Siğil türleri nelerdir?

Siğillere neden olan HPV virüsünün 100’den fazla farklı çeşidi vardır. Bunlar hem görünümlerine hem de vücudunuzdaki konumlarına göre sınıflandırılır.

En yaygın siğil türlerinden bazıları şunlardır:

 • Yaygın siğiller – genellikle ten renginde olup ellerin, parmakların arkasında, tırnak çevresinde ve ayaklarda görülen siğillerdir. Küçük ve serttirler.
 • Plantar siğiller – bunlar kabarmayan ancak cildinizde gelişen siğillerdir. Düz, sert ve kalındırlar, nasıra çok benzeyebilirler. Genellikle yüzeylerinde siyah noktalar bulunur.
 • Düz siğiller – küçüktürler ve diğer siğillerden daha yumuşaktırlar. Çoğunlukla çocukların yüzlerinde, erkeklerin sakal bölgelerinde ve kadınların bacaklarında görülür.
 • İpliksi siğiller – hızlı büyür ve ipliksi, dikenli görünür. Yüzde, ağızda, gözlerde ve burunda gelişme eğilimindedir.
 • Genital siğiller – karnabahar benzeri cilt renginde yumru kümeleri gibi görünürler.
 • Verrucas – genellikle ayaklarda görülen ve küçük sert deri parçalarının altında küçük siyah noktalar bulunan siğillerdir.

6. Siğil kimlerde görülür?

Bağışıklık sistemi gelişmemiş veya bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar sağlıklı yetişkinlere göre siğil geliştirmeye daha yatkındır. Ancak yaşlılar dahil olmak üzere otoimmün hastalığı veya zayıf bağışıklığı olanlarda siğil riski daha yüksektir.

7. Siğilden nasıl korunuruz?

Siğilleri tamamen önlemek mümkün değildir, ancak ellerinizi sık sık yıkayarak, halka açık alanlarda çıplak ayakla yürümeyerek, cildinize özen göstererek, kişisel eşyalarınızı paşlaşmayarak ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için sağlıklı kalarak HPV enfeksiyonu riskinizi en aza indirebilirsiniz.

5 Yorum

 1. Siğiller çok can sıkıcı olabiliyor
  Bende hiç olmadı bugüne kadar ancak kızımda ve eşimde olmuştu
  Eczanede satılan bir ilaç ile ikisininkinden de kurtulduk
  Ama biraz can yakan bir ilaçmış dediklerine göre
  Doğal yöntemlerini kaydediyorum bir kez daha olursa bu yolu deneyelim

  1. Tabi bu tür sorunları öncelikle doktora danışmak gerekir ama doğal yöntemleri de bilmek faydalı olur. Çok geçmiş olsun. Umarım sorun tekrarlamaz.

 2. Güzel bilgiler. Küçük bir siğilim vardı yayıldı. Bu tavsiyeleri deneyeceğim.

 3. Ellerimde birkaç tane siğil var. Bu yöntemleri deneyeceğim. İşe yarar inşallah 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu